بی اعتباری امضای مدیرانی که تعهد ثبت اموال ندهند

بیرجند-معاون قوه قضائیه بابیان اینکه مدیران تا پایان آبان ماه فرصت ثبت اموال خود را دارند، گفت:افرادی که جدیدا حکم دریافت کرده اند اگر تعهد به ثبت اموال خود ندهند امضای آنها فاقد اعتبار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید شهریاری پیش از ظهر یکشنبه در حاشیه آیین رونمایی از پروژه های تمام الکترونیک قضائی کشور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: امروز برای نخستین بار در کشور پرونده تمام الکترونیک در خراسان جنوبی کلیک زده شد.

وی با بیان اینکه این طرح یک طرح ملی بسیار بزرگ است که اثرات بسیار زیادی خواهد داشت، بیان کرد: در این طرح این امکان را خواهیم داشت به سمت دادرسی ۱۰۰ درصد الکترونیکی پیش رویم.

نخستین قدم برای حذف آرشیو کاغذی دستگاه قضا

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه مشکل و معضلی که با عنوان آرشیو پرونده های کاغذی بوده با این پروژه حل خواهد شد، عنوان داشت: همچنین با اجرای آن امکان گسترده ای برای اطلاع رسانی در آینده محقق می شود تا بتوانیم اوراق پرونده را به صورت الکترونیکی به ذی نفعان پرونده اطلاع رسانی کنیم.

شهریاری با بیان اینکه دادرسی الکترونیکی یکی از نوآوری های آیین دادرسی جدید محسوب می شود، افزود: تا امروز بخش زیادی را پرونده ها الکترونیکی کرده بودیم اما نتوانسته بودیم به صورت ۱۰۰ درصد پرونده ها را الکترونیکی کنیم که امروز در خراسان جنوبی این طرح اجرایی شد.

وی ادامه داد: یکی از امکانات مهمی که منجر به اجرایی شدن این پروژه شد ارتباط مکانیزه با نیروی انتظامی بود که امکان مبادله اوراق پرونده و گزارشات نیروی انتظامی و ارسال به دستگاه قضایی فراهم شد.

 معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه نزدیک چهار پنج سال منتظر هستیم نیروی انتظامی آمادگی الکترونیکی خود را اعلام کند، افزود: امروز موفق شدیم این پروژه را در خراسان جنوبی کلید بزنیم و امیدوار هستیم در استان های دیگر نیز اتفاق بیفتد.

شهریاری ادامه داد: یکی دیگر از پروژه های امروز ارتباط ویدئو کنفرانس با اصحاب دعوا، کارشناسان و شهود بود و دیگری صدور الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه بود که با اجرای آن ظرف یک روز گواهی صادر می شود.

وی اضافه کرد: از همین اعتبارات موجود خود برای راه اندازی این پروژه ها استفاده کردیم و امیدواریم دولت به دستگاه قضایی در این زمینه کمک کند تا بتوانیم با تقویت زیرساخت ها پروژه های بعدی را در استان های دیگر کلید بزنیم.

معاون رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه خراسان جنوبی موفق ترین استان در حوزه الکترونیکی کردن دستگاه قضا است، بیان کرد: در حال حاضر دادرسی الکترونیکی در خراسان جنوبی به صورت ۱۰۰ درصد در حال انجام است.

کاهش ۲۰ درصدی زمان رسیدگی به پرونده ها

شهریاری در ارتباط با آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال و دارایی مدیران نیز گفت: شواهد و مدارک نشان می دهد که غالب مدیران در این زمینه اعلام آمادگی و اموال خود را ثبت کرده اند.

وی با بیان اینکه طبق آیین نامه رئیس قوه قضاییه فرصت یک ماه به مسئولان داده شد، افزود: از اول آبان پروژه به صورت سراسری آغاز شد و تا پایان آبان مدیران برای ثبت اموال خود در سامانه مهلت دارند.

معاون رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: افرادی که جدیدا حکم دریافت کرده اند اگر تعهد به ثبت اموال خود ندهند هر امضایی که با حکم جدید انجام می دهند، فاقد اعتبار خواهد بود.

وی با بیان اینکه الکترونیکی کردن فرایندهای رسیدگی به پرونده ها به طور طبیعی زمان رسیدگی را کاهش می دهد، افزود: با تحقق این امر ۱۵ تا ۲۰ درصد زمان رسیدگی را کاهش پیدا می کند.

کد خبر 4762351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =