توسعه کشت گلخانه ای و آبیاری مدرن در کشاورزی قزوین جدی گرفته شود

قزوین- سرپرست معاونت امور اقتصادی استانداری قزوین گفت: توسعه کشت گلخانه ای و تسریع در اجرای طرح آبیاری مدرن از مهمترین راهکارها در شرایط کنونی برای توسعه بخش کشاورزی در استان قزوین است.

به گزارش خبرنگار مهر، عیسی قبادی در دیدار با فاطمه خمسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و معاونین و مدیران این سازمان که روز شنبه در استانداری برگزار شد اظهارداشت: بخش کشاورزی در ایجاد ارزش افزوده، اشتغال و رونق اقتصاد می تواند نقش بیشتری بر عهده بگیرد و در این میان رفع مشکلات و چالش های آن باید در اولو.یت باشد.

قبادی تصریح کرد: باید اذعان کرد بخش کشاورزی پس از انقلاب دچار تحول شده و توانسته در توسعه نقیش آفرین باشد اما سرعت مدرنیزه شدن آن باید بیشتر شود.

وی افزود: استفاده از تکنولوژی روز، بهره گیری از دانش و تجربه کشورهای پیشرو، آموزش و تامین نهاده های مورد نیاز این بخش در کنار ایجاد اشتیاق و انگیزه بیشتر در میان بهره برداران از کارهایی است که می تواند توسعه این عرصه را شتاب بخشد.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری قزوین یادآورشد: در شرایطی که دولت با محدودیت اعتباری روبرو شده باید بتوانیم از سرمایه گذاران بخش خصوصی در اجرای طرح ها استفاده کنیم و دادن تشویق در این عرصه الزامی است.

قبادی اظهارداشت: به دلیل مصرف بی رویه و برداشت های غیرمجاز در منابع آبی با بحران آب مواجهیم که در کنار توسعه آبیاری مدرین لازم است کشت گلخانه ای را توسعه بخشیم.

وی گفت: ظرفیت های قزوین در کشاورزی بی نظیر است و داشتن دشت، کانال آبیاری، گلخانه های متعدد و مناطق مستعد کشت گیاهان دارویی می تواند ما را در این مسیر رهنمون شود.

قبادی اضافه کرد: استان قزوین می تواند به قطب کشت گیاهان دارویی تبدیل شود و در صادرات این محصول نیز پیشگام باشد.

با تغییر کاربری اراضی کشاورزی مقابله شود

وی بیان کرد: یکی از چالش های بخش کشاورزی ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی و تغییر کاربری غیر مجاز است که با شدت باید در این زمینه برخورد کرد.

قبادی اضافه کرد: اجرای الگوی کشت و ممانعت از کاشت محصولات آب بر و توسعه کشت گلخانه ای از دیگر کارهایی است که باید در اولویت قرار گیرد.

سرپرست  معاونت اقتصادی استانداری قزوین اظهارداشت: البته در مسیر توسعه هم جدی هستیم و ضمن واگذاری اراضی غیر کشاورزی در صورت لزوم به بخش صنعت باید مراقب باشیم تا به بهانه توسعه، زمینهای مرغوب کشاورزی به ساخت مسکن و صنعت داده نشود.

کد خبر 4767072

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =