مقتضیات استان‌ها در تصمیمات ارزی لحاظ نمی‌شود

بیرجند- رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت:مقتضیات استان‌ها در تصمیمات ارزی لحاظ نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا خامه‌زر در کمیته کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهارکرد: متأسفانه تصمیمات حوزه ارزی در تهران گرفته می‌شود و مقتضیات ارزی استان‌ها در نظر گرفته‌نمی شود که این مسئله آسیب‌زا است.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه بر اساس آمار جهانی افغانستان ۹ میلیارد دلار واردات داشته است، بیان‌کرد: از این میزان واردات بخشی توسط ایران(حدود سه میلیارد دلار) صورت گرفته و مابقی آن به وسیله کشورهایی چون هند، چین، پاکستان، ترکیه و امارات انجام شده است.

خامه‌زرگفت: در خراسان‌جنوبی و در صادرات با کشور افغانستان انتقال ارز را با سازوکاری که دولت پیش‌بینی کرده، نمی‌توانیم انجام دهیم و در این راستا باید تدابیری در این زمینه اندیشیده شود.

سود صرافان گاه از سود معامله تاجر بیشتر می‌شود

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه از گذشته انتقال ارز در ارتباطات با افغانستان از طریق صرافی ها صورت می‌گرفته است، بیان کرد: این مسئله در حال حاضر نیز ادامه دارد و از این جهت بیان می‌کنیم که سود صرافان گاه از سود معامله تاجر بیشتر می‌شود.

خامه‌زرگفت: در شرایط فعلی در صادرات با افغانستان ما هیچگاه ارزی مشاهده نمی‌کنیم و تاجر ریال دریافت می‌کند و از طرف دیگر خروج ارز و دلار از کشور افغانستان ممنوع است.

وی اظهارکرد: بعد از فرا و نشیب و تصمیم‌گیری‌های متعدد در حال حاضر فعالان حوزه تجارت در مبادلات با افغانستان و عراق نیز باید بحث برگشت ارز را داشته باشند که بارها گفته شده این مسئله مشکلاتی را به وجودآورده است.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه حتی معافیت مالیاتی صادرکننده منوط به تعهد ارزی شد، بیان کرد: چرا در تصمیم گیری‌ها به فعالیت‌های ۲۰ ساله یک تاجر و تعهداتی که او داشته است، توجه نمی‌کنیم.

کد خبر 4768669

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =