۱۰۰۰ نیروی پدافند زیستی در کشور آموزش می بینند

سمنان - معاون امور سلامت و جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور از آموزش یک‌هزار نیروی پدافند زیستی در کشور خبر داد و گفت: نظام عملیاتی پدافند زیستی در دست تهیه و تدوین است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سردار علی مهدی پور در نشستی با مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان، اظهار داشت: آموزش، فرهنگ‌سازی و سپس اجرای رزمایش از محورهای موردتوجه و مهم حوزه پدافند زیستی به شمار می‌رود.

معاون امور سلامت و جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور تصریح کرد: در زمان تدوین این سند تصور ما بر این بود که تمامی مشکلات می‌تواند در حوزه پدافند زیستی کشور رفع شود اما در حقیقت این‌گونه نبود و زمانی که وارد حوزه عملیاتی شد متوجه مشکلاتی شدیم که ازجمله آن‌ها فقدان مدیریت یکپارچه در ورودی و خروجی کشور است.

جانشین قرارگاه پدافند غیرعامل کشور بر لزوم مدیریت یکپارچه در کنترل بر مبادی ورودی و خروجی کالا به کشور تأکید کرد: بحث ایمنی در حوزه پدافند غیرعامل از اهمیت خاصی برخوردار است؛ اما مهم‌تر از آن بحث امنیتی است که باید با جدیت دنبال شود از سوی دیگر امکان تهدید در حوزه اقتصاد، سرمایه، زیرساخت‌های سرمایه‌ای از طریق زیستی متصور است و همین موضوع سبب حساسیت کشورها و توجه آن‌ها به پدافند زیستی شده است.

مهدی پور بیان داشت: زمانی که زیرساخت‌های تخصصی در حوزه زیستی از بین برود دیگر جایگزین کردن آن کاری بسیار دشوار است از سوی دیگر در حال حاضر درصدد بازنگری سند پدافند زیستی استان‌ها هستیم که باید نواقص و ضعف‌ها و کمی و کاستی‌ها در این سند برطرف شود و سپس ابلاغ شود.

وی با اشاره به اولویت‌های مطرح در چرخه پدافند زیستی افزود: سامانه رصد و پایش در حوزه‌های مختلف ایجادشده است و برای هر دستگاه اجرایی و سازمانی نیز متناسب با نیاز همان سازمان و دستگاه تعریف‌شده است همچنین سامانه رصد و پایش تا پایان امسال از طریق شبکه ارتباطی فیبر نوری در سطح کشور راه‌اندازی می‌شود.

معاون امور سلامت و جانشین قرارگاه پدافند زیستی کشور اظهار داشت: در حوزه ایمنی زیستی موضوع مهم و پایه بحث امنیت غذایی است که باید بسیار موردتوجه قرار گیرد.

مهدی پور از برپایی نمایشگاهی با عنوان صنعت بومی زیستی از هجدهم تا بیست و یکم آبان ماه امسال خبر داد و گفت: در این نمایشگاه از تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت جهاد کشاورزی، دستگاه‌های اجرایی حضور دارند.

وی بیان داشت: متأسفانه در کشور فرهنگ استفاده از توانمندی‌های داخلی بسیار ضعیف است که باید موردتوجه و تقویت قرار گیرد.

کد خبر 4759856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =