روایت تجمع ۴۰ سال پیش کفن پوشان ورامین در مقابل لانه جاسوسی

ورامین- ۴۰ سال پیش و پس از تسخیر لانه جاسوسی مردم ولایتمدار ورامین کفن پوشیده و برای حمایت از اقدام انقلابی دانشجویان خط امام در مقابل لانه جاسوسی تجمع کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها: ۱۴ آبان ۵۸ و تسخیر لانه جاسوسی که امام بزرگوار ما آن را «انقلاب دوم» نامید، برای مردم ورامین یادآور حماسه ای ماندگار است، روزی که کفن پوشان ورامینی پس از تسخیر لانه جاسوسی سابق آمریکا  به تهران رفته و با هدایت آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در شهرستان ورامین از این اقدام انقلابی حمایت کردند.

در این حضور ماندگار که اکنون ۴۰ سال از آن می گذرد، ضمن سخنرانی آیت الله محمودی در جمع کفن پوشان ورامینی، یکی از کفن پوشان به نام محمد رضا کشفی، نیز از طرف مردم ورامین سخنانی ایراد کرد، کشفی در این سخنان گفت: ما به آمریکای جنایتکار می فهمانیم، که این انقلاب ثمره انقلاب خونین حسین ابن علی(ع) است، که از ۱۴۰۰ سال پیش تاکنون ادامه داشته و خواهد داشت.

وی اضافه کرد: آری انقلاب ما مدیون انقلاب حسین(ع) است و این سرزمین، سرزمین سید جمال ها و سرزمین امام خمینی ها است.

سالروز این رخداد مهم تاریخی بهانه ای شد، تا سراغ آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی، محمدرضا کشفی، حجج الاسلام سید محسن محمودی و ابوالقاسم اقبالیان و برخی از شرکت کنندگان در این حماسه رفته و خرده روایت های آن ها از آن روز حماسی را بشنویم.

برخی ها از افشای ارتباطشان با سفارت آمریکا هراس داشتند

کشفی که در آن زمان ۳۰ سال داشت، در تشریح دلیل حضور خود در مقابل لانه جاسوسی و حمایت از اقدام انقلابی دانشجویان پیرو خط امام(ره) به خبرنگار مهر گفت: ما قبل و بعد از انقلاب در مسجد صاحب الزمان(عج) ورامین و زیر نظر آیت الله محمودی همه حوادث را رصد می کردیم، تا اگر حضور ما نیاز باشد، در هر لحظه وارد شویم و اقدامات دشمنان را خنثی کنیم.

وی گفت: پس از اطلاع از تسخیر لانه جاسوسی با آیت الله محمودی تماس گرفته و کسب تکلیف کردیم و ایشان ما را برای تجمع در برابر لانه جاسوسی و حمایت از دانشجویان هدایت کرد، در آن زمان بنده و تعداد زیادی از جوانان برای این اقدام اعلام آمادگی کردیم، که کفن پوش به سوی تهران برویم و خود آیت الله محمودی و حجت الاسلام اقبالی نیز همراه با جمعیت کفن پوش ورامین به تهران آمدند.

کشفی اضافه کرد: شاید ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار نفر در مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده بودند، تا از دانشجویان تسخیر کننده لانه جاسوسی حمایت کنند.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر، که چه ضرورتی برای حضور و حمایت از دانشجویان تسخیر کننده لانه جاسوسی وجود داشت، گفت: عده ای که در داخل کشور حضور داشته و با آمریکا و لانه جاسوسی ارتباط داشتند، می دانستند، که اسامیشان در لانه جاسوسی وجود دارد و اگر مدرکی پیدا شود، آبرویشان می رود و به همین دلیل دخالت کردند و کار دانشجویان را اشتباه جلوه دادند و سعی داشتند، دستگیرشدگان در لانه جاسوسی را آزاد کنند و به غائله پایان دهند، اما مردم قبول نکردند و ما در آن زمان باید از این اقدام امنیتی دانشجویان حمایت می کردیم.

کشفی اضافه کرد: امام(ره) این اقدام را انقلاب دوم دانستند و خط بطلان بر تمام اقدامات این نفوذی های داخلی کشیدند، بنده در جایگاه سخنرانی در بین تجمع کنندگان سخنرانی کردم.

وی گفت: من با دانشجویان پیرو خط امام(ره) که لانه جاسوسی را تسخیر کرده بودند، تماس گرفتم، آن ها به من گفتند، که عده ای نمی خواهند اسامیشان لو برود و اقداماتشان فاش شود، اما من از تجمع کنندگان درخواست حمایت کردم و شعار دادم « دانشجوی خط امام افشا کن افشا کن» و تجمع کنندگان با تکبیر بلند شعار را تایید می کردند و این شعار را تکرار می کردند.

کشفی افزود: آمریکا ۷۲ ناو به خلیج فارس آمده بود، که من در مقابل لانه جاسوسی شعار دادم و خطاب به امریکا اعلام کردم، که اگر از کل ملت ایران تنها ۷۲ نفر بمانند، باز هم با آمریکا خواهند جنگید و اعلام کردیم هر حادثه ای اتفاق بیفتد، دست از پشتیبانی انقلاب نخواهیم برداشت.

پس از گذشت ۴۰ سال همچنان راه ولایت ادامه دارد

رییس ستاد برگزاری مراسم ۱۳ آبان استان تهران نیز، که آن روز همراه کفن پوشان ورامینی در تجمع مقابل لانه جاسوسی حضور داشت، به خبرنگار مهر گفت: در آن زمان یک جوان ۱۴ ساله بودم که همراه کفن پوشان در مقابل لانه جاسوسی رفتم و از اقدام ارزشمند دانشجویان خط امام حمایت کردیم.

حجت الاسلام سید محسن محمودی افزود: آن روز والد گرانقدرم، آیت الله محمودی باسخنرانی غرای خود ندای حمایت کفن پوشان ورامین را اعلام کرد و امروز نیز پس از گذشت ۴۰ سال با قرائت قطعنامه مراسم ۱۳ آبان در مقابل لانه جاسوسی و در همان مکان ۴۰ سال قبل بر ادامه این راه و مبارزه با استکبار با کمال افتخار تاکید کردم.

شعار ورامینی ها: « این لانه جاسوسی تخریب باید گردد، منافق داخلی اعدام باید گردد »

حجت الاسلام ابوالقاسم اقبالیان که قبل از انقلاب ممنوع المنبر بود و به همین دلیل نام مستعار « کاشانی» را برای خود برگزیده بود و در تجمع کفن پوشان ورامینی در مقابل لانه جاسوسی حضور داشته است، در خصوص این تجمع به خبرنگار مهر گفت: بررسی ها نشان می داد، که هرچه شیطنت است، از سوی آمریکا و لانه جاسوسی آمریکا است و لذا از تصمیم انقلابی دانشجویان پیرو خط امام(ره) حمایت کردیم.

وی که در آن زمان ۲۹ سال داشت، افزود: ما احساس کردیم، که امام از ما انتظار دارد، که از این اقدام انقلابی حمایت کنیم و به همین دلیل برای لبیک به امام(ره) با شعار « مرگ بر آمریکا» و « لبیک یا خمینی» به سوی تهران حرکت کردیم و در مقابل لانه جاسوسی نیز بنده به همراه آیت الله محمودی و آقای کشفی بر روی یک خودرو رفته و شعار « این لانه جاسوسی تخریب باید گردد، منافق داخلی اعدام باید گردد » را سر دادم.

اقبالیان گفت: آمریکا در ۲۸ مرداد ۳۲ به مردم ایران خیانت کرد و خیانت های متعددی در زمان طاغوت به ملت ایران کرد و پس از آن نیز از دشمنی خود دست بر نداشت و امروز جوانان باید بدانند و دشمن را بشناسند و هرگز فریب ظاهر آراسته دشمنان را نخورند.

احساس کردیم که اقدام انقلابی دانشجویان پیرو خط امام نیاز به حمایت دارد

آیت الله سید مرتضی محمودی گلپایگانی که آن روزها تنها یک نماز جمعه در ورامین در ۸ آبان ماه ۵۸ اقامه کرده بود، با مشاهده اوضاع پیش آمده پس از تسخیر لانه جاسوسی مردم را برای حضور در مقابل لانه جاسوسی هدایت می کند، وی اکنون و با گذشت ۴۰ سال از آن روز پر افتخار به خبرنگار مهر در این خصوص گفت: تسخیر لانه جاسوسی پایان فتنه انگیزی ها نبود، بلکه این اقدام انقلابی سبب ایجاد یک بحران جهانی شد.

با سابقه ترین امام جمعه کشور اضافه کرد: اتفاق کمی نیفتاده بود، ۶۶ دیپلمات یک کشور ابرقدرت در جهان دستگیر شده بودند و هرکس گمانه زنی داشت و برخی از این اقدام ترسیده بودند، اما ملت ایران به حمایت از امام خمینی(ره) و دانشجویان پیرو خط امام با صلابت ایستاده و از این اقدام حمایت کردند.

وی افزود: دانشجویان پیرو خط امام به این نتیجه رسیده بودند، که منشا بسیاری از توطئه ها و شرارت ها در منطقه به سفارت آمریکا باز می گردد و اقدام به تسخیر این لانه جاسوسی کردند، اما پس از آن اقدام شجاعانه نیاز بود، که به این دانشجویان نشان دهیم، که در راه امام و انقلاب و خدمت به این ملت تنها نیستند، بلکه جان بر کفانی هستند، تا از آن ها حمایت کنند، این بود، که مردم ورامین کفن پوشیده و برای حمایت از دانشجویان و اقدام انقلابی آن ها مقابل لانه جاسوسی تجمع کردند.

محمودی گلپایگانی افزود: این حمایت از ولایت و انقلاب اسلامی، بار دوم بود، که به صورت کفن پوش توسط مردم ورامین انجام می شد و یادآور قیام خونین ۱۵ خرداد ۴۲ بود، که البته پس از آن و در سال ۸۸ نیز بار دیگر تکرار شد و جزو افتخارات مردم این منطقه در تاریخ ثبت شد.

آری، مردم ورامین در طول تاریخ همواره نشان دادند، که هرکجا برای دفاع از انقلاب و امام نیاز باشد، در صحنه حاضر شده و حاضرند، جان خود را در این مسیر فدا کنند.

کد خبر 4761722

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =