ضرورت بهره گیری دستگاه ها ازظرفیت مراکز دانشگاهی وعلمی برای پژوهش

اراک- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: دستگاه ها از مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و هیات های علمی بومی در استان برای انجام کارهای پژوهشی استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، رقیه یادگاری روز سه شنبه در جلسه کارگروه کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان مرکزی در اراک، اظهار داشت: در این جلسه مروری بر شرح وظایف این کارگروه صورت پذیرفت زیرا کارگروه جدیدی است که بر اساس آیین نامه شورای برنامه ریزی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: تعدادی از وظایف مربوط به نظام فنی و حرفه ای به یک کمیته واگذار شد، ایجاد ارتباط بین دستاوردهای پژوهشی و فعالیت های اقتصادی صورت گرفت که مقرر شد در یک کمیته مورد بررسی قرار گیرد.آموزش عمومی نیز در شورای آموزش و پرورش انجام خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: مباحث مربوط به ارتقای کمی و کیفی دانشگاه ها نیز به یک کمیته محول و تعدادی از مسایل نیز باید توسط این کارگروه پیگیری شود، البته رای کامل در مورد کمیته ها داده نشد و مقرر شد کمیته دیگری توسط استانداری، دانشگاه اراک و سازمان برنامه تشکیل شود تا اعضای این کمیته و دبیری و وظایف آن را مشخص کنند.

یادگاری در خصوص طرح ها و اعتبارات پژوهشی استان اظهار کرد: امسال از بند ز تبصره ۹ مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای تعهدات سال گذشته طرح های پژوهشی استان پرداخت شده است و طرح پژوهشی جدیدی وجود ندارد و امیدواریم برای سال ۹۹ از هم اکنون با توجه به سیاست گذاری و اولویت های استان در بحث های توسعه ای اولویت های پژوهش را مشخص کنیم.

وی بیان کرد: هر سال از ۱۶تا ۲۲ آذرماه هفته پژوهش برگزار می شود و در طول این هفته تعاملی بین عرضه کنندگان پژوهش با متقاضیان و بهره برداران از طرح های پژوهشی خواهیم داشت و از پژوهشگران برتر در بخش دانش آموزی و دانشگاهی، مقالات علمی برتر و... تجلیل خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: برای نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی نیز کمیته ای مقرر شد، تصمیم بگیرد تا محل برگزاری آن مشخص شود.

یادگاری تاکید کرد: نمی توان به اعتبارات پژوهشی سازمان مدیریت استان که فقط یک درصد اعتبارات هزینه ای یعنی ۷۰۰ میلیون تومان است بسنده کرد و از ظرفیت های دیگر باید استفاده شود زیرا در قانون شرکت ها موظف هستند ۴۰ درصد از اعتبارات پژوهشی را با همکاری دانشگاه ها در راستای طرح های پژوهشی استان به کار گیرند.

وی افزود: لازم است دستگاه ها را در این زمینه فعال سازیم و مقرر شد کمیته پژوهش استان کاری انجام دهد و نتایج پژوهشی استان را از تمام دستگاه ها و شرکت ها از ردیف های مختلف اعتباری انجام می شود، دریافت و ساماندهی کند و باید نتیجه آن در جلسات ارایه دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: باید دستگاه ها از مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و هیات های علمی بومی خود استان برای انجام کارهای پژوهشی استفاده کنند.در این راستا سال گذشته از ۷ طرح پژوهشی ۵ طرح را دانشگاه های استان انجام دادند و دو طرح خارج از استان است.

یادگاری بیان کرد: شرکت ها دارای منابع و رقم های بالایی در زمینه پژوهش هستند و ظرفیت پژوهشی در دانشگاه اراک، صنعتی، آزاد وجود دارد چرا که از طیف وسیعی از رشته ها برخوردار هستند و در مقاطع مختلف می توان از ظرفیت دانشجویان و هیات های علمی استان استفاده کرد.

کد خبر 4764750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =