پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان خوزستان رصد می شوند

اهواز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان گفت: روند اجرایی پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان خوزستان رصد می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، امید حاجتی عصر امروز یکشنبه در جلسه اقتصاد مقاومتی استان خوزستان اظهار کرد: با توجه به اهمیت پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان آخرین وضعیت پروژه ها و اعداد و ارقام بیان شده را رصد کنیم.

وی افزود:  اگر چنانچه نیازمند جایگزینی طرح های مرجوع شده باشیم، این اتفاق صورت می گیرد و اینگونه عملکرد مناسب تری در این راستا خواهیم داشت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان بیان کرد: باید گزارشی از عملکرد وضعیت جذب منابع داشته باشیم تا عملکرد استان را در وضعیت جذب منابع با کشور مقایسه کنیم.

حاجتی تصریح کرد: باید عملکرد بانک ها را در زمینه پرداخت تسهیلات بانکی به بخش صنعت در خوزستان با کشور مقایسه کنیم و درباره نرخ های متعدد سود بانکی در شبکه بانکی کشور یک ارزیابی و آسیب شناسی داشته باشیم.

وی عنوان کرد: وقتی یک متقاضی دریافت تسهیلات بانکی در یک بخش با نرخ های مختلف سود بانکی مواجه باشد، ممکن است موجب وقفه در دریافت تسهیلات بانکی شود و متقاضی به دنبال تسهیلات بانکی با نرخ مناسب تر باشد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان افزود: این مسئله موجب می شود که چرخش منابع بانکی در نظام بانکی که باید موجب رونق اقتصاد کشور می شود، محقق نشود و این چند نرخی بودن سود بانکی ممکن است فسادهایی را ایجاد کند.

حاجتی گفت: باید در خصوص چند نرخی بودن تسهیلات بانکی آسیب شناسی توسط شبکه بانکی در خوزستان صورت گیرد.

وی اظهار کرد: چرا در کشورهای دیگر شاهد نرخ بهره های پایین وام هستیم اما وقتی همین موضوع را در کشور مطرح می کنیم احتمال تورم ‌ و ورشکستگی شبکه بانکی مطرح می شود؟

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان عنوان کرد: ما آمادگی داریم از آسیب شناسی چندگانگی در نرخ سود تسهیلات بانکی در خوزستان حمایت کنیم.

حاجتی افزود: در بسیاری از کشورها نرخ سود تسهیلات بانکی بسیار پایین و در حد کارمزد است، اما در کشور ما که مدعی اجرای بانکداری بدون ربا هستیم، نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد و در صورت با مشکل مواجه شدن  پرداخت اقساط تسهیلات بانکی به عنوان جریمه به آن ۱۸ درصد اضافه می شود و این‌گونه اگر کسی در پرداخت اقساط وام بانکی دچار مشکل شود، در طی چند سال باید دو برابر وام را به بانک اقساط دهد.

 وی خطاب به مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گفت: یک جلسه با بانک ها برای بررسی مشکلات اعطای تسهیلات بانکی علاوه بر مشکلات قبلی و بحث افزایش اختیارات بانکی بانک های استان هماهنگ کند و این واگذاری اختیارات، نمی تواند باعث تحرک در زمینه تأمین منابع مالی طرح های مورد نیاز انسانی شود.

حاجتی افزود: در این آسیب شناسی و ارزیابی که انجام می شود، پیشنهاد دهید که برخی بانک ها به جهت غیرتخصصی بودن و ساختار خاصی که دارند، نباید در این حوزه ها ورود کنند.

کد خبر 4768549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =