باید شهر را اداره کنیم نه شهرداری را

عضو شورای اسلامی شهر گفت: ما خیلی سریع داریم به سمتی می رویم که هر طور شده همه چیز را به نحوی به سرمایه و پول تبدیل کنیم تا بتوانیم شهرداری را اداره کنیم و نه شهر را.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد مسجدجامعی در یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورا گفت: ابتدا درگذشت خانم اعظم طالقانی را تسلیت عرض می کنم که یاد و خاطره آقای طالقانی را به ذهن می آورند و تشکر می کنم از مسئولان بهشت زهرا که آن مرحومه را در قطعه ای که به نام پدر شوراها می خوانند قرار دادند.

بورس شرکت های سودآور را می پذیرد

عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص طرح عرضه سهام سازمان ها و شرکت های شهرداری اظهار داشت: درباره این طرح اولین نکته آن است که بورس هم عرضه سهام این شرکت ها و سازمان ها را بپذیرد.

وی با اشاره به این که بورس زمانی شرکت ها و دیگر سازمان ها را می پذیرد که کارنامه سودآوری شان در دو سه سال آخر محرز شده باشد یادآور شد: با سئوال از همکاران متوجه شدم تقریبا هیچ سازمان سودآوری در شهرداری سراغ نداریم.

اسنادی در زمینه شفافیت تصویب کرده ایم

مسجدجامعی ادامه داد: بحث شفافیت بسیار خوب است ما هم اسنادی در زمینه های شفافیت و استانداردسازی تصویب کرده ایم ولی با توجه به وضعیت موجود امکان اینکه بتوانیم ظرف سه ماه این کار را انجام بدهیم  نه تنها ازنگاه ۵۰ درصد خودمان بلکه از نگاه ۵۰ درصد بورس هم وجود ندارد.

برخی سازمان ها برای سودآوری ایجاد نشده اند

عضو شورای اسلامی شهر در ادامه گفت: مساله دیگر این است که برخی سازمان ها اساسا برای سودآوری ایجاد نشده اند. ما خیلی سریع داریم به سمتی می رویم که هر طور شده همه چیز را به نحوی به سرمایه و پول تبدیل کنیم تا بتوانیم شهرداری را اداره کنیم و نه شهر را. در حالی که اداره شهرداری بخش کمتری از تعهدات را در برمی گیرد و شهر است که اولویت دارد.

مسجدجامعی با بیان این که بعضی سازمان ها و شرکت ها برای تنظیم بازار بوده گفت: زمانی شعارهای استضعاف و استکبار می دادیم و از این حرفها می‌زدیم و متناسب با آن هم ساختارهایی را تعریف می‌کردیم. اکنون این حرفها را فراموش کرده‌ایم و گویا خودمان هم عوض شده ایم.

وی با ذکر یک مثال بیان کرد: بازارهای میوه و تره بار شهرداری برای سودآوری ایجاد نشده. آن ها ایجاد شده اند تا مردم اقلام غذایی مورد نیاز خود را از این فروشگاه ها و مکان ها با کیفیت مناسب تهیه کنند و با کوتاه کردن دست واسطه ها کمکی برای تولید کننده و مردم باشد. یعنی هندوانه ای که روی زمین ۳۰۰ تومان عرضه می شود با قیمت های بازار امروز عرضه نشود. یعنی فاصله بین تولید کننده و خریدار کم شود. گرچه در این خصوص هم باید نظارت دقیق باشد که آیا عمل سازمان میادین با اهدافی که برای آن ها تعیین شده، سازگاری دارد یا نه.

مسجدجامعی ادامه داد: در دوره هایی که من در شورا بودم این موضوع مستقیما به تنظیم بازار کمک می کرد.  این وجوه را در نظر بگیریم. مثلا همین فروشگاه های شهروند زمانی که وضع شکر نابسامان بود برای تنظیم بازار از شکر موجود در انبار آن استفاده شد که موضوع سودآوری در آن هیچ اهمیتی نداشت. بنابراین صرفا نگاه نکنیم که شهرداری به عنوان یک تاجر در کنار جاهای دیگر قرار گرفته و می خواهد سودآور شود.

وی گفت: نکته مهمی هم که در گزارش آقای دکتر حناچی وجود داشت همین بود که در شهر وین، زباله را اصلا به بخش خصوصی واگذار نمی کنند. بخش خصوصی خیلی می تواند این را سودآورتر کند اما سلامت شهر و مناسبات شهروندی واجب تر است و به همین دلیل این واگذاری صورت نمی گیرد.

عضو شورای شهر تهران در پایان تاکیدکرد: ما می خواهیم شهر را با همه ابعادش اداره کنیم نه فقط شهرداری را. آن وجوهی را که شهرداری هزینه می کرد تا کمک رسانی به اقشار مختلف خصوصاً شهروندان محروم شود به نفع سودآوری شهرداری و افزایش درآمدهای شهرداری فراموش نکنیم.

کد خبر 4762602

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =