طرح افزایش حریم و محدوده شهر آشتیان به تصویب نهایی رسید

اراک- نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان درمجلس شورای اسلامی گفت: طرح افزایش حریم و محدوده شهر آشتیان به تصویب نهایی رسیده و مقرر است توسط معاونت عمرانی استانداری مرکزی به شهرداری ابلاغ شود.

سید محمد حسینی در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در برنامه ششم، اجرای مصوبات شورای برنامه ریزی استان ها برای شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر به صراحت آمده است، تصریح کرد: در جلسه اخیر شورای برنامه ریزی استان مقرر شد، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار این طرح را به عنوان مصوب نهایی قلمداد و به شهرداری آشتیان ابلاغ کند.

وی افزود: یکی از مسایلی که در خصوص شهر آشتیان همواره در جلسات مطرح بوده، افزایش قیمت زمین در چند سال گذشته بوده است که نگرانی هایی را برای اهالی شهر ایجاد کرده بود به طوری که عده ای حتی فاقد توان خرید زمین بودند.

حسینی ادامه داد: با توجه به طرح جامع شهر آشتیان که توسط مشاور در دست بررسی بود، به علت تراکم، رشد منفی جمعیت نسبت به سال های گذشته بر اساس شاخص های موجود مبنی بر این که بتوان افزایشی را در سطح شهر داشته باشیم، مشکل به نظر می رسید.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس افزود: با توجه به سبقه مذهبی شهرستان آشتیان از آپارتمان نشینی و مجتمع های چند طبقه استقبال نشد و در یک قسمت از بافت فرسوده که دارای زمین های اوقاف بود به دلیل تراکم کم مهندسین مشاور نسبت به افزایش محدوده استقبال نشان ندادند.

حسینی گفت: با توجه به رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته با استاندار مرکزی تیمی از اعضای کمیسیون ماده ۵ و همچنین افرادی که مسئولیت تهیه طرح را داشتند، فرماندار آشتیان، اعضای شورای شهر آشتیان و همچنین شهردار آشتیان تشکیل شد و از نقاطی که امکان افزایش محدوده شهر وجود داشت، بازدید بعمل آمد. مقرر شد نواحی دارای مشکل از جمله بلوار امام رضا (ع) و ۴۸ هکتاری به سطح شهر افزوده شود.

وی اظهار کرد: پس از بررسی و اصلاحات این طرح توسط مهندس مشاور، این موضوع در شورای برنامه ریزی استان مصوب و به شورای عالی شهرسازی ارسال شد که در جلسه شورا عالی نیز با سیاست های ابلاغی مورد مقایسه قرار گرفت و ایراد هایی نسبت به طرح وارد ساختند و آن را تصویب کردند.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس خاطر نشان کرد: پیش از آن هماهنگی و مکاتبه های فراوان با رییس شورای عالی شهرسازی کشور صورت پذیرفت، در این نشست ها با توجه به حکم قانون برنامه ششم مبنی بر این که مصوبات شورای برنامه ریزی برای تصویب شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر در قانون به صراحت آمده، در این زمینه پس از طرح موضوع افزایش محدوده شهر آشتیان در کمیته فنی مکاتبه ای با رییس شورای عالی شهرسازی انجام و براساس قانون مقرر شد، این موضوع مجدد در شورای برنامه ریزی استان مرکزی مطرح شود.

حسینی گفت: در جلسه مهرماه سال جاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان بار دیگر موضوع افزایش محدوده شهر آشتیان مطرح و مقرر شد، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار این طرح را  به عنوان مصوب نهایی قلمداد و به شهرداری آشتیان ابلاغ کنند. امیدواریم با این اقدام هدیه ای به مردم آشتیان داده باشیم و از شهردار نیز انتظار می رود، طرح تفصیلی شهر آشتیان را آماده سازد تا بتوان در آینده نزدیک اقدام موثری در تامین مسکن جوانان انجام داد.

وی عنوان کرد: به منظور کاهش قیمت زمین بر اساس سیاست های جدید دولت مبنی بر اقدام ملی و تامین زمین برای محرومین در نشست با مدیر کل راه و شهرسازی استان، پس از بررسی تقاضا های عمومی صورت گرفته در شهرستان آشتیان مقرر شد، نزدیک به ۴۰ قطعه زمین و بر اساس هزینه های آماده سازی به بنیاد مسکن و نهاد های حمایتی تحویل و به متقاضیان با قیمت مناسب واگذار کنند. در طی این اقدام قیمت زمین در این شهرستان کاهش می یابد و قشر ضعیف جامعه نیز می توانند از زمین و مسکن برخوردار شوند.

کد خبر 4764036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =