مادران را بار دیگر به قصه گویی ترغیب کنیم

شیراز- مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس، گفت: باید مادران را بار دیگر به قصه گویی ترغیب کنیم تا نقش تربیتی این سنت را ابراز فانتزی و مدرن نگیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، علی عسکر نجفی عصر یکشنبه در آیین اختتامیه مرحله منطقه ای بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی که به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس طی دو روز برگزار شد با بیان اینکه نقش و اهمیت قصه در تعلیم و تربیت بر کسی پوشیده نیست، آنرا ژانری تاثیرگذار دانست و افزود: ما به قصه ها عادت کردیم زیرا زمزمه مادرانمان بود.

وی با بیان اینکه قصه ها با مفاهیم ارزشمندی پیوند خورده است، گفت: قصه ها هرجا که باشیم با ما هستند زیرا مادران با عمیق ترین مهرها آن را با زبان و بیان شیوا به ما انتقال دادند و بدین وسیله درس اخلاق، مهر و دوست داشتن فرا گرفتیم.

نجفی درعین حال با ابراز تاسف از اینکه روزگار ماشینی و آلوده شدن به فضاهای امروزی موجب دوری و فاصله از قصه شده است، عنوان کرد: اگر در حوزه عواطف دارای خمیرمایه اجتماعی محکم نیستیم از نبود مفاهیم درون قصه ها و روایت ها سرچشمه می گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس با یادآوری اینکه جای قصه ها را ابزارهای ماشینی و فانتری گرفته است، تصریح کرد: این جایگزینی ضربات و زیان های جبران ناپذیری به تعلیم و تعلم وارد کرده است بنابر این باید یاد بگیریم که مادرانی را پرورش دهیم که دوباره قصه گویی را بکار بگیرند.

وی با این حال، اعلام کرد: از این جهت که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مبادرت به برگزاری جشنواره قصه گویی کرده است جای تقدیر دارد.

نجفی همچنین کانون پرورش فکری را به عنوان خانه و مدرسه دوم دانش آموزان عنوان کرد و گفت: باید از قابلیت های کانون استفاده بهینه در یادگیری کنیم، از این رو بر اساس طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش کانون لازم است در کنار این نهاد قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مرحله منطقه ای بیست ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی منطقه سه کشور در شیراز در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبانماه برگزار شد.

کد خبر 4768422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =