نسل جدید با کهن‌الگوها و فرهنگ غنی ایران غریبه‌ است

همدان - یک کارگردان تئاتر بابیان اینکه نسل جدید با کهن‌الگوها و فرهنگ غنی ایران غریبه‌اند، گفت: دنیای عروسک در انتقال مفاهیم به کودکان جادو می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حامد زحمتکش که با نمایش «مبارک و قالیچه پرنده» در جشنواره بیست و ششم حضور دارد پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه داستان‌های آیینی نسل به نسل تکرار شده‌اند، اظهار کرد: تمام نسل‌ها نیاز دارند که این قصه‌ها را بشنوند و به واسطه تکرار است که امروز باز هم آنها را بشنویم.

وی ادامه داد: این داستان‌ها خاصیت تکرارپذیری دارد و به واسطه این عنصر است که می‌توان آن را در طول سالها زنده نگه داشت.

زحمتکش با بیان اینکه داستان‌هایی که از اصول بنیادین و اساسی برخوردار باشند ماندگار می‌شوند، خاطرنشان کرد: داستان‌های کهن به خودی‌خود از ویژگی‌های بنیادی و اثرگذار برخوردار هستند و اهالی تئاتر با ساخت نمایش از آن داستان، تنها مفاهیم آن را به مخاطبان منتقل می‌کنند.

وی با بیان اینکه کودکان و نوجوانان با داستانهای سنتی و فرهنگ گذشته غریبه‌اند، خاطرنشان کرد: دلیل این غریبگی، پیشرفت جهان، تکنولوژی، وجود رسانه، ضریب هوش بالای کودکان نسبت به نسل‌های پیشین، گسترش دانش و سرعت بالای پیشرفت است.

زحمتکش با اشاره به اینکه تعدادی از هنرمندان، دغدغه تولید اثر بر مبنای داستان‌های کهن دارند، یادآور شد: برخی کارگردانان به‌روز بودن موضوع و اولویت‌دار بودن آن را برای انتقال مفاهیم نمایش خود، مورد توجه قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: باید دید آشنایی نسل جدید با کهن‌الگوها و ادبیات سنتی چقدر در اولویت یک کارگردان است؛ زیرا تفریح و سرگرمی، خردورزی نمایش، فرم اجرا، تکنولوژی و مواردی از این قبیل دغدغه کارگردانان مختلف است.

این هنرمند تئاتر با تأکید بر اینکه جادوی دنیای عروسکی به خودی خود و به اندازه کافی در مخاطب اثرگذار است، یادآور شد: اگر بر نمایش عروسکی مسلط و زبردست باشیم، می توانیم با مخاطب ارتباط بگیریم.

زحمتکش گفت: سواد اهالی تئاتر در چند سال اخیر به واسطه کتاب‌های نوشته شده و ترجمه شده، ایجاد بستر برای حضور هنرمندان در کشورهای خارجی و دیدن آن نمایش‌ها و همچنین برگزاری کارگاه ها، افزایش یافته و هنرمندان به تکاپو افتادند تا خود را ارتقاء دهند؛ هرچند در مسیر پیشرفت هستیم اما راه زیادی داریم تا به سطح استاندارد برسیم.

وی عنوان کرد: زیرساخت‌ها باید فراهم باشد تا بتوان به خوبی عمل کرد و در تئاتر موفق بود.

این کارگردان  یادآور شد: اگر بستر برای تولید آثار نمایشی ایجاد شود از بخشی از هزینه‌ها در آینده جلوگیری خواهد شد و به نوعی سرمایه گذاری در فرهنگ، هنر و ادبیات محسوب می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، تئاتر را زنده نگه داشته و باعث می شود که در طول سال اهالی تئاتر، در حین تولید آثار خود، برگزاری جشنواره را نیز در نظر داشته باشند.

زحمتکش با بیان اینکه آموزش و پرورش یکی از ارگان‌هایی است که به طور مستقیم با کودکان و نوجوانان ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش می‌تواند در خصوص دغدغه‌هایی که برای پرورش دانش آموزان دارد، از اهالی هنر و به ویژه تئاتر کمک بگیرد.

وی تأکید کرد:  جشنواره می‌تواند از وزیر آموزش و پرورش و مسئولان این وزارت خانه دعوت کنند که در جشنواره حضور یابند، نمایش‌ها را ببینند و از کارشناسان این وزارت‌خانه بخواهند که در زمینه تولید نمایش در موارد مورد نیاز، دغدغه‌مند شوند.

این کارگردان تئاتر در ادامه یادآور شد: تئاتر دانش‌آموزی به بدنه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اضافه شده و ممکن است هنرجویان هنرستان‌ها، پس از اخذ مدرک دیپلم به ادامه راه خود در تئاترعلاقمند شوند و هنرمندان آینده این کشور شوند؛ این جشنواره است که به گسترش تئاتر کمک می کند.

زحمتکش اضافه کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خود را جدا از جشنواره نمی‌داند و پرداختن به تئاتر را یکی از وظایف خود تلقی می‌کند.

کد خبر 4766911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =