ارتقای استان‌ها طبق سند تحول بنیادین در گرو ۲۱ هزارمیلیارد اعتبار

مشهد - وزیر آموزش و پرورش گفت:اگر استان‌ها بخواهند طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ارتقا پیدا کنند به ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن حاجی میرزایی در آیین افتتاحیه هفت سالن ورزشی خیرساز ویژه دانش آموزان استان و افتتاح همزمان سالن های ورزشی دانش آموزی کشور که صبح امروز در فرهنگسرای آریو مصلی نژاد برگزار شد، اظهار کرد: آماده کردن انسان‌ها برای بهتر زندگی کردن  و مشارکت فعال‌تر آنان در جامعه یکی از مسئولیت‌های آموزش و پرورش است.

وی با بیان اینکه باید این مأموریت را اصلی و جدی تلقی کنیم، افزود: امروزه دانش آموزان در شرایطی زندگی می‌کنند که دائما در حال تغییر هستند، لذا این تغییرات در روابط آنان نیز تأثیرگذار است.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه در دنیای امروز با توجه به پیشرفت‌‎های تکنولوژی دانش آموزان با نشاط کمتری رو به‌رو هستند، ادامه داد: در آینده شاید مشاغل کنونی از بین برود و افراد لازم باشد برای تأمین معاش خود مهارت‌های دیگری را فراگیرند، بنابراین با انسانی رو به‌رو هستیم که با شرایط گوناگون و تغییرات گسترده‌ای مواجه است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: این شرایط و تغییرات بر روی نقش‌ها، روح و روان، معیشت و... تاثیر می‌گذارد لذا باید به گونه‌ای تربیت شوند که بتوانند هویت و شخصیت خود را حفظ کنند، بنابراین در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تربیت اینگونه تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه این سند وجوه مختلف افراد را افزایش می‌دهد، گفت: همانطور که بخشی از وجود افراد نیازمند عبادت، اصول اعتقادی و اخلاقی است، باید وجوه اقتصادی و معیشتی را نیز در نظر داشته باشیم تا افراد بتوانند در مسائل سیاسی و اجتماعی نقش‌های خود را به خوبی ایفا کنند.

حاجی میرزایی با تأکید بر اینکه دانش آموزان آینده سازان جامعه هستند، عنوان کرد: دانش آموزان باید آگاهی‌های لازم به لحاظ علم، فناوری و ...را داشته باشند، به لحاظ هنری و زیبایی شناختی قابلیت‌های خود را پرورش دهند و به لحاظ زیستی و بدنی، بدن آن‌ها توانایی ایفای نقش‌های مختلف را داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در سند تحول هر یک از این ارکان تربیت در جایگاه خود تعریف شده‌اند، لذا ورزش نیز یکی از همین ارکانی است که در جایگاه خود تعریف شده چرا که همه این موارد در کنار هم تکمیل کننده پازل تربیت دانش آموزان است.

وی با تأکید بر اینکه از لحاظ دسترسی به فضاهای ورزشی نیازمند کار اساسی و گسترده هستیم، افزود: در برنامه سند سرانه که ۱.۶ متر مربع برای سرانه فضای آموزشی دانش آموزان در نظر گرفته شده، ما تقریبا کمی بیش از یک سوم این سرانه را توانستم فراهم کنیم.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه از لحاظ ورزشی کمبودهای اساسی داریم، ابراز کرد: باید برای رفع این کمبودها تلاش کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در گسترش فضاهای ورزشی از کمک‌های دولت استفاده کرده‎ایم ولی برای تکمیل به کمک آحاد مردم احتیاج داریم، گفت: اگر بخواهیم استان هایی را که زیر خط متوسط هستند به سطح متوسط برسانیم حدود سه هزار میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

وی گفت: باید این بودجه را با مشارکت دولت، اعتبارات استانی و کمک های مردم تامین کنیم تا استان ها را به سطح متوسط کشوری برسانیم.

حاجی میرزایی افزود: اگر استان‌ها بخواهند طبق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش ارتقا پیدا کنند به ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیازمند هستیم.

کد خبر 4759832

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =