اقدام جدی برای انتقال صنوف مزاحم به بیرون از شهر اراک لازم است

اراک- استاندار مرکزی گفت: اقدام جدی برای انتقال صنوف خودرویی پر سر و صدا و آلاینده به بیرون از شهر اراک لازم است و این مهم باید در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی آقازاده پیش از ظهر دوشنبه در جلسه کارگروه آلودگی هوای اراک، اظهار داشت: کاهش تعداد روزهای آلاینده شهر اراک در سه سال گذشته با کاهش معناداری مواجه بوده است به طوری که از سال ۹۵ تعداد روزهای آلاینده بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: کاهش تعداد روزهای آلوده در شهر اراک یک اتفاق تصادفی نیست بلکه بر اساس برنامه اتفاق افتاده و امروز شاهد اثرات مثبت این قبیل اقدامات هستیم.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: با توجه به آمار و ارقام سال های اخیر که پیوسته کاهشی است شهر اراک از گروه شهرهای آلوده فاصله گرفته که نشان از موفقیت و همکاری مردم، مسئولین و سمن های مردم نهاد در این حوزه می باشد.

آقازاده در خصوص برنامه زمان بندی انتقال آند سازی شرکت ایرالکو گفت: طبق برنامه زمانبندی شرکت ایرالکو و یک شرکت صنعتی با این کارخانه به عنوان مجری کار در خصوص انتقال آند سازی و احداث کارخانه آند تا پایان سال ۹۹ هم ساختمان و نصب تجهیزات آن را انجام دهند و در ابتدای سال ۱۴۰۰ تولید آند استاندارد توسط شرکت ایرالکو مورد بهره برداری قرار گیرد.

استاندار مرکزی اظهار کرد: گزارشات دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص تاثیر آلاینده های صنایع بر هوای شهر اراک اقدام خوبی بوده است و نتیجه آن در جلسات بعد باید بیان شود.

آقازاده در خصوص انتقال صنوف مزاحم خودرویی به شهرک خودرو اراک اظهار کرد: شهرداری اراک بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها باید ساز و کار اجرایی انتقال اصناف مزاحم خودرویی را فراهم سازد.

وی افزود: این صنوف با سروصدا و افزایش ترافیک امکان ادامه فعالیت را نخواهند داشت و از طرفی انتقال این صنوف کار دشواری است بنابراین با قوه قهریه، اعتبار، تشویق و ترغیب متصدی واحدهای صنفی برای انتقال این صنوف به شهرک خودرو باید اقدام شود.

استاندار مرکزی بیان کرد: برای انتقال صنوف مزاحم خودرویی باید در حوزه مدیریت شهری تصمیم گیری و سیاست گذاری شود و سپس در کمیسیون ماده ۲۰ ساز و کار آن اجرایی شود.

وی گفت: در ارتباط با انتقال صنوف مزاحم خودرویی به شهرک خودرو بحث تملک ۲۵ واحد شهرداری اراک طرح نیست و آن شرکت انبوه ساز با ۱۷۰ واحد در این شهرک نمی تواند کاربری را تغییر دهد، بلکه باید خود را با این سیاست ها تطبیق دهد.

استاندار مرکزی اظهار کرد: در ارتباط با ایجاد شهرک خودرو سرمایه گذاری خوبی انجام شده است و امیدواریم تا پایان سال شاهد روند انتقال صنوف مزاحم خودرویی به این شهرک باشیم.

آقازاده گفت: زمین مقابل تره بار قدیم اراک نیز با نظر شورای شهر توسط اداره کل راه و شهرسازی برای انتقال سایر صنوف در اختیار اتاق اصناف قرار گیرد تا با هزینه خود و صدور پروانه واحدهایی ساخته شود و به صورت تقسیط در اختیار مالکان این صنوف قرار گیرد.

استاندار مرکزی گفت: بنا بر اعلام دانشگاه علوم پزشکی اراک در استان مرکزی دو هزار و ۱۱۹ بیمار مبتلا به سرطان ثبت شده و میزان بروز سرطان در استان مرکزی ۱۳۶ نفر در هر یکصد هزار نفر است در حالی که در میانگین کشوری ۱۵۰ نفر در هر یکصد هزار نفر می باشد که ۱۰ درصد کمتر از میانگین کشوری است و رسانه ها باید در ارایه آمارها و گزارش های این حوزه نهایت دقت لازم را داشته باشند که موجب نگرانی خانواده ها و افراد جامعه نشوند.

کد خبر 4769288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =