مناسبات مازندران و لری ارمنستان توسعه یابد

ساری - استاندار مازندران گفت: برای توسعه ارتباطات بخش های مختلف بین مازندران و لری ارمنستان باید برنامه ریزی کرد و مناسبات را افزایش داد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد حسین سادگان در نشست با استاندار لری ارمنستان  با اشاره به این که اشتراکات تاریخی و فرهنگی بین دو ملت ایران و ارمنستان و کشورهای حوزه قفقاز وجود دارد، گفت: ارامنه، سال های سال در کنار ملت ما زندگی کردند و زمینه های خوبی را برای ارتباط دو کشور فراهم کردند و در دوران دفاع مقدس، برای صیانت از تمامیت ارضی کشور جانفشانی و شهدای عزیزی را تقدیم کشور کردند.

حسین زادگان با اشاره به این که علیرغم فراهم بودن زمینه ها؛ روابط اقتصادی فی مابین خیلی شایان توجه نیست، افزود: ظرفیت های گسترده تری برای توسعه ارتباطات در حوزه های صنعت، تجارت، گردشگری بین دو کشور و دو استان وجود دارد که باید عملیاتی شود و ارتباط دو استان مازندران و لوری می تواند این خلاء را تا حد زیادی پر کند.

استاندار مازندران روابط با کشورهای همسایه را یک ظرفیت مطلوب در شرایط فعلی دانست و یادآور شد: برای استفاده از معافیت گمرکی در قالب تجارت آزاد اتحادیه کشورهای اورآسیا بدنبال استان های متناظر هستیم.

وی ظرفیت‌های نهفته در این استان را برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری میان جمهوری اسلامی ایران با کشور ارمنستان فرصتی مطلوب توصیف و تاکید کرد: روابط دو کشور با آن همه سابقه دوستی و همکاری باید از حالت تشریفاتی خارج شود و در این راستا لازم است تا تفاهم نامه ها و قراردادهای کاری جنبه عملیاتی پیدا کند.

حسین زادگان گفت: باید از روابط نزدیک سیاسی و تاریخی که بین ایران و ارمنستان وجود دارد، برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری بیشتر بهره گیری کرد.

حسین زادگان گفت: استان مازندران با داشتن پنج گمرک، سه بندر و سه فرودگاه، ۳ هزار واحد صنعتی، تولید سالانه هفت میلیون تن محصولات کشاورزی با قابلیت صادراتی، دارا بودن سه هزار واحد صنعتی که با تولیدات صنعتی و معدنی صادراتی می تواند بخشی از نیازمندی کشور ارمنستان و استان لوری را تامین کند.

استاندار مازندران یادآور شد: علاوه بر این، مازندران در تولید آبزیان و طیور نیز رتبه دار کشور و تامین کننده نیاز مصرفی و صادراتی است و بخشی از این ظرفیت های مازاد می تواند با هماهنگی دو جانبه اقتصادی به استان لوری و حتی ایراوان صادر شود.

رئیس شورای توسعه صادرات مازندران اظهار داشت: همچنین برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی نیازمند توسعه روابط در حوزه های اجتماعی و گردشگری و ورزشی هستیم و در حوزه صنایع دستی، فرش و گلیم و ... نیز استان مازندران از ظرفیت های خوبی برخوردار است. دیپلماسی اقتصادی و ورزشی می تواند زمینه ساز توسعه روابط دو طرف باشد.

وی گفت: خوشبختانه روسای جمهور دو کشور ایران و ارمنستان به توافق خوبی برای حذف تعرفه گمرکی در اتحادیه اورآسیا رسیده اند که زمینه عالی برای توسعه ارتباطات است.

حسین زادگان بیان داشت: گسترش روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه همواره از اولویت های جمهوری اسلامی ایران بوده و روابط ما با کشور ارمنستان در طول تاریخ با اعتماد سازی که از سوی هموطنان ارمنی در ایران صورت گرفت، مستحکم است و در شرایط تحریم ظالمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، گسترش روابط دو جانبه به کشورهای همسایه، از جایگاه مهمتری برخوردار است.

استاندار مازندران تاکید کرد: با شناسایی ظرفیت های دو جانبه بین ایران و ارمنستان بویژه استان لوری و مازندران می توانیم نسبت به گسترش روابط دو جانبه در آینده امیدوار باشیم و تحقق این اهداف نیازمند برنامه ریزی متوالی و مستمر در قالب برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت است.

حسین زادگان افزود: افزایش سطح مبادلات تجاری و اقتصادی میان دو طرف نیاز به تلاش دو جانبه و پیگیری مسئولان دو کشور و حتی استان دارد و این حس نیت در داخل ایران و استان مازندران وجود دارد.

آندره قوکاسیان، استاندارلری جمهوری ارمنستان به دعوت استاندار مازندران شنبه شب با برنامه ریزی سفر دو روزه وارد مازندران شد. بازدید از مزرعه کشت و صنعت دشت ناز ساری وابسته به بیناد مستضعفان، نشست با تجار و صادرکنندگان مازنی در ساری، بازدید از نمایشگاه گل و گیاه در محمودآباد، بازدید از یک واحد صنعتی در بابلسر از برنامه سفر دو روزه استاندار لوری ارمنستان به استان مازندران است.

کد خبر 4768332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =