مشکل گرد و غبار با برنامه‌های مُسکنی و کوتاه مدت حل نمی‌شود

بیرجند-معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی گفت:مشکل گرد و غبار با برنامه‌های مُسکنی و کوتاه مدت حل نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدکمال الدین میرجعفریان صبح شنبه در نشست منطقه‌ای هماهنگی و نظارت بر پروژه‌های مقابله با گرد و غبار ویژه استان‌های جنوبی و شرق کشور اظهارکرد: یکی از دغدغه های کشور و به ویژه در برخی استان های شرقی و فربی پدیده گرد و غبار است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: البته استان های مرکزی نیز از این آسیب بی بهره نیستند و از این منظر پدیده گرد و غبار را باید به عنوان یک موضوع و مسئله ملی مورد توجه جدی قرار گیرد.

میرجعفریان با بیان اینکه باید رد قوه مجریه و مقننه و قضائیه در رابطه با پدیده گرد و غبار برنامه مدونی طرح شود، ادامه داد: بر همگان روشن است که در مورد آسیب گرد و غبار بیش از هر چیز پیشگیری از حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه نمی توان به صورت مُسکنی و با یک برنامه زودبازده و کوتاه مشکل گرد و غبار را به صورت ریشه ای حل کرد، افزود: از این منظر باید برنامه های اساسی در این زمینه طراحی کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی اولین استانی بود که سند سازگاری با کم آبی در آن تدوین شد که اجرایی شدن آن نیاز به پشتوانه مالی دارد تا به نتیجه مطلوب برسد.

میرجعفریان اظهار کرد: با صرفه جویی های در موضوع انرژی می توان منابعی را برای مباحث و پروژه های مرتبط با سند سازگاری با کم آبی را تأمین کرد.

وی بیان کرد: شاید در افق سطحی بگویند مباحث آبخیزداری تأثیر در موضوعات مرتبط با منابع آبی و فرسایش ندارد اما امروزه می دانیم گه پروژه های آبخیزداری به عنوان یک پروژه های مهم تا حد در کاهش فرسایش حاصل از روان آب ها و مدیریت منابع آبی تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه احیاء قنوات گفت: احداث قنوات در پایین دست پوشش گیاهی را نیز حفظ کرده و خود مانعی برای جلوگیری از گرد و غبار است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌جنوبی اظهار کرد: باید به سمتی برویم که هم محیط زیست و منابع طبیعی را حفظ کرد و هم در حوزه کشاورزی و دامداری ایجاد اشتغال داشته باشیم که این دو مؤلفه مهم در کنار هم شدنی و امکان پذیر است.

وی بیان‌کرد: حفاظت از محیط زیست را باید با کمک و همکاری مردم به نتیجه برسانیم چرا که تنها با اقدامات حاکمیتی و دولتی به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

کد خبر 4761071

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =