جامعه‌ای که به مهارت اهمیت ندهد در مسیر توسعه قرار نمی‌گیرد

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: جامعه‌ای که به مهارت اهمیت ندهد در مسیر توسعه قرار نمی‌گیرد زیرساخت‌های مهارت‌آموزی در اقصی نقاط کشور افزایش‌یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اوسط هاشمی ظهر پنج‌شنبه در نشست شورای اداری مهارت‌آموزی اظهار داشت: آموزش‌های مهارتی در جامعه یک الزام است و دنیای امروز دنیای مهارت است چراکه تمام شرکت‌های بزرگ جهان تمام گرایش خود را به سمت مهارت افزایی سوق داده‌اند.

وی با بیان اینکه در راستای توسعه جامعه باید ارزش مسابقات المپیادهای علمی و مهارتی به میزان ارزش مسابقات ورزشی افزایش داد گفت: تلاش شود ارزش المپیادهای علمی و مهارتی به‌اندازه مسابقات ورزشی ارتقاء داده شود که این مهم با همکاری آموزشگاه‌های آزاد محقق می‌شود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: جامعه‌ای که به مهارت اهمیت ندهد در مسیر توسعه قرار نمی‌گیرد در این راستا مسابقات المپیادهای علمی و مهارتی به میزان مسابقات ورزشی در عرصه‌های المپیک و جام جهانی ارزش ندارد.

وی تصریح کرد:

 جامعه‌ای که مسابقات المپیک و جام جهانی همه آن مربوط به ورزش توپ باشد و هنوز ارزش مهارت و علم تحت‌الشعاع آن خردشده باشد این جامعه در مسیر توسعه قرار نمی‌گیرد.

وی بیان کرد: البته این منزله نفی فوتبال و ورزش نیست بلکه تقدم و تأخر است که چه چیزی باید در اولویت جامعه انسانی باشد تا ارزش انسانیت انسان نمایان کند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با بیان اینکه مهارت در جامعه بسیار باارزش است که توسعه همه‌جانبه جامعه را فراهم می‌کند گفت: صلاحیت حرفه‌ای دامنه آن وسیع است و هرکس در صلاحیت حرفه‌ای از توانمندی بالایی برخوردار بود نزد مردم از ارزش بالایی برخوردار است

وی تصریح کرد: هنوز در جامعه ما مهارت منزلت و ارزش ندارد تا زمانی که ذهن و افکار مردم به سمت‌وسوی مدرک‌گرایی باشد مهارت در جامعه ارزش نمی‌یابد

هاشمی بیان کرد: فرهنگ جامعه باید به عرصه مهارت سوق داده شود تا بتوان مشکلات بخش‌های مختلف جامعه در عرصه اشتغال، تولید، کارآفرینی و حتی آسیب‌های اجتماعی برطرف شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به اینکه اولویت یک اشتغال به آموزش و اولویت یک آموزش به مراکز مهارت‌آموزی آزاد است خاطرنشان کرد: اجاره دادن کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای دولتی به بخش خصوصی موردتوجه و تأکید است چراکه فعال شدن آموزشگاه‌های آزاد و رقابت بین آن‌ها در اولویت است.

وی اظهار داشت: رمز و راز کشورهای توسعه‌یافته در بخش محوریت دادن به انسان توانمند و کارآمد است چراکه انسان‌محور توسعه تلقی می‌شود.

هاشمی افزود: تفاوت انسان با دیگر مخلوقات خداوند، در تعقل، عقلانیت، قدرت مهارت و خلاقیت انسان‌ها است چراکه بهترین خلاق است و خداوند انسان را خالق، آفریده است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: اساس همه‌چیز بر خرد و دانایی، تدبر، درایت و دقت انسان‌ها است و ذخایر و ظرفیت‌های مختلف جامعه و منطقه بدون مهارت انسان بی‌ارزش است.

هاشمی افزود: تولید، ابداعات، نوآوری‌ها، اختراعات، اکتشافات در پیشرفت پرسرعت دانش تکنولوژی محقق می‌شود که پایه و اساس آن مهارت و فناوری است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خاطرنشان کرد: لازمه تحول و بازنگری قانون بر اساس سرعت تکنولوژی است که باید این نگاه در جامعه نهادینه شود و مزیت‌های فراوانی در کشور وجود دارد که باید از این فرصت‌ها برای توسعه با استفاده از مهارت در راستای منافع ملی بهره برد.

کد خبر 4759872

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =