شرایط کنونی به ضرر ذوب‌آهن است

اصفهان- مدرس فوتبال با اشاره به بازی پیش روی ذوب‌آهن در برابر شاهین شهرداری بوشهر گفت: بازی در برابر شاهین اگرچه بازی دشواری برای ذوب‌آهن است اما عیار ذوب‌آهن در ای نبازی سنجیده نمی شود.

محمود یزدخواستی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، پیرامون وضعیت و شرایط تیم ذوب‌آهن اظهار داشت: باشگاه ذوب‌آهن در مرحله نخست باید در مورد هزینه‌های انجام‌شده خود و در راستای جذب بازیکنان و ثبت قراردادهای خود حسابرسی فنی کند؛ یعنی به‌طور مثال مشخص شود بازیکنانی که از خارج به این تیم اضافه شدند، چه ویژگی‌های بارزی داشته‌اند و با چه معیارهایی در تیم پذیرفته شده‌اند.

وی پیرامون عملکرد ذوب‌آهن افزود: از سوی دیگر، ذوب‌آهن در حال ارائه مدل جدیدی از فوتبال به دنیا است که در آن کادر فنی تیم اعتقادی به ترکیب ثابت ندارد. این مدل تبعاتی را نیز به همراه دارد ازجمله اینکه خودباوری و اعتمادبه‌نفس بازیکن تضعیف می‌شود و نمی‌تواند برای چند بازی آینده خود برنامه‌ریزی کند و به همین دلیل نمی‌تواند از تجربه بازی‌های قبلی خود استفاده کند.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: و همچنین در این مدل، بازیکن نمی‌تواند با دیگر بازیکنان به هماهنگی برسد چراکه هماهنگی با بقیه اعضای تیم حداقل سه جلسه زمان نیاز دارد و بازیکن پیش از اینکه به هماهنگی برسد فورا از ترکیب کنار گذاشته می‌شود و با کنار گذاشته شدن، دیگر با تمام توان خود بازی نمی‌کنند.

شرایط کنونی به ضرر ذوب‌آهن است

وی این شرایط را عامل ایجاد دینامیک بین بازیکنان دانست و افزود: با تغییر چند بازیکن در هر بازی، دینامیک‌های درون تیمی گروهی از سوی بازیکنانی که هم‌نظر هستند در تیم به وجود می‌آید که گفتمان این دینامیک‌ها به ضرر تیم بوده و می‌تواند همبستگی تیم را مورد تهدید قرار دهد.

یزدخواستی با اشاره به خلاء بازیکنان خلاق در تیم ذوب‌آهن افزود: در همه تیم‌های حرفه‌ای دنیا عملکرد مربی تعریفی دارد که ما این تعریف را در ذوب‌آهن کمتر می‌بینیم مثل اینکه تیم باید یک تیم بیرونی قوی و هماهنگ و نیز بازیکنانی با سطح بالا، خلاق و یک‌دل در زمین و روی نیمکت داشته باشد ولی این موارد در تیم ذوب‌آهن دیده نمی‌شود و ذوب‌آهن بازیکن خلاقی به ویژه در خط حمله و در فاز هجومی ندارد.

بررسی عملکرد سرمربی تیم ذوب‌آهن

وی درباره عملکرد مربی ذوب‌آهن بیان خاطرنشان کرد: بر اساس مدیریت علمی فوتبال دنیا، مربی بایستی تصمیم‌گیری مناسب در شرایط بازی داشته باشد درحالی‌که تصمیم‌گیری‌هایی که بتواند نتایج بازی‌ها را تغییر دهد در بازی ذوب‌آهن خیلی کم دیده‌ایم.

بازیکن سابق تیم ملی با اشاره به صحبت‌های منصوریان پیش و پس از بازی‌ها افزود: مربی همچنین نباید افراط و تفریط در صحبت و عمل خود داشته باشد ولی وقتی مصاحبه‌های پیش از بازی و یا پس از بازی را می‌بینیم، بعضا مقداری احساس بر منطق فوتبال در این صحبت‌ها غلبه می‌کند مثلا در فوتبال حرفه‌ای بازیکنان نباید هراسی از تیم حریف داشته باشند ولی تقریبا در همه مصاحبه‌های پیش از بازی ذوب‌آهن، تیم‌های حریف خطرناک و قوی معرفی شده‌اند.

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت ترکیب اصلی تیم تصریح کرد: مربی ذوب‌آهن می‌گوید که اعتقادی به اینکه بازیکنان در زمین ثابت باشند ندارد درحالی‌که نخستین وظیفه مربی پس از انتخاب بازیکنان، به دست آوردن ترکیب اصلی و پس از آن نیز ارنج کردن تیم است؛ یعنی مربی ابتدا ترکیب اصلی را به دست آورده و پس از آن بازیکنانی را که باهم هماهنگ هستند و می‌توانند در زمین به خوبی یکدیگر را پیدا و باهم بازی کنند در کنار یکدیگر قرار بدهد.

یزدخواستی درباره استراتژی تیمی افزود: پس از تعیین ترکیب اصلی و ارنج کردن تیم، باید استراتژی تیم را بر اساس قابلیت اصلی بازیکنان تعیین کرد ولی در ذوب‌آهن مشاهده می‌شود که بازیکنانی که در یکی دو بازی عملکرد خوبی دارند در بازی بعدی در ترکیب نیستند و این یک مدل جدید از فوتبال است که توسط ذوب‌آهن ارائه می‌شود و تاکنون هم جواب نداده است.

وی با اشاره به جایگاه ذوب‌آهن در جدول و بازی پیش روی این تیم در برابر شاهین شهرداری بوشهر افزود: تیم ذوب‌آهن جمعه در حالی به مصاف شاهین رده شانزدهم می‌رود که خود در رده چهاردهم جدول قرار دارد و این برای فوتبال اصفهان قابل قبول نیست که گفته شود این دو تیم نزدیک به هم بازی می‌کنند.

این کارشناس فوتبال با اشاره به تاثیر نتایج ذوب‌آهن در نشاط اجتماعی مردم اصفهان ادامه داد: نتیجه گرفتن یا نگرفتن ذوب‌آهن در نشاط اجتماعی نیز بسیار موثر است و مطمئنا مردم اصفهان از پیروزی ذوب‌آهن خوشحال می‌شوند حال آنکه باخت‌ها و تساوی‌های پیاپی ذوب‌آهن باعث سرخوردگی هواداران می‌شود و مسئولان ذوب‌آهن بایستیدر تصمیم‌گیری‌های خود باید این موارد را نیز در نظر بگیرند؛ امیدوارم که ذوب‌آهن به روزهای پرشکوه خود برگردد.

غیبت تأثیرگذار برخی مهره‌های اصلی ذوب‌آهن

وی با مقایسه شرایط فعلی ذوب‌آهن با شرایط این تیم در فصل پیش خاطرنشان کرد: اولا برای آقای نمازی زود بود که در لیگ برتر ایران تیم‌داری کند چراکه هیچ شناختی از فوتبال ایران نداشت و فقط تنها مدتی در تیم ملی حضور داشت که توسط کی‌روش قضاوت شد که البته آن‌هم قضاوت نادرستی بود؛ پس از آمدن منصوریان به ذوب‌آهن، مهره‌های خلاقی در ذوب‌آهن وجود داشت که اکنون این مهره‌ها نیستند. کسانی مثل محمدرضا حسینی و رشید مظاهری که در این فصل تا هفته گلی دریافت نکرده است. این‌ها بازیکنان خلاقی بودند که می‌توانستند بازی را درببرند و نتیجه را عوض کنند و امروز ذوب‌آهن از چنین بازیکنانی محروم است.

یزدخواستی از لزوم بررسی علل جدایی این بازیکنان گفت و افزود: هیئت‌مدیره باشگاه ذوب‌آهن باید علل جدایی این بازیکنان را بررسی کند و دریابد که چرا بازیکنان وقتی به یک رشد قابل قبولی می‌رسند از ذوب‌آهن جدا می‌شوند چراکه هزینه زیادی برای هر بازیکن می‌شود و جدایی این بازیکنان اثر روحی و روانی برای بقیه اعضای تیم در پی خواهد داشت.

تفاوت فلسفه باشگاه و مربی در تیم ذوب‌آهن

وی از تفاوت فلسفه باشگاه و مربی در تیم ذوب‌آهن گفت و افزود: چیزی که مشهود است این است که فلسفه‌ای که آقای منصوریان دارد با فلسفه باشگاه یکی نیست و منصوریان در پی این است که بازیکنان جوان را با این تعداد، تبدیل به بازیکنان گران‌قیمت کند تا باشگاه در فصل آینده کمترین خرید را داشته باشد درصورتی‌که بازیکنان جوان باید از تیم‌های آماتور شروع و سپس به تیم‌های حرفه‌ای راه پیدا کنند؛ باشگاه باید با مربی درباره این تفاوت نظر گفت گو کنند تا یا این نظر تغییر کند و یا مربی تغییر کند.

این پیشکسوت فوتبال اصفهان، هدف اصلی فوتبال حرفه‌ای را گل‌زنی توصیف کرد و افزود: در فوتبال حرفه‌ای هدف صرفا ایجاد موقعیت گل نیست بلکه موقعیت گل باید در راستای گل‌زنی خلق شود. گاهی شرایط بازی نزدیک است و در این شرایط حفظ توپ و خلق موقعیت اهمیت می‌یابد.

وی ادامه داد: وقتی تیمی وارد مسابقه فوتبال حرفه‌ای می‌شود، مربی وظیفه دارد علاوه بر تشکیل ساختار دفاعی منسجم برنامه‌ریزی مناسب و قابل قبولی نیز برای رسیدن به گل داشته باشد اما در تیم ذوب‌آهن از زمان بازی در برابر الاتحاد در جام باشگاه‌های آسیا تاکنون هیچ ساختار دفاعی منسجمی وجود ندارد و علاوه بر آن برنامه‌ریزی مناسب و قابل قبولی نیز برای گل‌زنی وجود ندارد. نتایج نشان می‌دهد که ذوب‌آهن در این زمینه‌ها ضعف دارد و این ضعف‌ها باید توسط کادر فنی بررسی و در تمرینات برطرف شود.

یزدخواستی درباره بازی پیش روی ذوب‌آهن در برابر شاهین شهرداری بوشهر افزود: مطمئنا پیروزی برای ذوب‌آهن می‌تواند تاثیرات روحی مثبتی را به دنبال داشته باشد اما پیروزی در برابر تیم شاهین بوشهر، نمی‌تواند محکی برای ذوب‌آهن باشد اگرچه کار آسانی هم نیست.

نیاز به تعادل در بین خطوط مختلف ذوب‌آهن

وی با اشاره به نیاز به تعادل در بین خطوط مختلف ذوب‌آهن افزود: ذوب‌آهن باید تبدیل به تیمی بشود که در بین خطوط مختلف آن تعادل و بالانس وجود داشته باشد درحالی‌که بیشترین بازیکن ذوب‌آهن در خط میانی بازی می‌کنند و در ساختار دفاع و حمله خود ضعیف است. بازیکنانی مثل باکر و کریسانتوس توسط کادر فنی انتخاب شده‌اند اما معلوم نیست دقیقا برای چه کاری انتخاب شده‌اند و مبلغی که برای این بازیکنان هزینه می‌شود باید علاوه بر اینکه بازدهی خوبی داشته باشند، تجربه جوانان تیم هم در کنار این بازیکنان افزایش یابد در صورتی که به این بازیکنان اصلا بازی داده نمی‌شود و زمانی هم که در زمین هستند فورا با جوانان ذخیره تیم تعویض می‌شوند.

این مدرس مربیگری فوتبال درباره دروازه‌بان‌های ذوب‌آهن افزود: خلق موقعیت و حفظ توپ محک مناسبی برای ذوب‌آهن نیست و ذوب‌آهن درجاهای دیگر دچار ضعف است مثل خط دفاع و نیز دروازه‌بان‌های خود چراکه اگرچه خط دفاعی ضعیف عمل می‌کند اما دروازه‌بان‌های این تیم نیز در حد لیگ برتر عمل نمی‌کنند و ذوب‌آهن به دروازه‌بان‌هایی در سطح لیگ برتر نیاز دارد.

در سطح حرفه‌ای انتظارات زیادی از باشگاه  ذوب آهن می‌رود

وی بابیان اینکه در سطح حرفه‌ای انتظارات زیادی از باشگاه می‌رود، افزود: فکر می‌کنم تیم ذوب‌آهن باید توسط گروه‌های فنی وارد مشاوره شود. در سطح حرفه‌ای از مربیان، بازیکنان، هواداران مطبوعات و غیره انتظارات زیادی می‌رود و باشگاه باید این انتظارات را برآورده کند امیدوارم که ذوب‌آهن به‌روزها خوب خودش برگردد و نماینده شایسته‌ای برای اصفهان باشد.

کد خبر 4760017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =