ارتقای فرهنگ عمومی نیازمند همکاری میان بخشی و اقدامات اثربخش

اراک- ارتقای فرهنگ عمومی به عنوان یکی از مقوله های مورد تاکید رهبر معظم انقلاب صرفا با برگزاری جلسات محقق نمی شود و نیازمند برنامه ریزی، همکاری میان دستگاهی و اقدامات اثربخش متولیان امر است.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: توجه به مقوله ارتقای فرهنگ عمومی از جمله موضوعات مهم در کشور به ویژه استان مرکزی به‌عنوان استان امام، مشاهیر و مفاخر ایران زمین است و برای اجرای آن در جامعه متولیان فرهنگ باید امکانات و زیر ساخت های لازم را بر اساس ارزش های اسلامی فراهم سازند. البته در این راستا اقداماتی صورت می پذیرفته که کافی نیست.

شورای فرهنگ عمومی کشور ۱۴ آبان‌ماه را در تقویم به نام «روز فرهنگ عمومی» نامگذاری کرد. کشور ما در اعصار گوناگون مهد فرهنگ و تمدن بوده است و در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی صحنه های زیبایی از فرهنگ ایثار و شهادت نمایان شد.

مقوله فرهنگ سراسر زندگی آدمی را در بر می گیرد و تعیین کننده چگونگی تفکر و احساس اعضای جامعه است. معنای واژه فرهنگ شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما گسترده است. فرهنگ در هر گوشه دنیا از یک تعریف برخوردار است اما در معنای کلی تر فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب و گسترده‌ای است که در میان عموم جامعه رواج دارد.

فرهنگ عمومی از مباحث تعیین کننده در مدیریت کلی جوامع و در مجموع مدیریت بخشی های مختلف جامعه می باشد که توجه به این حوزه همیشه مهم ترین دل مشغولی و نگرانی مردم، مسئولان و صاحب نظران بوده است.

در بیانات رهبر معظم انقلاب بارها به مقوله فرهنگ و تهاجم فرهنگی و مسایلی از قبیل اشاره شده است پس با توجه به اهمیت موضوع فرهنگ عمومی باید توجه داشت که سرمایه گذاری در ارتقای سطح فرهنگ عمومی از ضرورت های بسیار مهم به شمار می رود و بی توجهی به این مقوله و مولفه های آن اثرات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

از این رو در کشور در جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم های مهمی گرفته می‌شود و به دنبال آن در استان ها از جمله استان مرکزی دستگاه های اجرایی در جلسات شورای فرهنگ عمومی به مسایل این حوزه و نحوه سرمایه گذاری آن می پردازند. البته در این زمینه به نظر می رسد که اقدامات بیشتری و برنامه های اثرگذارتری لازم است تا بتوان به شرایط مطلوب دست یافت و با وضعیت ایده آل فاصله داریم.

لزوم ترویج مولفه های اثرگذار بر ارتقای فرهنگ عمومی همچون کتابخوانی

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در گفت و گو با خبرنگار مهر در این رابطه اظهار داشت: در ارتباط با بحث فرهنگ عمومی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از مسئولیت های بسیاری برخوردار است که ترویج کتاب و کتابخوانی از جمله برنامه های مهمی است که در این راستا با برگزاری دهمین نمایشگاه کتاب در شهر اراک انجام شد و برنامه های دیگر نیز در دستور کار است.

حجت الاسلام عباس دانشی ادامه داد: بیش از یک میلیارد تومان فروش کتاب در همین نمایشگاه اخیر تخمین زده شد که در تاریخ برگزاری نمایشگاه های استان بی نظیر است و نشان می دهد مردم استقبال مجدد از کتاب داشته اند و این مهم زمینه ساز ارتقای فرهنگی است.

وی بیان کرد: به طور قطع یکی از موضوعات مهم در ارتقای فرهنگ عمومی موضوع کتاب و کتابخوانی و ترویج این فرهنگ در بین مردم است و در سایر عرصه ها مانند نظم و انضباط شهری، قوانین و مقررات و بهره مندی از میراث مفاخر ایران زمین نیز باید تلاش کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: جلسات شورای فرهنگ عمومی در ۱۲ شهرستان استان و در بسیاری از بخش ها برگزار می شود که از سطح متوسط رو به بالا برخوردار است و همچنین جلسات فرهنگ عمومی استان به ریاست نماینده ولی فقیه در مرکز استان برگزار می شود.

حجت الاسلام دانشی اظهار کرد: از امروز، ۱۴ آبان ماه به مناسبت روز فرهنگ عمومی فصل جدیدی از فعالیت های شورای فرهنگ عمومی استان آغاز و در این روز جلسات ویژه فرهنگ عمومی در شهرستان ها نیز برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی افزود: عرصه فرهنگ عمومی بیشتر سیاست گذاری، تلاش و کوشش های راهبردی است که سایر مجموعه های فرهنگی در حال انجام آن هستند. همچنین در هفته کتاب و کتاب خوانی مصوبات شورای فرهنگ عمومی در این راستا در استان دنبال و اجرا می شود.

فرهنگ عمومی در عین داران بودن قابلیت رشد، آسیب پذیر است

در این رابطه همچنین رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فرهنگ عمومی یک مقوله اکتسابی و آموختنی است و دارای قابلیت رشد و توسعه است اما به همان نسبت تنزل گرا و انحطاط پذیر نیز می باشد.

مرتضی سورانه گفت: هنجارهای نهادینه شده و پذیرفته در مردم، نشان از رفتار غالب یک جامعه می باشد و بیانگر فرهنگ عمومی مردم است.

وی ادامه داد: فرهنگ امری دستوری نیست و ریشه در غرائز و روحیات افراد و متاثر از محیط و تربیت آن ها است. افراد در آموزش غیر رسمی و بیشتر از راه تقلید و پیروی از همسالان یا الگوها آن فرا می گیرند و بروز می دهند و به همین خاطر در جامعه باید به این مهم توجه نشان داده شود.

فرهنگ عمومی یک مقوله اکتسابی و آموختنی است و دارای قابلیت رشد و توسعه است، اما به همان نسبت تنزل گرا و انحطاط پذیر نیز می باشدرییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر اراک بیان داشت: انحطاط یا ارتقا و پویایی و ماندگاری فرهنگ عمومی بستگی به نوع برنامه ریزی ها و اقدامات در این زمینه دارد و در این رابطه مسئولان و برنامه ریزان نقش مهمی بر عهده دارند.

سورانه افزود: از مهمترین عوامل حفظ و بقای فرهنگ عمومی افزایش فرصت ها و توسعه زیرساخت های خدماتی فرهنگی و هنری و فرهیختگی و فرهمندی الگوها و گروه های مرجع را می توان نام برد، فراهم سازی فرصت و فراغت برای ورزش، مطالعه و تماشای تئاتر و سینما و نمایشگاه های کتاب و انواع هنر و معرفی الگوهای مناسب مطمئن ترین راه رشد اجتماعی و تبلور فرهنگ عمومی است که باید توجه به این مسایل بیش از گذشته مد نظر قرار گیرد.

براساسا این گزارش، فرهنگ عمومی یکی از بخش های مهم فرهنگی است که همواره دغدغه رهبر معظم انقلاب است و با وجود به اهمیت موضوع فرهنگ عمومی در دهه های گذشته برای ارتقای آن تلاش چندانی صورت نگرفته است. باید تا زمینه های ارتقای فرهنگ عمومی را فراهم سازیم و در قالب برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت به آن توجه کنیم. البته تحقق این هدف تلاش همه جانبه ای را می طلبد و نیازمند پای کار بودن تمامی متولیان فرهنگ و دستگاه های آموزشی از قبیل مدارس، دانشگاه ها، مراکز فرهنگی و... است.

کد خبر 4764119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =