افزایش آثار ارسال شده به یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: ۵۷۶۹ اثر به یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ارسال شده که نسبت به جشنواره گذشته ۱۱ درصد رشد دریافت آثار داشته‌ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین میرزایی ظهر امروز در نشست مطبوعاتی که در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی اظهار داشت: توجه به علوم انسانی از ضرورت‌هایی است که در همه کشورها به آن توجه می‌شود و در جامعه ما نیز چنین شرایطی وجود دارد؛ نیمی از آموزش عالی ما معطوف به علوم انسانی است و راه‌اندازی جشنواره فارابی به شکل مستقل نیز به همین دلیل است.

وی ادامه داد: آثار در یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی در قالب چهار طرح پژوهشی خاتمه‌یافته، کتاب پژوهشی، رساله دکتری تخصصی و پایان‌نامه کارشناسی ارشد دریافت شد. به جز بخش کتاب، بقیه آثار همه به شکل دیجیتالی دریافت شد و البته در جشنواره حاضر نیز ۱۵ درصد کتاب‌ها به صورت الکترونیک دریافت شد. هدفگذاری ما این است که تمام آثار به صورت الکترونیک دریافت شود.

رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: ۵۷۶۹ اثر برای جشنواره ارسال شده که از این تعداد ۲۵۹۴ اثر که ۴۵ درصد آثار را به خود اختصاص می‌دهد، مربوط به کتاب پژوهشی تخصصی است. همچنین ۵۳۶ اثر مربوط به پژوهش خاتمه‌یافته که ۹ درصد آثار را به خود اختصاص می‌دهد. ۱۲۲۱ عنوان مربوط به آثار رساله دکتری تخصصی است که ۲۱ درصد مجموعه آثار را به خود اختصاص می‌دهد و ۱۴۱۸ اثر مربوط به پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد است که ۲۵ درصد آثار را به خود اختصاص می‌دهد.

به گفته میرزایی، آثاری که امسال به جشنواره ارسال شده نسبت به سال قبل ۱۱ درصد رشد داشته است.

وی بیان کرد: بیشترین آثار در گروه علوم تربیتی، روانشناسی و علوم ورزشی با ۶۷۱ اثر و در مرحله بعد در گروه علوم اقتصادی، مدیریت و علوم مالی با ۶۱۰ اثر، گروه زبان، ادبیات و زبانشناسی با ۵۸۱ اثر بوده است.

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی اظهار کرد: ۷۱ درصد آثار به شکل ثبت حقیقی و ۲۹ درصد آثار به شکل ثبت حقوقی بوده است.

میرزایی گفت: ۶۵ درصد آثار در بخش بزرگسالان و ۳۵ درصد آثار در بخش جوانان بود که مشارکت جوانان در این دوره چهار درصد رشد داشته است.

به گفته وی، جشنواره فارابی در بهار سال ۹۹ برگزار خواهد شد.

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی تصریح کرد: در بخش آثار بین‌المللی نیز هنوز در حال دریافت آثار هستیم و تا ۲۸ روز دیگر دریافت آثار ادامه خواهد داشت.

میرزایی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ۱۵ گروه در این جشنواره حضور دارند، پیش‌بینی ما برای معرفی برگزیدگان حدود ۳۰ نفر است.

کد خبر 4761238

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =