ایمنی و سلامت مردم خط قرمز سازمان استاندارد است

قزوین- رئیس سازمان ملی استانداردگفت: ایمنی و سلامت مردم خط قرمز سازمان استاندارد محسوب می شود اما محور کار ما همراهی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان و ارائه مشاوره برای کیفی سازی تولیدات است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیین تجلیل از واحدهای نمونه استاندارد استان قزوین روز یکشنبه با حضور نیره پیروز بخت رئیس سازمان ملی استاندارد، هدایت الله جمالی پور استاندار، مدیران دستگاههای اجرایی، صارمی مدیرکل استاندارد و مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد.

نیره پیروز بخت در این مراسم اظهارداشت: سازمان ملی استاندارد سالهاست فعال شده اما در سال ۹۶ قانون سازمان در مجلس و با رای اکثریت مجمع تشخیص تصویب شد و جایگاه آن بالاتر رفت.

وی اضافه کرد: در یک نگاه در قانون قبلی این سازمان وابسته به وزارت صنعت بود اما امروز به صورت مستقل و زیر نظر رئیس جمهور فعالیت می کند.

پیروز بخت تصریح کرد: نظارت بر کیفیت و هم استاندارد با این سازمان است و هر چند استاندارد در دنیا تعابیر زیاد و مفاهیم مختلفی دارد اما در راهبرد و استراتژی ها به استاندارد اهمیت ویژه ای داده شده است.

استاندارد در صنایع کوچک اهمیت ویژه دارد

رئیس سازمان ملی استاندارد کشور یادآورشد: استانداردها در صنایع کوچک اهمیت زیادی دارد و می توان گفت حیات آنها وابسته به استاندارد است لذا از صاحبان واحدهای تولیدی درخواست می کنیم برای توسعه کار خود به استاندارد و کیفیت کالای تولیدی توجه جدی کنند.

وی در خصوص انتقاد تولیدکنندگان و صادرکنندگان به سخت گیری های سازمان استاندارد اظهارداشت: ما هرگز دنبال برخورد پلیسی و سخت گیرانه نیستیم اما از دو سال اخیر که با تاکید رهبری به تولید ایرانی اهمیت بیشتری داده شده تلاش کرده ایم کیفیت کالای ایرانی زیر سوال نرود اما در مجموع خود را مشاور واحدهای تولیدی می دانیم.

خط قرمز ما در استاندارد، ایمنی و سلامت مردم است

پیروز بخت گفت: خط قرمز ما در سازمان استاندارد سلامت و ایمنی مردم است و اگر در این مسیر احساس شود سخت گیری کرده ایم باید حق بدهید تا سلامت جامعه به مخاطره نیفتد.

وی بیان کرد: این روزها اخباری در مورد ایمنی خودرو و ذرت های آلوده مطرح شده اما باید اذعان کرد چون سلامت مردم مطرح بود ما سه سال اجازه ندادیم ذرت آلوده وارد کشور شود و در خودرو نیز اقداماتی شده که بزودی نتیجه خواهد داد.

همراه صنعتگران و مشاور آنها هستیم

پیروز بخت اظهارداشت: صنعتگران متعهد بدانند سازمان ملی استاندارد در کنارشان است و به آنها کمک می کنیم تا کالای کیفی تولید کنند تا مردم متضرر نشوند.

وی اضافه کرد: در انقلاب صنعتی چهارم که وارد هوشمند سازی و فعالیت استارت آپ ها شده ایم ما نیز جدی هستیم تا در این مسیر حرکت کنیم زیرا باور داریم در استراتژی ایزو بدون توجه به هوشمند سازی و استارت آپ ها نمی توان موفق بود.

رئیس سازمان ملی استاندار کشور یادآورشد: تحول هم بابد بر اساس استاندارد باشد و در وضعیت کنونی کشور که اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار دارد در سیاست های این سازمان نیز کمک به صادرات و واردات کالای استاندارد در اولویت است.

پیروز بخت اضافه کرد: باید مراقب سلامت مردم باشیم و این موضوع محور کارما در همه استانهاست و در این مسیر از همکاری بخش خصوصی و دولتمردان هم استفاده می کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص قدیمی بودن قوانین هم گفت: این نکته را قبول نداریم و نه قانون و نه تدوین های استاندارد قدیمی نیست بلکه در میان  ۱۶۳ کشور جهان در رتبه ۲۳ هستیم و در آسیا در جایگاه سوم قرار داریم و در مجامع علمی بین المللی هم از جایگاه خوبی برخورداریم و در این میان یک بانوی ایرانی عضو سازمانی جهانی در هیئت مدیره ایزوی جهانی عضو شده و این که از میان ۱۶۳ کشور جهان تنها ۱۵ نفر عضویت دارند که یک نفر آنها از ایرانی است برای ما افتخار دارد.

تدوین ۳۳ هزار و ۸۰۰ استاندارد در کشور

پیروز بخت بیان کرد: از استانداردهای قدیمی گذشته ایم و روی تعداد استانداردها متمرکز نشده ایم و در این میان از ۳۳ هزار و ۸۰۰ استاندارد تدیون شده حدود ۱۴ هزار آن در دولت کنونی تدوین شده است.  

رئیس سازمان ملی استاندارد کشور یادآورشد: مقررات فنی را هم تدوین کرده ایم که به کمک شما تولیدکنندگان و صادرکنندگان خواهد آمد و در مسیر رونق تولید ما کمک شما هستیم و بدانید در صورت رعایت استانداردها هزینه های شما در تولید و ضایعات کمتر خواهد شد.

وی بیان کرد: در ارزیابی انطباق و تعیین صلاحیت ها با استفاده از نظر علما جلو می رویم و در حوزه استاندارد اجباری و تشویقی هم رویکرد سازمان تغییر کرده و دنبال اجباری کردن استانداردها نیستیم اما همه محصولات باید کیفی و استاندارد باشد تا بتواند بازار را بگیرد و مصرف کننده را به سوی خود جلب کند.

رئیس سازمان ملی استاندار کشور تصریح کرد: البته هنوز تفکر قدیمی در برخی دستگاههای اجرایی وجود دارد که می تواند مانع ساز باشد که این رویکرد باید تغییر کند.

وی اضافه کرد:  با صدور گواهی ارزیابی انطباق در گام اول به شرکت های دانش بنیان بزودی این گواهی به مشاغل خانگی هم اعطا می شود.

پیروز بخت از اعضای اتاق بازرگانی استان قزوین خواست ضمن ارتباط بیشتر با سازمان ملی استاندارد، ایده های خود را برای کیفی سازی فعالیتها مطرح کنند.

در ادامه از ۱۰ تن از مدیران واحدهای صنعتی برتر که در رعایت استانداردها تلاش کرده اند تقدیر شد.

در این مراسم خبرگزاری مهر استان قزوین نیز به عنوان رسانه برتر و فعال درعرصه انعکاس فعالیت های اداره استاندارد مورد تجلیل قرار گرفت.
 

کد خبر 4762275

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =