طرح افزایش عملکرد گندم دیم قزوین الگوی مناسبی برای کشت غلات است

قزوین- مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح افزایش عملکرد گندم و بهره وری نظام های گندم بنیان استان قزوین الگوی مناسبی برای توسعه کشت غلات در سایر استان های کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل اسفندیار پور مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم و عزیز کریمی مدیر کل دفتر غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی روز پنجشنبه در جریان سفر یکروزه به استان برای بازدید از طرح افزایش عملکرد گندم و بهره وری نظام های گندم بنیان در روستای چاه برف شهرستان آوج در دیدار با فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهار کرد: این طرح الگوی مناسبی برای ترویج و توسعه کشت غلات در اراضی دیم خیز سایر استان های کشور است.

وی افزود: اجرای این طرح ۵ ساله است که با توجه به باقیمانده گیاهی در سطح خاک و افزایش ماده عالی خاک در انتهای سال پنجم موجب افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی عملکرد محصول خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین هم در این دیدار گفت: طرح افزایش بهره وری گندم و نظام‌های گندم بنیان در حال حاضر در سطح ۱۰ هکتار از اراضی دیم روستای چاه برف شهرستان آوج اجرا شده است.

فاطمه خمسه افزود: محصولات کشت شده در این طرح آموزشی شامل ۱۲ رقم گندم و نخود دیم با روش کشاورزی حفاظتی و کشت مرسوم انجام شده است

وی اظهار داشت : همچنین در این طرح در بخش بهزراعی نیز ۷ روش بهزراعی اعم از میزان بذر مصرفی، تاریخ کاشت، مقدار کود مصرفی و … رعایت شده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در ادامه با اشاره به کشت غلات پائیزه در استان بر تامین بموقع کود مورد نیاز کشاورزان تاکید کرد.

کد خبر 4759709

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =