برداشت مداربسته از دریاچه نمک قم تنها روش موردتأیید محیط زیست است

قم - مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: نمی‌توانیم سالانه میلیون‌ها مترمکعب از سفره‌های آب زیرزمینی خارج و برای برداشت معدنی استفاده کنیم و تنها روش مورد تأیید سیستم مداربسته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدرضا موسوی مشکینی ظهر شنبه در جلسه کارگروه ویژه دریاچه نمک که در استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اشکالات زیست محیطی پیش روی پروژه دریاچه نمک اظهار داشت: در بحث شورابه و شهرک نمک موضوع فرایند و جانمایی دو نقطه مورد بحث است.

وی افزود: درباره فرایند مکاتبات زیادی با مشاور و مجری پروژه صورت گرفته، فرایندی مورد تأیید ما است که مدار بسته باشد. باید برای این موضوع فکر جدی شود چرا که شواهد امر نشان می‌دهد به این موضوع فکر نشده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم با بیان اینکه ما در حوزه آبریز مرکزی قرار داریم و وضع رژیم رطوبتی استان مشخص است از همین رو نمی‌توانیم سالانه میلیون‌ها متر مکعب آب از سفره‌های زیرزمینی خارج و برای برداشت معدنی استفاده کنیم، افزود: این موضوع از طریق دفتر تالاب‌ها بررسی شده است

وی افزود: تنها راهکاری هم که به نظر می‌رسد استفاده از روش مداربسته است که هم اکنون بهره‌بردار دریاچه ارومیه نیز با این شیوه فعالیت خود را انجام می‌دهد تا آب به سفره برگردد.

به گفته موسوی، در بحث جانمایی شهرک، این پروژه نیز مشمول مطالعات ارزیابی است که در این مطالعات مکان یابی صورت می‌گیرد اگر این مطالعه ارائه شود ارزیابی و مکان مورد بررسی قرار می‌گیرد و این موضوع فقط برای پروژه دریاچه نمک نیست بلکه همه پروژه‌های بزرگ مشمول مطالعات ارزیابی هستند.

کد خبر 4761405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =