املاک موقوفه در خوانسار ۸۰۰ مستأجر دارد

خوانسار- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار گفت: ۸۰۰ مستأجر در املاک موقوفات خوانسار مشغول به فعالیت هستند و اجاره بهای اخذ شده در زمینه فرهنگی و اجتماعی شهرستان هزینه می‌شود.

حسن عمادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه ۵۴۰ موقوفه شهرستان خوانسار دارای یک هزار و ۴۵۷ رقبه است، اظهار داشت: از ۵۴۰ موقوفه ۱۸۰ موقوفه انتفاعی (فاقد درآمد) و ۲۹۰ موقوفه متصرفی منفعتی (دارای درآمد) هستند.

وی گفت: موقوفات متصرفی با ۸۵۷ رقبه کاربری‌ تجاری، صنعتی، کشاورزی، تأسیسات بهداشتی، خدماتی، آموزشی و مسکونی دارند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار تصریح کرد: ۷۰ موقوفه غیر متصرفی و ۴۲۰ رقبه دارای متولی از سوی واقفان در خونسار وجود دارد.

۷۴ نوع نیت وقف در خوانسار وجود دارد

وی با بیان اینکه ۷۴ نوع نیت وقف در جهت مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و خیریه درخوانسار داریم، گفت: دو مرکز مشاوره وقف در اداره اوقاف و امام زاده احمد(ع) با هدف فرهنگ سازی در راستای رویکرد وقف متناسب با نیاز جامعه فعال است.

ثبت یک وقف جدید در سال جاری

عمادی با بیان اینکه امسال یک وقف جدید به ثبت رسیده است، تصریح کرد: وقف جنبه فردی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی دارد و اثرات آن در جامعه نمایان می‌شود.

وی تأکید کرد: نیازهای شهرستان برای وقف در راستای کمک به فقرا، تهیه جهیزیه زوج‌های نیازمند، هزینه دارو و درمان نیازمندان، وقف‌های قرآنی، علم و فناوری و کمک به دانش آموزان و دانشجویان بی‌بضاعت است که لازم است خیران در جهت نیاز جامعه وقف انجام دهند.

 رفع تصرف املاک موقوفه در خوانسار

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار با اشاره به نقش موثر رسانه‌ها و ائمه جماعات در جهت ترویج فرهنگ وقف، گفت: در املاک موقوفات تصرفاتی صورت گرفته بود که با پیگیری‌ها رفع تصرف شد.

وی گفت: امسال هزینه‌های انجام شده در بخش موقوفات شامل حفظ عین، توسعه و سرمایه گذاری رقبات ۲۰۰ میلیون ریال، قرآن آموزی ۱۵۰ میلیون ریال، روضه خوانی و تعزیه خوانی ۵۱۰ میلیون ریال، کمک به نیارمندان ۸۰ میلیون ریال، حوزه‌های علمیه۱۵۰میلیون ریال و تعمیر مساجد، حسینیه‌ها و حمام‌ها ۸۳۰ میلیون ریال هزینه شده است.

عمادی افزود: امسال برای مرمت و تعمیر بقاع متبرکه ۷۱ میلیون ریال، برای بخش جاری ۴۲۰ میلیون ریال و بخش  فرهنگی و قرآنی ۳۱۰ میلیون ریال هزینه شده است.

وی گفت: در طرح مَودت ( کمک غیر نقدی) جهت اقدامات عمرانی بقاع متبرکه شهرستان سه میلیارد ریال هزینه شده است.

۴۰ خادم مسجد و هشت خادم بقاع متبرکه بیمه شدند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار تصریح کرد: طبق توافقنامه سازمان اوقاف و تأمین اجتماعی تاکنون ۴۰ خادم مساجد و هشت خادم بقاع متبرکه بیمه شدند.

وی گفت: ۸۰۰ مستأجر در املاک موقوفات خوانسار مشغول به کارهستند که هزینه اجاره‌های دریافتی از آن‌ها صرف کارهای فرهنگی و اجتماعی شهرستان می‌شود.

عمادی گفت: براساس طرح جامع تهیه شده از امام زاده احمد(ع) محوطه سازی و نمای ورودی و سردرب امامزاده، آینه کاری رواق‌های امام زاده و سنگ فرش محوطه به زودی به اتمام می‌رسد.

آماده خرید املاک اطراف امام زاده احمد(ع) هستیم

وی افزود: به منظور توسعه امام زاده احمد(ع) و رفاه زائران آن برای خرید املاک اطراف امام زاده طبق نظر کارشناسی دادگستری آمادگی داریم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه خوانسار اظهار داشت: پس از انعقاد قرار داد ساخت واحدهای تجاری و خدماتی در زمین موقوفه آخوند ملاحیدر با متراژ بیش از ۵۰۰ متر مربع و زیربنای ۹۰۰ متر مربع در سه طبقه در مدت ۱۸ ماه انجام می‌شود.

وی افزود: نقشه طرح جامع برای تزئینات رواق‌های امامزاده سید صالح(ع) تهیه شده و به زودی فاز نخست عملیات با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و پانصد میلیون ریال شروع می‌شود.

کد خبر 4761357

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =