گزارش‌های ارسالی مجلس به قوه قضائیه خارج از نوبت رسیدگی می‌شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند گزارش‌های ارسالی مجلس به قوه قضائیه، خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس جهت رفع ایراد شورای نگهبان در دستور کار جلسه نوبت عصر روز یکشنبه مجلس قرار گرفت.

به موجب ماده ۲۰۲ آئین‌نامه داخلی مجلس که بخشی از آن برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح شد «رئیس جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت دو هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت یا تغییر بیش از نیمی از وزرا از ابتدای شروع به کار دولت ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمت‌های علمی و اجرایی و سایر امتیازات قابل استناد به مجلس تسلیم کند».

نمایندگان مجلس همچنین برای تامین نظر شورای نگهبان ماده ۶ طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح کردند که بر اساس آن یک ماده به عنوان ماده ۲۳۴ مکرر به قانون الحاق می‌شود: «هر یک از کمیسیون‌ها، گزارش موضوع مرتبط با مواد ۲۱۱، ۲۱۴ و ۲۳۴ این قانون را پس از تصویب مجلس تهیه و فورا از طریق هیات رئیسه حسب مورد به قوه قضائیه یا مراجع قانونی ذیربط ارسال می‌کند. گزارش های ارسالی به قوه قضائیه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. معاونت نظارت مجلس ملزم به پیگیری اداری موارد مذکور است و گزارش پرونده‌ها را هر سه ماه یکبار به اطلاع نمایندگان می‌رساند».

طبق تبصره ۱ این ماده، موارد مذکور در مواد ۲۱۵ و ۲۳۴ این قانون طبق ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم – تعزیرات) مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. عزل یا برکناری مقاماتی که در قانون اساسی احکام خاصی دارد مطابق همان قانون اقدام می‌شود.

طبق تبصره ۲ این ماده، گزارش ماده ۲۳۴ در مورد رئیس جمهور بر اساس بند ۱۰ اصل ۱۱۰ قانون اساسی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

کد خبر 4768272

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =