کوبا به تحولات بولیوی واکنش نشان داد

وزارت خارجه کوبا با انتشار بیانیه‎‌ای به تحولات اخیر در کشور بولیوی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وزارت خارجه کوبا با انتشار بیاینه‌ای به تحولات اخیر در بولیوی واکنش نشان داد و از انتخاب دوباره «اوو مورالس» به عنوان رئیس جمهوری بولیوی استقبال کرد.

در بیانیه وزارت خارجه کوبا با «تاریخی» توصیف کردن پیروزی مجدد مورالس در برابر آن چه که «مانورهای داخلی و منطقه ای، امپریالیسم و یک جنگ شدید رسانه ای» عنوان گردیده، همچنین تاکید شده که مورالس در «انتخاباتی با مشارکت گسترده مردمی» به پیروزی رسیده است.

وزارت خارجه کوبا در بیانیه خود «بخش های مخالف دولت بولیوی» را متهم کرده که «با حمایت و رهبری آمریکا و الیگارشی منطقه ای، با بی اعتنایی به نهادهای انتخاباتی و شرکت عمومی در انتخابات، کودتایی را به جریان انداخته اند تا از این طریق نتیجه انتخاب ملت بولیوی را نادیده بگیرند.»

به گفته وزارت خارجه کوبا «استراتژی کودتایی مخالفان منجر به ایجاد خشونت، کشته و زخمی شدن صدها نفر و بیانات نژادپرستانه به مردم اصیل این کشور شده است.»

وزارت خارجه کوبا در بیانیه خود همچنین به اظهارات «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور این کشور استناد و به نقل از او گفته است: کودتایی علیه رئیس جمهور قانونی بولیوی در حال انجام است و مخالفان با عدم پذیرش شکست خود در پای صندوق های رای، به سمت خشونت و زور و مخالفت با قانون اساسی حرکت می کنند.

کوبا در واکنش خود همچنین، «کودتا علیه رئیس جمهور قانونی بولیوی را محکوم» کرده و از همه گروه‌ها خواسته است تا «این مانور خطرناک را که تهدیدی برای ثبات بولیوی و کل منطقه است، متوقف کنند.»
در این بیانیه همچنین کوبا از درخواست رئیس جمهور بولیوی برای دعوت از گروه‌های سیاسی جهت «برگزاری یک میزگرد با هدف صلح در بولیوی» حمایت کرده و برگزار کنندگان اعتراض‌های خشونت آمیز را به «تفکری ژرف» دعوت نموده و از مردم خواسته است تا «برای دفاع از دموکراسی» بسیج شوند.

در پایان این بیانیه وزارت خارجه کوبا اعلام کرد: ما حمایت قاطع دولت و مردم کوبا از برادر، اوو مورالس آیما، رئیس جمهور قانونی و منتخب بولیوی و روند تغییراتی که به نفع اکثریت باشد و نشان از موفقیت های غیر قابل انکار در رشد اقتصاد و پیشرفت های عظیم و دستاوردهای اجتماعی به ویژه برای مردمان بومی داشته باشد را اعلام می‌داریم.

کوبا علاوه بر این از جامعه بین المللی خواسته است تا «همراه با صلح، قانون و مقررات بین المللی» بدنبال «اعلام منطقه آمریکای لاتین و کارائیب به عنوان منطقه صلح» باشند  و «ماجراجویی کودتایی و امپریالیسم و الیگارشی» را محکوم کنند.

در پی اعلام پیروزی «اوو مورالس» در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰ اکتبر در بولیوی، این کشور با اعتراضات داخلی رو به رو شده است. مخالفان مورالس با رد نتایج انتخابات خواهان کناره گیری وی از قدرت و برگزاری دوباره انتخابات در این کشور هستند.

این در حالی است که «مورالس» در این انتخابات  با کسب ۴۶  درصد آرا مقابل ۳۶  درصد رأی رقیبش «کارلوس مسا»، نامزد راستگرا توانسته پیروز شود و با توجه به کسب برتری ۱۰ درصدی بر «مسا»، در همان دور اول پیروز است، اما «مسا»، نامزد و رقیب انتخاباتی رئیس جمهوری بولیوی تاکنون باخت خود را نپذیرفته و مدعی است که در این انتخابات تقلب شده است.

به گفته منابع خبری اعتراضات در بولیوی پس از اعلام نتایج انتخابات در شرایطی است که در این انتخابات بیش از ۲۰۰ ناظر بین المللی بر فرایند انتخابات بولیوی نظارت داشته‌اند.

کد خبر 4768329

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =