۸۱ مقاله در همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی ارائه می‌شود

بیرجند-دبیرعلمی همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی گفت: ۸۱ مقاله در همایش کارکرد وقف در توسعه انسانی به صورت شفاهی و پوستر ارائه می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، مفید شاطری صبح یکشنبه در نشست خبری اظهارکرد: شروع اقدامات برای برگزاری همایش کارکرد وقف در توسعه انسانی با تأکید بر وقف علمی در جامعه بعد از  تفاهم‌نامه دانشگاه بیرجند و اداره اوقاف بود و به دنبال آن محورهایی برای این همایش تعریف شد.

دبیرعلمی همایش ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی بیان‌کرد: وقف و توسعه مراکز علمی و فناوری، وقف و رفاه اجتماعی، آموزش و توسعه فرهنگ وقف، وقف مشارکتی و کارکرد آن و ظرفیت‌های وقف در توسعه آموزش در خراسان‌جنوبی به عنوان محورهای این همایش تعریف شد.

شاطری با بیان اینکه ۵۸ درصد استان‌ها در این همایش شرکت داشتند، یادآور شد: از استان‌هایی چون کرمان، هرمزگان، چهارمحال، خوزستان، تهران و آذربایجان مقالاتی به دبیرخانه همایش رسید و در نهایت ۸۱ مقاله برای شرکت در همایش پذیرفته شد.  

وی گفت: واقفین برجسته استان در حوزه آموزش نیز در پایان این همایش مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

دبیر علمی ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی گفت: خوشبختانه در خراسان‌جنوبی قدیمی‌ترین موقوفات در حوزه علم و عالم‌پروری است که نمونه آن مدرسه معصومیه بیرجند و جعفریه قائن است.

شاطری ادامه‌داد: شاید تصور مردم این است که دانشگاه‌ها بودجه کافی داشته و نیاز به وقف ندارند در حالی که بسیاری از مراکز علمی در حوزه‌های مختلف دانشجویی، خوابگاهی و آزمایشگاهی نیاز به موقوفات دارند که خیرین نیک‌اندیش می‌توانند در این حوزه‌ها ورود پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از دانشگاه‌های مشهور دنیا بیشترین بهره‌وری را از خیریه‌ها و موقوفات دارند، افزود: حتی مدرسه شوکتیه به عنوان اولین مدرسه نوین در محدوده جنوب خراسان بخش عمده‌ای از هزینه‌های آن از محل موقوفات تأمین می‌شده است که برای دیار ما یک افتخار محسوب می‌شود.

دبیرعلمی ملی کارکرد وقف در توسعه انسانی گفت: در راستای حمایت از پژوهشگران مقالات برگزیده در این همایش ملی در دو فصل نامه برجسته دانشگاه خوارزمی و فصل نامه فرهنگ خراسان جنوبی چاپ خواهد شد.

شاطری یادآور شد: در راستای این همایش پیگیر چاپ دو کتاب حسینه‌های تاریخی خراسان‌جنوبی و وقف عالمان و حاکمان در استان بوده‌ایم که کتاب نخست به چاپ رسیده است.

کد خبر 4768008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =