آگاه سازی اولیا در کاهش آسیب های اجتماعی بسیار موثر است

قزوین- دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: مشارکت و ارتباط نزدیک خانه با مدرسه و همچنین معلمان با اولیاء نقشی بسیار اساسی در کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد قاسمی در دیدار با خیرالله رحمانی مدیر کل آموزش و پرورش استان قزوین اظهار کرد: آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد فرهنگی و انسان ساز نقش بسیار مهم و اساسی در سرنوشت و آینده کشور دارد و تربیت نیروی انسانی متناسب با اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی بر عهده این سازمان قرار دارد که وظیفه بسیار سنگینی است.

وی افزود: اگر هدف ما داشتن جامعه ای سالم، بدون آسیب، در حال توسعه و پیشرفت در تمامی زمینه ها از جمله فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و... است، باید تلاش کنیم تا آموزش و پرورشی توانمند، کارآمد و روزآمد داشته باشیم تا بتواند نیازهای جامعه را احصاء و شناسایی کند تا در جهت رفع نیازهای گوناگون اجتماعی گام بردارد.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین با بیان اینکه آموزش و پرورش بعد از خانواده مهمترین نهاد اجتماعی است، تاکید کرد: بسیاری از آسیب های اجتماعی در سنین کم و در دورانی که نوجوانان و جوانان به دنبال تجربه کردن مسائل گوناگون هستند، بروز و ظهور دارد از این رو آسیب های متعددی آموزش و پرورش را تهدید می کند که گاها این آسیب ها با فرار از مدرسه، ترک تحصیل، اعتیاد و... در مدارس نمایان می شود.

وی بیان کرد: نباید نسبت به آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش بی تفاوت بود، زیرا این آسیب ها مختص فرد یا خانواده‌ای مشخص نیست و آسیب های اجتماعی حوزه آموزش و پرورش با گذشت زمان و به انحاء مختلف در فرد و جامعه نمایان خواهد شد، به همین دلیل باید بررسی شود که آموزش و پرورش به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی در معرض و تحت تاثیر چه آسیب هایی قرار دارد و راهکارهای مقابله با آن چیست تا بتوان یک برنامه ریزی صحیح و اصولی برای کاهش آسیب های اجتماعی مختص آموزش و پرورش تبیین کرد.

این مقام قضایی استان افزود: مشارکت و ارتباط نزدیک خانه با مدرسه و همچنین معلمان با اولیاء نقشی بسیار اساسی در کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان دارد. زیرا بعضا اولیاء از آسیب هایی که فرزندشان را تهدید می کند، آگاه نیستند و همین عدم آگاهی اولیاء در تربیت فرزندان در محیط خانواده بسیار تاثیرگذار است.

وی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش و خانواده دو نهاد تربیتی با دو کارکرد منحصر به فرد محسوب می شوند و چون آموزش و پرورش وظیفه اصلی علم آموزی و کسب مهارت در کنار تعلم و انسان سازی را برعهده دارد، شاید نتواند علیرغم همه تلاش ها در مسائل تربیتی عملکرد صد در صدی مطلوبی داشته باشد که در این خصوص لازم است نهاد خانواده به مسائل تربیتی، اخلاقی و فرهنگی فرزندان توجه ویژه تری داشته باشد و اینجاست که نقش انجمن اولیاء و مربیان به عنوان پل ارتباطی این دو نهاد مقدس نمایان می شود. البته نباید انتظار داشت که آموزش و پرورش تمامی نیازهای فرزندان را تامین کند. زیرا بسیاری از دانش آموزان تحت تاثیر جامعه و دوستان خارج از محیط مدرسه قرار می گیرند.

دادستان قزوین گفت: آموزش و پرورش باید ارتباط نزدیک تری با خانواده داشته باشد و با برگزاری نشست ها و جلسات تخصصی آنها را از آسیب هایی که فرزندانشان را تهدید می کند، آشنا سازد و اولیاء را با برخی رفتار های فرزندان که ممکن است ناشی از آسیب های اجتماعی باشد، آگاه کند تا آنها نیز بتوانند در محیط خانواده همسو با مدرسه در جهت تربیت صحیح عمل کنند.

قاسمی با بیان اینکه معلمان در مدرسه نباید تنها به مسائل آموزشی و علمی بپردازند، اظهار داشت: دانش آموزان در طی روز زمان قابل توجهی را در اختیار مدرسه و معلمان قرار دارند به همین خاطر نقش معلمان در شناسایی و رفع آسیب های اجتماعی دانش آموزان بسیار مهم است و باید درک صحیحی از رفتارهای فرد فرد دانش آموزان داشته باشند تا بتوانند خانواده ها را از اینگونه رفتارها مطلع کنند. زیرا دانش آموزان در مدرسه و محیط خانواده رفتارهای متفاوتی دارند.

دادستان مرکز استان یادآور شد: یکی از وظایف ذاتی و قانونی قوه قضاییه پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب های اجتماعی است، اما این مهم بدون همراهی، همکاری و مشارکت سایر دستگاه ها و عامه مردم محقق نخواهد شد و دستگاه قضایی نسبت به آسیب های اجتماعی دانش آموزان به عنوان آینده سازان ایران اسلامی حسایت ویژه ای دارد و در طی سال های اخیر با اجرای برنامه های گوناگون از جمله طرح نماد، قاضی مدرسه و... و همچنین برگزاری همایش های مختلف با موضوع آسیب های اجتماعی، با هدف کاهش آسیب های اجتماعی دانش آموزان محقق شود که بحمدالله با مشارکت خوب آموزش و پرورش، مدارس و معلمان نتایج خوبی حاصل شده، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و هدف نهایی فاصله داریم و باید اقدامات و تلاش ها مضاعف شود.

قاسمی گفت: این آمادگی در دستگاه قضایی استان وجود دارد که از تمامی ظرفیت های قانونی خود بهره برده و مشارکت و همکاری با آموزش و پرورش را با هدف پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب های اجتماعی افزایش دهد و امیدواریم با امضاء تفاهم نامه های گوناگون برای اجرای طرح های برنامه ریزی شده و برگزاری نشست ها و جلسات تخصصی و هدفمند با اولیاء دانش آموزان بتوانیم ارتباط نزدیک تری بین دستگاه قضایی و اولیاء دانش آموزان برقرار گردد و آنها از آسیب هایی که فرزندانشان را چه در محیط مدرسه و چه در سطح جامعه تهدید می کند، آشنا و آگاه شوند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین در پایان خاطرنشان کرد: ارتقاء، روزآمدی و هوشمند سازی آموزش و پرورش در تمامی ابعاد به عنوان نهادی که بخش گسترده ای از جمعیت کشور را زیرپوشش قرار دارد یکی از راهبردهای جدی جهت مقابله و پیشگیری از آسیب های اجتماعی است، به همین خاطر دولت، مجلس شورای اسلامی و سیاستگذاران باید ارتقاء آموزش و پرورش و بهبود معیشت معلمان را در اولویت های اصلی نظام اقتصادی و اجتماعی قرار دهند تا با تقویت همه جانبه این نهاد اجتماعی شاهد گام های اساسی در جهت صلاح و سداد جامعه باشیم.

کد خبر 4762285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =