تکمیل موزه دفاع مقدس ایلام نیازمند توجه/ اعتبارات جوابگو نیست

ایلام - سال ها از ساخت موزه دفاع مقدس در ایلام می گذرد، این طرح همچنان تکمیل نشده و برای اتمام نیازمند اعتبارات ملی است.

خبرگزاری مهر-گروه استان ها: ایلام با ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک از مناطق مرزی کشور شناخته می شود که در طول هشت سال جنگ تحمیلی مورد تهاجم دشمن بعثی قرار گرفت ولی با رشادت های رزمندگان و مردم استان حتی یک کیلومتر از مساحت استان به دست دشمن نرسید.

ایلام در هشت سال جنگ تحمیلی خط مقدم جبهه های جنگ بوده و رشادت های فراوانی از مردم این استان طی این مدت برجای گذاشته که متاسفانه بیشتر آنها بازگو نشده است.

ایلام محل انجام عملیات های مهمی چون محرم، کربلای یک، خیبر و ذوالفقار بوده و فقط شهر مرز مهران چهار بار به دشمن دشمن تصرف شد که هر بار توسط رزمندگان پس گرفته شده است.

ایلام نیازمند باغ موزه دفاع مقدس

استان ایلام در زمان جنگ بیش از ۳۰۰ بار مورد بمباران هوایی قرار گرفت ولی هیچ گاه مردم استان دیار خود را ترک نکردند و به جنگل ها پناه می بردند.

امروزه اما نام و نشانی از ایلام طی دفاع مقدس نیست، هرچند این استان از مناطق مورد بازدید کاروان های راهیان نور است و هر ساله تعداد زیادی از مردم از یادمان های هشت سال جنگ تحمیلی در استان بازدید می کنند، اما وجود یک باغ موزه دفاع مقدس در استان کاملا ضروری به نظر می رسد.

طرح موزه دفاع مقدس استان ایلام سال های از ساخت آن می گذرد و هر سال بخشی از آن تکمیل می شود و کمبود اعتبارات باعث شده هنوز این طرح تکمیل نشده باشد.

آخرین وضعیت ساخت باغ موزه دفاع مقدس در ایلام

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اگر بخواهیم بحث دفاع مقدس را برای آیندگان تشریح کنیم باید  آنچه را که در تاریخ ماندگار دفاع مقدس رخ داده را برجسته سازی کنیم.

سرهنگ محمدرضا شرفبیانی افزود: یکی از راههای اصلی و اساسی این برجسته سازی و مستندسازی، تاسیس موزه ای تحت عنوان موزه دفاع مقدس است.

وی افزود: در استان ایلام به واسطه اینکه این استان از آوردگاه های مهم در دفاع مقدس بوده و  نقش بسیار برجسته ای داشته، مطالبه عموم مردم بر این است که این استان باید موزه دفاع مقدس داشته باشد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام تصریح کرد: در سال گذشته تصمیم قطعی گرفته شد که موزه دفاع مقدس در استان تاسیس و تجهیز شود.

وی ادامه داد: بر اساس نظر کارشناسان اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس واقع در میدان دفاع مقدس محل احداث موزه شده است.

شرفبیانی بیان کرد: سال گذشته توانستیم فاز اول این موزه دفاع مقدس را تجهیز کنیم، امسال هم تکمیل فاز دوم  آن در دستور کار قرار گرفته و در حال آماده شدن است.

وی گفت: فاز سوم آن نیز همزمان با فاز دوم آماده می شود.

تکمیل گالری های باغ موزه دفاع مقدس

شرفبیانی عنوان کرد: اکنون هشت مورد از گالری های موزه شامل شهدا، هجوم، بمباران، سنگر های دفاع مقدس و...آماده شده است.

وی با اشاره به اینکه کارهای بسیار خوبی در موزه دفاع مقدس استان انجام شده است، افزود: یکی از حماسه سازی هایی که در استان ایلام طی جنگ تحمیلی انجام گرفته حضور پررنگ ایلات، قبایل و عشایر استان ایلام بوده که در موزه دفاع مقدس به این موارد توجه خاصی شده است.

وی تصریح کرد:در گالری های بعدی که در حال تجهیز شدن است به نقش نهادها و ارگان ها و ادارات، سپاه، نیروی انتظامی و ارتش، مرزبانی و نقش همه مردم و به ویژه نقش زنان در دفاع مقدس پرداخته می شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام بیان کرد: عملیات تکمیل گالری های باغ موزه دفاع مقدس استان با ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی تا ۲ ماه آینده به اتمام می رسد.

برجسته سازی ۶۲ نقطه در ایلام

وی بیان داشت: هم اکنون در حدود ۹۰ هزار اسناد دفاع مقدس به صورت تصویری، عکس، فیلم و نوشتاری در اختیار داریم که از مردم استان و پیشکسوتان استان جمع آوری شده است.

شرفبیانی افزود: یکی از مهمترین اقدامات اداره حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ایلام،  برجسته سازی نقاط جغرافیایی دفاع مقدس در استان بوده است.

وی افزود: در استان ایلام دو هزار و ۱۰۰ نقطه یادمانی وجود دارد که محل از بمباران ها، رزم گاه ها، سنگرها، بوده است اما از این تعداد نقطه فعلا در حدود ۶۲ نقطه را برجسته سازی شده است.

استان ایلام در دوران هشت سال دفاع مقدس سه هزار شهید، ۱۰ هزار جانباز و ۳۳۲ آزاده تقدیم اسلام و انقلاب کرده است.ایلام در هشت سال جنگ تحمیلی بطور مستقیم خط مقدم دفاع از مرزهای ایران اسلامی بود که ساخت و تکمیل باغ موزه دفاع مقدس در این استان ضروری است.

باغ موزه دفاع مقدس ایلام به وسعت دو هکتار و چهار هزار متر زیربنا نیازمند حداقل ۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل شدن است.

باغ موزه دفاع مقدس ایلام فرصتی مناسب برای به تصویر کشیدن رشادت های مردم ایلام در  هشت سال جنگ تحمیلی است.

کد خبر 4760697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =