پوشاک تاناکورا ثبت سفارش داخلی ندارد/ عرضه در شب بازارهای کرج

کرج - رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج با اشاره به اینکه پوشاک تاناکورا ثبت سفارش داخلی ندارد، از عرضه این پوشاک قاچاق در شب بازارهای کرج خبر داد.

میراسماعیل صدیق در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خصوص طرح جمع آوری پوشاک تاناکورا در برخی فروشگاه هایی که بدین منظور دایر شده بود، اظهار کرد: از سال های گذشته پوشاک تاناکورا از البسه هایی بود که نخستین مرحله جمع آوری آن در استان البرز از جمله در مناطق مختلف شهر کرج با جدیت آغاز شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه پوشاک تاناکورا به هیچ عنوان ثبت سفارش داخلی ندارد، افزود: این بدان معنا است که اگر مشتریان و خریداران هر نوع پوشاک از این قبیل را در سطح بازار شهرهای ایران از جمله کرج مشاهده می کنند، بدانند که آن پوشاک تاناکورا یک کالای خارجی قاچاق محسوب می شود. 

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج با بیان اینکه در سال های قبل طرح جمع آوری پوشاک خارجی از سطح بازار جمع آوری پوشاک تاناکورا که ثبت سفارش نداشته و در حجم بسیار بالایی وارد کشور شده بود در دستور کار قرار گرفت، گفت: پوشاک تاناکورا به صورت وزنی خریداری شده و به صورت عددی فروخته می شود.

صدیق با بیان اینکه بسیاری از انواع پوشاک تاناکورا کهنه و استفاده شده است اما تعدادی نیز کمتر مورد استفاده قرار گرفته و داخل پوشاک نو است، بیان کرد: به عبارتی اینها پوشاکی است که از خیریه های کشورهای خارجی جمع آوری می شوند، در واقع بخش هایی از هدایا و کمک های مردمی در آن کشورها به خیریه ها است که بخش اضافی آن به صورت بسته های وزنی وارد کشورهای جهان سوم به ویژه ایران می شود.

موضوع جمع آوری پوشاک تاناکورا در جلسه کارگروه استانی قاچاق استان البرز مطرح شدوی عنوان کرد: به دنبال دستورالعمل طرح جمع آوری پوشاک تاناکورا از سطح بازار این مورد را در شهرستان کرج اجرایی کردیم و عرضه در سطح فروشگاه های پوشاک را ممنوع اعلام کردیم، در قالب اجرای این طرح بسیاری از فروشگاه های پوشاک تاناکورای شهرستان کرج در چند سال گذشته جمع آوری شد به ویژه در سطح منطقه رجائی شهر که به صورت چند کامیونی مواردی از این پوشاک را جمع آوری کردیم.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج بیان کرد: در بیش از پنج سال گذشته و در قالب جمع آوری پوشاک تانکورا در سطح شهرستان کرج بیش از ۴۰ مورد واحد صنفی محل فروش  این نوع پوشاک جمع آوری شده است.

صدیق با تاکید بر اینکه طی سال های پیشین در چند مرحله طرح جمع آوری پوشاک تاناکورا در شهر کرج دنبال شده است، گفت: با اجرای مراحل این طرح، عرضه آن در سطح بازار شهرستان کرج تا حدود زیادی ریشه کن شده است.

وی با این توضیح که بعد از جمع آوری پوشاک تاناکورا در چند مرحله، مجدد فروشندگانی به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه اقدام به بازگشایی محلی برای فروش این پوشاک کردند که به آنها اخطار لازم داده شد، افزود: در آبان ماه امسال در جلسه کارگروه استانی قاچاق استان البرز، موضوع جمع آوری پوشاک تاناکورا مطرح شد که طبق آن به بیان گزارش هایی در این خصوص پرداختیم.

سه واحد عرضه پوشاک تاناکورا شناسایی و جمع آوری شد

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج با اشاره به اینکه در حال حاضر چند وقتی است که متاسفانه عرضه و فروش پوشاک تاناکورا در سطح روز بازارهای شهر کرج از جمله در خیابان چهل و پنج متری گلشهر مشاهده شده است، گفت: در سطح شب بازارها نیز در بساط دستفروشان مواردی از فروش این پوشاک مشاهده شده است.

صدیق تاکید کرد: به جزء بساط دستفروشان و اجناس ارائه شده در سطح روز بازارها و شب بازارها، در تعدادی از واحدهای صنفی شهرهای اقماری اطراف کرج از جمله محمدشهر و یا کمالشهر نیز مواردی از فروش پوشاک تاناکورا مشاهده شده است که در این خصوص اخطارهای لازم را داده ایم و دستور داده شد که در اسرع وقت این پوشاک از سطح واحدهای جمع آوری شود.

وی با تاکید براینکه هیچگونه مجوزی برای فروش پوشاک تاناکورا داده نمی شود، عنوان کرد: جوازهایی که از سوی اتحادیه پوشاک صادر می شود تنها برای عرضه پوشاک نو است اما متاسفانه برخی فروشندگان با جوازی که دارند اقدام به فروش پوشاک دست دوم می کنند.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج با اشاره به اهمیت طرح جمع آوری پوشاک تاناکورا از سطح بازار گفت: اجرای این طرح بسیار حائز اهمیت است زیرا عرضه این نوع پوشاک به تولید ملی ضربه زیادی وارد می کند.

صدیق در خصوص میزان پوشاک تاناکورا جمع آوری شده در سطح شهرستان کرج از ابتدای سال جاری تاکنون نیز گفت: در این طرح که اجرای آن با همراهی بازرسان سازمان صنعت، معدن، تجارت البرز و اداره کل تعزیرات حکومتی استان همراه بوده است، بالغ بر سه واحد عرضه پوشاک تاناکورا شناسایی و جمع آوری شد.

اجرای طرح جمع آوری پوشاک تاناکورا از سطح بازار موضوع موجب رونق فروش تولیدات داخلی شده استوی با اشاره به اینکه دو واحد صنفی نیز اخطار دریافت کردند که اگر اقدام به جمع آوری این پوشاک نکنند برای جمع آوری آن واحدها مبادرات خواهیم کرد.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج اضافه کرد: یک فروشگاه نیز اقدام به نصب تابلو برای فروش پوشاک تاناکورا کرده بود که تابلوی آن را برداشته و بابت جمع آوری پوشاک مربوطه از سطح فروشگاه نیز به فروشنده مذکور اخطار دادیم.

صدیق در مورد اقدامات انجام شده در کشور برای مبارزه با قاچاق و ورود پوشاک تاناکورا عنوان کرد: در حال حاضر به هیچ عنوان دیگر در کشور ثبت سفارش پوشاک خارجی نداریم و دو سالی است که سایت آن بسته است، به همین دلیل اگر بازرسان در بازرسی از واحدهای صنفی عرضه پوشاک چنین موادی را مشاهده کنند در اسرع وقت آن را جمع آوری می کنند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح جمع آوری پوشاک تاناکورا از سطح بازار موضوع موجب رونق فروش تولیدات داخلی شده است، گفت: برای کمک به افزایش سطح تقاضای مردم برای خرید پوشاک داخلی ایرانی باید تولید کنندگان کشورمان به فکر افزیش سطح کیفیت، مد و رنگ لباس در کارهای تولیدی خود باشند.

رئیس اتحادیه پوشاک فروشان کرج افزود: از طرفی نیاز است قیمت تمام شده کار ایرانی را نیز کمی متعادل تر شود تا مشتریان توان خرید آن را داشته باشند.

صدیق در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است گاهی درلابلای اجناس ارائه شده در سطح واحدهای صنفی عرضه کننده پوشاک ایرانی مواردی از پوشاک تاناکورا و دست دوم نیز به مشتریان فروخته شود، توضیح داد: پوشاک تاناکورا بوی خاصی دارد و کیفیت رنگ و نوع جنس آن مشخص است، به همین دلیل مشتریان براحتی می توانند تشخیص دهند که جنس نو یا دست دوم به آنها عرضه می شود.

کد خبر 4767909

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =