روابط فرهنگی اثرگذارترین عامل میان ارتباط کشور ها است

شیراز_استاندار فارس با بیان این که ایران و آلمان روابط دیرینه ای در حوزه فرهنگ و اقتصاد دارند، گفت: اثرگذارترین روابط میان ملت ها روابط فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عنایت الله رحیمی در دیدار سفیر آلمان در ایران با بیان این که دولت ها تغییر می کنند اما اثرگذاری فرهنگی میان ملت ها پایدار می ماند، افزود: اثرگذاری اندیشمندان ایرانی بر متفکران غربی در طول تاریخ در کتب مختلف مطرح شده است.

نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که شاعر بلندآوازه و اثرگذار آلمانی گوته معتقد است که آزاداندیشی و آزاداندیشی ایرانیان تاثیر عمیقی بر فلسفه غرب داشته است، افزود: نمونه آشکار این اثرگذاری را در اثر معروف گوته با عنوان «دیوان شرقی و غربی» می بینیم و خود گوته می گوید من تحت تاثیر آثار حافظ شیرازی هستم.

وی با بیان این که شناخت فارس به عنوان ایران کوچک در واقع شناخت ایران است، تصریح کرد: فارس پرچمدار تاریخ و فرهنگ ایران زمین است.

استاندار فارس با اشاره به این که در زمینه های علمی، تبادل استاد و دانشجو، علوم پزشکی، انرژی های نوین، آب و فاضلاب، انرژی خورشیدی، صنعت و معدن و کشاورزی شرایط برای ارتباط و همکاری بیشتر و گسترده تر میان ایران و آلمان وجود دارد، اظهارداشت: امیدواریم محدودیت موجود در زمینه گسترش روابط در فضای پسابرجام کاهش یافته و سیاست مستقل آلمان خود را نشان دهد.

 رحیمی ایران را کشوری نوع دوست و صلح طلب دانست و ادامه داد: سابقه فرهنگی و اعتقادات مذهبی ایرانیان گویای این حرف است و در ۲۰۰ سال گذشته هیچگاه ایران به کشوری دیگر حمله و تجاوز نکرده است؛ اعتقاد داریم پایان هر جنگی صلح است و بهتر است که همگان به صلح بیندیشند.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان این که ایرانیان از سابقه ذهنی خوبی نسبت به آلمان برخوردارند، افزود: اعتقاد داریم تعمیق روابط در سختی ها خود را نشان می دهد و کشورهایی که در تنگناها به یکدیگر کمک می کنند روابط قوی تری در طول تاریخ می توانند داشته باشند.

وی با تاکید بر این که ایرانیان بر اساس آموزه های فرهنگی و دینی آزادی و آزاداندیشی را پاس می دارند، گفت: ما در برابر یک جانبه گرایی آمریکا سر تعظیم فرو نمی آوریم؛ ملت و دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی یکپارچه هستند و با یک ملت نمی توان سرستیز داشت.

استاندار فارس با بیان این که انتظار داریم سفیر آلمان برای تعمیق روابط میان دو کشور تلاش کند، افزود: استان فارس فرصت های بسیار خوبی به ویژه در حوزه گردشگری دارد و این حوزه تحت تاثیر تحریم نیست.

 رحیمی خواستار رفع محدودیت های اعمال شده در خصوص پرواز شرکت هواپیمایی ایران در آلمان شد و با تاکید بر این که این موضوع می تواند گسترش روابط در حوزه های فرهنگی و گردشگری را به دنبال داشته باشد، اظهارداشت: شیراز میزبان خوبی برای مهمانان خود از سراسر جهان است و به ویژه از حضور آلمان که از اهمیت بالایی در سطح اروپا برخودار است استقبال بیشتری خواهیم کرد.

نماینده عالی دولت در استان فارس با بیان این که در کشتی ناامن خاورمیانه، جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت لازم برخوردار است، افزود: امنیت پایه توسعه کشور است و می تواند اطمینان لازم برای کشورهای دیگر که خواهان ارتباط و سرمایه گذاری در ایران هستند را فراهم کند.

کد خبر 4759983

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =