عصر آهن نقش مهمی را در تشکیل امپراتوری هخامنشی ایفا کرد

سنندج - رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور گفت: با ورود ایران به عصر آهن تحولات بنیادینی در این منطقه شکل گرفت که مهمترین آنها تشکیل امپراتوری هخامنشی به عنوان بزرگترین امپراتوری جهان بود.

به گزارش خبرنگار مهر، روح الله شیرازی صبح شنبه در همایش بین المللی باستان شناسی عصر آهن غرب ایران و مناطق همجوار که در دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار داشت: شکل گیری حکومت های متمرکز به دنبال ورود به عصر آهن شکل گرفت و همین مساله نیز باعث شد که امپراتوری بنام هخامنشی شکل گیرد که بعدها بعنوان بزرگترین امپراتوری جهان از آن یاد شد.وی افزود: سالانه پژوهش های بسیاری در حوزه باستان شناسی انجام می شود اما پژوهش در زمینه عصر آهن یکی از مهمترین حوزه هایی است که بر آن تاکید داریم چرا که تا درک درستی از فرهنگ عصر آهن نداشته باشیم، امکان بازسازی روند تحولات بعد از عصر آهن را نیز نخواهیم داشت.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور ادامه داد: هر چند که در چند سال اخیر عمده پژوهش های صورت گرفته در حوزه عصر آهن در خصوص مناطق غربی ایران مانند منطقه زیویه انجام شده اما باز هم سیر تحولات در این زمینه برای باستان شناسان ناشناخته است.

شیرازی یادآور شد: وضعیت پژوهش در حوزه عصر آهن در منطقه شرق فلات ایران نیز مانند مناطق سیستان و بلوچستان مناسب نیز و این مناطق همچنان ناشناخته باقی مانده اند و اطلاعات باستان شناسان از این مناطق بسیار اندک است.

وی بیان کرد: علیرغم اینکه فرهنگ های متنوعی بر نقاط مختلف این مناطق حاکم است اما چون اطلاعات کافی در خصوص تاریخ شکل گیری عصر آهن در این مناطق در دسترس نیست، هنوز هم تاریخ این مناطق ناشناخته است.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور گفت: تاریخ گذاری نیز امروز به یکی از چالش های جدی حوزه پژوهش در زمینه عصر آهن تبدیل شده و با ابهامات بسیاری مواجه است.

شیرازی اظهار داشت: وضعیت مطالعات زبان شناسی نیز در عصر آهن مناسب نیست و اطلاعات بسیار کمی در این زمینه داریم و همین امر باعث شده تاریخ عصر آهن ایران آنگونه که باید معرفی نشود و بخش اعظم آن ناشناخته باشد.

این همایش بین المللی دو روزه به میزبانی دانشگاه کردستان و با حضور اندیشمندان و صاحب نظران داخلی و خارجی برگزار می شود.

کد خبر 4761096

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =