اختصاص ۶۰ میلیارد تومان بودجه برای آزادسازی قلعه فلک الافلاک

سازمان برنامه و بودجه  به تدریج مکلف شده که مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سالهای متوالی با نظر کارشناسان برای آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک در نظر بگیرد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور به خبرنگار مهر گفت: قلعه فلک الافلاک مدتی در دست نیروهای نظامی بوده است که در این مدت سرمایه گذاری هایی انجام داده بودند  و باید آن را برای در اختیار قرار دادن عرصه این تاریخی به میراث فرهنگی واگذار می کردند.

وی افزود: در زمانی که مقام معظم رهبری به استان لرستان رفته بودند یکی از موضوعات مطرح شده؛ در اختیار قرار دادن بستر این قلعه به میراث فرهنگی بود که می بایست کل آن به عنوان یک فضای تاریخی و فرهنگی یکپارچه در اختیار وزارت میراث فرهنگی و استفاده فرهنگی مردم قرار می گرفت.از جمله عملکردهای اصلی این قلعه که جنبه دفاعی آن بوده و از طرف دولت در اختیار میراث فرهنگی برای تبدیل آن به موزه بزرگ لرستان قرار گرفت و در سالیان زیاد مرمت های مختلفی روی آن انجام شد.

طالبیان بیان کرد: دستور رهبری به همراه مساعدت دولت مسئولان استانی موجب شد تا در نظام بودجه ای کشور این موضوع را به عنوان سرفصل خاص برای انتقال فضاهای در اختیار نهادهای نظامی،  به میراث فرهنگی در نظر بگیرند و  بودجه ای به این منظور داده شود بنابراین این بودجه ارتباطی با بودجه های وزارت میراث فرهنگی و بودجه های مرمتی استان و غیره ندارد.

معاون میراث فرهنگی کشور بیان کرد: سازمان برنامه و بودجه  به تدریج مکلف شد که مبلغی بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سالهای متوالی با نظر کارشناسان در نظر بگیرد. بخشی هم از طریق زمین معوض جبران شود که خوشبختانه در سنوات گذشته و در قالب موافقت نامه مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه، در بازه زمانی معین تامین اعتبار و تخصیص داده شد. اکنون مرحله نهایی در قالب اسناد خزانه اسلامی در حال تبادل است که همزمان با تحویل گرفتن فضاهای مذکور و برنامه ریزی برای ساماندهی در سال ۹۸ انجام می شود. 

وی در ادامه درباره ثبت جهانی قلعه فلک الافلاک گفت: هر زمان محوطه و بستر قلعه فلک الافلاک ساماندهی شد به گونه ای که سازه های موجود برداشته شود، بررسی دقیق تری از جهت باستان شناسی و سایر رشته ها انجام گیرد و نقشه برداری های دقیق تر شود؛ طرح ساماندهی آن را نیز تهیه می کنیم. در آن صورت می توانیم برای تهیه پرونده نامزدی ثبت جهانی آن اقدام کنیم.

وی درباره اینکه کدام یک از اماکن تاریخی دیگر در اختیار دستگاههای نظامی است گفت: مورد دیگری که در حال مذاکره است در محدوده کاخ مروارید قرار دارد البته این مجموعه هم اکنون در اختیار ماست فقط درباره بخش هایی از محدوده آن که اکنون کاربری کشاورزی دارد، در حال گفتگو هستیم. نظر ما بر این است که باید همان کاربری کشاورزی را داشته باشد و هر گونه ساخت و ساز دیگر موجب بر هم خوردن محدوده اثر کاخ خواهد شد.

کد خبر 4769418

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =