اشتغال‌زایی سالانه ۷۰۰ هزار نفر روز از طلای سرخ تایباد

تایباد - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تایباد گفت: نزدیک به ۷۰۰ هزار نفر سالانه در امر کاشت، داشت و برداشت زعفران تایباد مشغول به کار هستند.

باقر خدادادی، با تأیید خبر تأخیر در شروع طرح خرید حمایتی زعفران در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: روز جمعه ۱۰ آبان ۹۸ جلسه هماهنگی بین سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی در محل مدیریت تعاون روستایی استان خراسان رضوی، تشکیل و ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی به مسئولین شهرستانی تحویل شد، اما شیوه‌نامه اجرایی به استان ارسال نشد، لذا یکی از علل تأخیر در اجرای طرح خرید حمایتی عدم ارسال شیوه‌نامه به شهرستان بود.

وی با بیان اینکه ۱۴ مرکز برای خرید زعفران انتخاب و معرفی شد، افزود: پیرو جلسه هماهنگی قبلی، جلسه‌ای دیگر در شهرستان به ریاست فرماندار برگزار شد و در آن مطابق با نظر کارگروه خرید زعفران شهرستان، مصوب شد که طبق دستورالعمل کلی وزارت خانه فرایند خرید را حتی در صورت نرسیدن شیوه‌نامه از ۱۲ آبان ماه آغاز کنند.

مدیر اداره تعاون روستایی شهرستان تایباد تصریح کرد: با توجه به حجم مراجعه‌کنندگان همچنین مطابق برنامه‌ریزی ساعات کاری این اداره از هشت صبح تا ۱۷ بعدازظهر افزایش یابد و این ساعت به نسبت مراجعه کشاورزان امکان افزایش ساعت کاری را دارد.

خدادادی در خصوص شیوه خرید محصول زعفران، گفت: تحویل محصول با معرفی‌نامه جهاد کشاورزی و فقط از کشاورز بوده که دلیل آن حمایت از کشاورزان است. زعفران توسط کارشناس خبره مورد ارزیابی و بعد از تأیید کیفیت توسط آزمایشگاه، بر اساس گرید اعلامی خریداری می‌گردد.

مدیر اداره تعاون روستایی شهرستان تایباد بابیان اینکه زعفران خریداری شده، زعفران فصل است، در خصوص آغاز خرید، افزود: خرید طرح حمایتی زعفران آغاز و بیش از صد کیلوگرم زعفران از کشاورزان خریداری شد.

در ادامه محمد میری، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تایباد نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: سطح زیر کشت زعفران در سال زراعی جاری در شهرستان تایباد با حدود ۱۵ درصد افزایش به بیش از شش هزار ۸۵۰ هکتار رسید. میانگین عملکرد کلاله خشک زعفران در هر هکتار را در سال زراعی جاری ۴/۴ کیلوگرم است که با اقدامات صورت گرفته، همچنین پایش مرتب مزارع توسط کارشناسان مدیریت، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، اجرای دستگاه‌های نوین آبیاری، رعایت اصول تغذیه صحیح، کنترل به‌موقع علف‌های هرز، نظارت بر روند حمل پیاز، و... نسبت به سال زراعی گذشته شاهد افزایش قابل توجهی در عملکرد هستیم.

میری در خصوص اشتغال‌زایی این محصول در شهرستان تایباد اظهار کرد: هر هکتار زعفران برای صد نفر اشتغال‌زایی داشته که درمجموع در شهرستان حدود ۷۰۰ هزار نفر سالانه در امر کاشت، داشت و برداشت زعفران به کار گرفته می‌شوند. پیش‌بینی ما این است که در سال جاری از مزارع زعفران شهرستان بیش از ۲۵ تن زعفران خشک برداشت شود.

کد خبر 4763762

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =