دولت به جانبازان و خانواده شهدا یک عذرخواهی بدهکار است

اردبیل - امام جمعه اردبیل با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا، گفت: دولت یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با اشاره به نابسامانی وضعیت بیمه جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا، عنوان کرد: دولت یک عذرخواهی به جانبازان و خانواده شهدا بدهکار است. بنیاد شهید اول با بیمه ایران قرارداد داشت تمام خدمات درمانی جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا با بیمه آسیا صورت می‌گرفت. متاسفانه دولت پول بیمه را نداد، بیمه ایران نیز لغو قرارداد کرد. دولت در یک اشتباه دیگر بیمه بنیاد شهید را به بیمه دی داد و حالا پول این بیمه نیز به طور کامل پرداخت نمی‌شود.

وی یادآور شد: جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا معذبند. آنها ولی نعمت ما هستند و باید در اولویت عنایت دولت باشند. حل این معضل فقط با اهتمام دولت قابل حل است. ما از دولت می‌خواهیم سریعا بیمه بنیاد شهید را دوباره به بیمه ایران تحویل دهد و همچنین در پرداخت مطالبات بیمه کوتاهی نکند.

عمل یک طرفه به تعهدات اهانت است

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود گفت: این روزها با ورود دولت به گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، داد اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بلند شده که ایران باید به تعهدات خود در برجام عمل کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد: این که بگویند ما به تعهدات خود در برجام عمل نمی‌کنیم ولی شما باید یک طرفه عمل کنید؛ هم تفرعن است، هم اهانت و هم تحمیق و این گونه است که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها عملا می‌گویند کدخدای این دهکده جهانی ما هستیم.

وی افزود: اروپا صراحتا به ایران می‌گوید برجام را نقض نکن. معنای این سخن این است که ما نقض می‌کنیم تو نقض نکن. از طرفی این نقض برجام نیست؛ عمل به خود برجام است. چون برجام می‌گوید اگر یک طرف عمل نکرد طرف مقابل می‌تواند از تعهد خارج شود. تهدید می‌کنند که تحریم بر می‌گردد و این خیلی خنده دار است چون تحریمی نمانده که برنگردانده باشند. آنها فقط به ملت ما اهانت نمی‌کنند بلکه نهادهای بین المللی نیز مصون از اهانت‌های آنها نیست آژانس هسته‌ای بارها مهر تایید به تمام فعالیت‌های هسته ای ایران زده است اما ترامپ می‌گوید راستی آزمایی‌های آژانس هسته‌ای از ایران غیرقابل قبول است و این اهانت بزرگ به نهادهای معتبر بین المللی است.

وی عنوان کرد: آمریکایی‌ها عملاً می‌گویند ایران هنوز نفهمیده که دوران حاکمیت ملی ملت‌ها گذشته و دنیا در چنبره ی قدرت آمریکاست و کسی بدون اجازه آمریکا حق بر هم زدن نظم نوین جهانی یا هجمه به نظم جهانی را ندارد. هر وقت ایران پذیرفت که ایالتی از ایالات آمریکاست و آمریکا باید برای او تصمیم بگیرد از دست ما خلاص می‌شود. آمریکا عملا می‌گوید دنیا بر دو قسمت تقسیم شده است؛ فرمانده و فرمانبر و غیر آنها باید همه، فرمان بر باشند، صورت خود را جلو بیاورند تا سیلی بخورند؛ سرشان را جلو بیاورند تا گردن آنان کاملا دیده شود تا به راحتی گردن آنها زده شود.

ملت ایران هرگز تسلیم نمی‌شوند

خطیب جمعه اردبیل افزود: آمریکا عملا می‌گوید ملت‌ها باید با حاکمیت ملی خداحافظی کنند. چهل سال است که ما را تحت فشار گذاشته‌اند جرم ما این است که ما با حاکمیت ملی و با گذشته پر افتخار خود خداحافظی نمی‌کنیم. پمپئو طی سخنانی گفته مردم ایران اگر می‌خواهند چیزی برای خوردن داشته باشند، باید در برابر ایالات متحده تسلیم شوند. ملت ما هیچ وقت مخاطب چنین سخنانی نمی‌شوند. شأن ملت ما بسیار بالاتر از اینگونه ادبیات موهن است. آمریکایی‌ها اعلام کردند سیاست ما سیاست سلطه گرانه است ولی سلطه، سلطه خیرخواهانه است. یعنی ما قیم مردم هستیم و در عین حال از دموکراسی و رای مردم هم صحبت و بنیاد ملی دفاع از دموکراسی درست می‌کنند.

عاملی تصریح کرد: آمریکا در توهم است که نظر او مشروعیت درست می‌کند یا بیانیه او مشروعیت را سلب می‌کند و در این راستا خیال می‌کنند معیار مشروعیت و عدم مشروعیت رد و قبول اوست. مشروعیت با دفاع از عدل، صلح، حقوق مظلومین و مبارزه با استبداد، استئثار و ظلم است و آمریکا خود دقیقا ضد اینها را دارد و لذا نامشروع ترین دولت دنیاست، اگر باور ندارد و اگر نمی‌ترسد در کل دنیا رای گیری کند. قطعا هیچ ملتی به آمریکا رای مشروعیت نخواهد داد.

به گفته وی آمریکا و اروپا با این روحیه ذره‌ای به ما امتیاز نخواهند داد مگر اینکه اقتدار پیدا کنیم و لذا نباید منتظر آنها بمانیم.

عاملی ادامه داد: به همین جهت این هفته مقام معظم رهبری فرمودند «نباید همچنان که مدتی بیهوده منتظر برجام ماندیم، حالا در انتظار اقدامات اروپایی‌ها یا مسائل دیگر معطل بمانیم بلکه باید به داخل دل ببندیم و همه‌ توان را برای رونق تولید به کار گیریم.»

روزهای سخت برای شیوخ وهابی عربستان

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه‌ها اظهار داشت: این روزها روزهای بسیار سختی برای وهابیت مخصوصاً شیوخ وهابی در عربستان است. خداوند آنها را در برابر امتحان بسیار سختی قرار داده است. بن سلمان تصمیم گرفته تمام ارزش‌های غربی را جایگزین ارزش‌های دینی بکند و هر روز یک برنامه ضد شرعی در عربستان اجرا می‌کند. آخوندهای وهابی اگر حرف بزنند سرشان بر باد می‌رود و اگر ساکت بمانند تایید می کنند آنها در برابر شیعه غرش دارند در حالی که معتقدات شیعه قطعا کفر نیست اما در برابر کارهای بن سلمان که قطعا خلاف شرع است حرفی نمی‌زنند.

وی افزود: این حادثه برای وهابیت عموما و برای وهابیت آذربایجان که مدام کلیپ بر علیه شیعه درست می‌کنند بسیار شایان توجه است. اگر حریت و درد دین دارند اینجا حرف بزنند.

ملت جمهوری آذربایجان دشمن خود را خوب بشناسد

امام جمعه اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: با کمال تاسف مطلع شدیم با فعالیت لابی ارمنی در آمریکا، وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ به آمریکا مسافرت کرده. آمریکا به این شخص خاطی ویزا داده و از همه بدتر رئیس کنگره نمایندگان آمریکا حاضر شده با این شخص ملاقات کند. او با مقامات رسمی دیگر آمریکا نیز ملاقات کرده و در مذاکرات خود با این مقامات گفته که این سفر من مقدمه استقلال قره باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

عاملی تصریح کرد: ملت آذربایجان دشمن اصلی خود را خوب بشناسند و بدانند عامل اصلی آزاد نشدن خاک قره باغ، دولت آمریکاست. مطرح کردن ایران توسط بعضی از حکومتیان و غیر حکومتیان در آذربایجان برای رد گم کردن و برای اهداف سیاسی است. آمریکا به طور ویژه از حکومت قره باغ حمایت می‌کند و با این کار، هم تمامیت ارضی آذربایجان را نقض می‌کند، هم به ملت آذربایجان اهانت می کند و هم ثابت می‌کند که گروه مینسک، یک گروه بی طرف نیست.

وی تصریح کرد: سخن من با دولت آذربایجان نیز این است که این تحرکات ثابت می‌کند که شما نباید به دولت‌های بزرگ یا به گروه مینسک دل ببندید. همچنین باید بدانید آن همه خدمت که به آمریکا و اسرائیل کردید تا خاک شما را آزاد کنند، همه هدر بود و شما نباید راه اشتباه را ادامه دهید. بازگشت از نصف راه شکست، پیروزی است. به ملت خود تکیه کنید و به جوانان مسلمان اعتماد کنید. بیش از ۲۰ سال به بیگانه امید بستید و حالا از این به بعد به ملت خود و به جوانان سلحشور آذربایجان امید ببندید. هفتاد هزار جوان از آذربایجان امسال در ایام اربعین به کربلا رفتند. اینها از امام حسین الهام گرفته‌اند اگر به اینها اجازه بدهید کل ارمنستان را به توبره می‌کنند.

عاملی یادآور شد: بهترین هم پیمان آمریکا در سوریه، کردها بودند اما آمریکا به آنها از پشت خنجر زد و از سوریه خارج شد. دومین هم پیمان آمریکا در حمله به سوریه، ترکیه بود. ترکیه بالاترین خدمت و همکاری را با آمریکا داشت ولی آمریکا خنجر را از پشت به ترکیه نیز زد و عقوبات اقتصادی بزرگی بر ترکیه وضع کرد. همه این ها نشان می دهد که ترامپ فردی قابل اطمینان نیست و نظام ما در عدم مذاکره با او کاری کارستان کرده است.

وی ادامه داد: لابی ارمنی در آمریکا بسیار قوی است. آنها موضوع نسل کشی ادعایی ارامنه در جنگ جهانی اول را به مجلس نمایندگان آمریکا بردند و با رای ۴۰۵ موافق در برابر ۱۶ مخالف آن را تصویب کردند. دولت ترامپ نیز آنها را همراهی کرد و تحریم‌های شدیدی بر ترکیه وضع نمود.

امام جمعه اردبیل گفت: این وضعیت نشان می‌دهد که دولت آذربایجان بدترین ضربه را از لابی ارمنی خورده و در آینده نیز خواهد خورد. آمدن سه سناتور آمریکایی به قره باغ نیز که اخیرا صورت گرفت، کار لابی ارمنی در آمریکا بود. بنابراین دولت آذربایجان نباید امید به گروه مینسک، آمریکا یا لابی صهیونیسم ببندد. چاره کار تکیه بر ملت خود و استمداد از هویت عاشورایی ملت آذربایجان است.

وی افزود: این مطلب بسیار مهم را دولت مردان آذربایجان بدانند که هرچقدر دیر بجنبند کار مشکل‌تر و محال‌تر خواهد شد. اگر کار را در اوائل اشغال تمام می‌کردند، مبتلا به پیچیدگی امروز نمی‌شدند.

توانایی مشگین‌شهر برای تبدیل به قطب معادن کشور

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه‌ها با اشاره به اکتشافات اخیر معدنی در شهرستان مشگین‌شهر گفت: به اهالی مکرم مشکین‌شهر تبریک عرض می‌کنم که مطالعات استخراج معادن در منطقه مشکین بعد از ۵ سال تلاش جواب داد و مکتشفین به معدن مس دست یافتند. با پیدا شدن این معدن کارخانه تولید کنسانتره مس، مولیبدن و مس کاتدی با ظرفیت تولید سه هزار و ۵۰۰ تن کنسانتره مس و ۸۰۰ تن مس کاتدی در سال با اشتغال زایی ۲۵۰ نفر به راه می‌افتد. همچنین سرمایه گذار دیگری نیز با اطلاع از وجود مس حاضر به سرمایه گذاری در مشگین شهر شده است.

وی افزود: امید است معادن دیگری نیز کشف و مشگین‌شهر به قطب معادن تبدیل شود؛ با اکتشاف مس عملیات اجرایی شهرک تخصصی معدن نیز در مشگین شهر شروع می‌شود.

کد خبر 4766228

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =