کاهش ۷۰ درصدی تعداد روزهای ناسالم هوای شهر اراک در ۳ سال اخیر

اراک- مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی گفت: در طول سه سال گذشته شاهد کاهش ۷۰ درصدی تعداد روزهای ناسالم هوای شهر اراک بوده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا میرزایی پیش از ظهر دوشنبه در جلسه کار گروه کاهش آلودگی هوای اراک، اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۳ روز ناسالم برای گروه های حساس داشتیم و همچنین روزهای ناسالم برای تمام گروه ها در سطح کلانشهر اراک اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته آلودگی هوا بیش از ۳۲ درصد در اراک کاهش یافته است یعنی در سال گذشته ۳۴ روز ناسالم داشتیم که امسال به ۲۳ روز کاهش پیدا کرده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی گفت: در سال ۹۶ تعداد روز های ناسالم ۴۷ روز و در سال ۹۵ نیز ۷۷ روز ناسالم در اراک گزارش شده است. در طول سه سال گذشته شاهد کاهش ۷۰ درصدی تعداد روزهای ناسالم در شهر اراک بودیم.

میرزایی گفت: دستگاه های اجرایی با افزایش سرانه فضای سبز، کاهش دیگ های آلاینده ایرالکو و کنترل صنایع آلاینده و بحث روان سازی ترافیک در سطح شهر به کاهش تعداد روزهای ناسالم شهر اراک کمک کردند.

وی افزود: انتقال صنوف آلاینده خودرویی به شهرک خودرو، انتقال آند سازی شرکت ایرالکو که از جمله مصوبات این جلسه است را نیز پیگیری می کنیم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: در شهرستان دلیجان با توجه به افزایش و استقبال صنایع نسبت به سرمایه گذاری در قطب بوعلی و جاده اناربار و دودهک واحدهایی به صورت پراکنده ایجاد شده است و موضوع پساب و پسماند آن ها مطرح است و چندین مصوبه وجود دارد که مانع از واگذاری این واحدها شویم که متولی مشخصی ندارد.

میرزایی افزود: بر اساس دستور العمل قانون هوای پاک استقرار صنایع باید در نواحی صنعتی صورت پذیرد.

وی گفت: با وجود گستردگی دلیجان تمامی نواحی اشتغال شده است و اراضی ملی نیز تقاضا دارد و پیشنهاداتی در خصوص استقرار صنایع آلاینده در قطب بوعلی و جاده اناربار و دودهک دلیجان و همچنین منطقه رنگرز ساوه وجود دارد که با مسئولیت معاونت عمرانی استانداری مرکزی، ممنوعیت استقرار صنایع جدید در مکان های مذکور و ساماندهی آن ها و استقرار صنایع در موارد خاص با تایید کمیسیون ماده ۱۱ قانون هوای پاک، مدنظر قرار گرفته و مصوب شده است.

کد خبر 4769350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =