۱۴۰۰۰ میلیارد تومان پروژه در کرمان افتتاح شد

کرمان - رئیس جمهور از افتتاح ۱۴ هزار میلیارد تومان پروژه در این استان طی سفر دو روزه اش به کرمان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی ظهر سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان کرمان اظهار کرد: باید از همه رفتارهای گرم مردم به ویژه اجتماع خوب و بزرگ مردم رفسنجان تشکر کنم.

وی ادامه داد: در این سفر دو روزه در شهرستان های رفسنجان، بافت، سیرجان و کرمان حضور پیدا کردم و پروژه های بسیار مهمی در این سفر افتتاح شد که مایه دلگرمی ملت ایران است.

روحانی عنوان کرد: در این دو روز ۱۴ هزار میلیارد تومان پروژه را افتتاح کردیم و مقدار زیادی پروژه کلنگ زنی شد که برای ما بسیار خوشحال کننده است.

وی گفت: همچنین ۸۰۰ هزار میلیارد تومان افتتاح پروژه های صنعتی شاهد در استان کرمان داشتیم.

رئیس جمهور بیان داشت: شاهد افتتاح پروژه تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال در بافت و پروژه های صنعتی در سیرجان بودیم.

وی گفت: طرح ها و پروژه هایی که امروز صبح در جلسه شورای اداری توانستیم افتتاح کنیم بسیار زیاد بود، حدود هزار و ۱۰۰ پروژه در بخش کشاورزی، همچنین پروژه هایی در بخش های راه و ورزش هم افتتاح شد که بسیار خوشحال کننده بود.

روحانی با اشاره به اینکه پروژه های وزارت نیرو و صنعت عمدتا روز گذشته افتتاح شد، تصریح کرد: امیدواریم این سفر و افتتاح پروژه ها مایه خیر و برکت برای مردم استان کرمان باشد.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری در زمینه اینکه در استان کرمان هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی صنعتی وجود دارد که در حال حاضر ۴۰ درصد این واحد ها نیمه فعال و ۲۰ درصد غیر فعال و راکد هستند، چه تدابیری برای واحدهای نیمه فعال استان کرمان دارید؟ گفت: امسال وزارت صنعت معدن تجارت با کمک بانک ها برای راه اندازی واحدهای نیمه فعال سهمیه ای را اختصاص داده است که بخشی برای استان کرمان خواهد بود. امیدواریم با کمک استاندار کرمان این طرح ها به نهایت برسد، همچنین تلاش ما همواره در دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که طرح های نیمه تمام را کامل کنیم، تا اینکه طرح های جدید هم کلنگ زنی و افتتاح شود.

وی در ادامه بیان داشت: مهمترین کاری که در این سفر انجام شده در خصوص آب آشامیدنی مردم استان کرمان است که برای بازه زمانی ۳۰ سال آینده توسط دولت و بخش خصوص تصویب شده و انجام خواهد شد و ما می توانیم در این زمینه شاهد یک حرکت خوب برای آینده ای روشن باشیم. مهمترین مسئله  استان کرمان و یزد مسئله آب آشامیدنی است.

روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگاری در زمینه اینکه اکنون آخرین فرآیند تفویض اختیارات در استان ها به خصوص در استان کرمان چگونه است و در این دولت چه میزان بر در زمینه واگذاری و تفویض اختیارات و معطل ماندن برخی پروژه ها مانند پتروشیمی اقدام شده است؟ گفت: مسئله پتروشیمی کرمان منتظر اعتبارات لازم با رقم بالا است، در زمینه اعتبار باید بخش خصوصی، بانک ها و خود صندوق کمک کنند تا این پروژه تکمیل شود.

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در دیدارهای اخیر خود تاکید داشتند به برخی از استان ها اختیار اعتبارات ویژه در خصوص واگذاری داده شود، گفت: در هیئت دولت این موضوع را مطرح کردیم و امیدواریم در آینده نزدیک به چند استان کشور این اختیارات ویژه را بدهیم که شاید در این استان کرمان نیز در این بین قرار گیرد.

روحانی در پاسخ به خبرنگاری در خصوص اینکه چه برنامه هایی برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی علی الخصوص صنعت زغال سنگ که سال هاست محروم مانده است دارید؟ افزود: استان کرمان استان معدنی است، توصیه ما و وزارت صنعت معدن و تجارت این است که از معادن بیشتر استفاده شود و به مردم و بخش خصوصی اختصاص پیدا کند البته در این زمینه مشکلاتی همچون مسائل مهم زیستی نیز وجود دارد اما در کل برنامه ما این است که معادن بیشتری به مردم سپرده شود. خوشبختانه در زمینه اکتشاف نیز حرکات و قدم های خوبی آغاز شده است و اکتشاف در زمینه معادن  استان کرمان در سال های گذشته  ۲۶ هزار کیلومتر بوده است که در دو سال اخیر ۲۰ هزار کیلومتر به آن اضافه شده است و این خبر بسیار خوبی است و این به این معناست که در این استان معادن بسیار خوبی وجود دارد.

وی در پاسخ به خبرنگاری در خصوص اینکه دولت تدبیر و امید چه تدابیری برای رفع معضلاتی چون وجود ریزگردها در شرق استان کرمان، بحران خشکسالی تالاب جازموریان، عدم توسعه متوازن راه آهن در بخش های بافت و جیرفت و نیاز این بخش ها به شبکه ریلی، بیکاری جوانان و لزوم محوریت بخشی به اقتصاد دانش بنیان اندیشیده است؟ اظهار داشت: در این استان لیاقت های بسیار زیادی وجود دارد که می تواند اشتغال زا هم باشد به عنوان مثال در زمینه گردشگری می توانیم در این استان صنعت گردشگری را فعال کنیم، کرمان مردمش به صبوری و استعداد معروف هستند اما این استان به بخش های دیگری هم معروف است مانند قالی کرمان که می گویند هرچه پا بخورد بهتر می شود همچنین زیره بسیار معروفی هم دارد.

رئیس جمهور در ادامه گفت: در استان کرمان جاذبه های مختلف گردشگری و تاریخی،   صنایع دستی فراوانی وجود دارد که می تواند رونق خوبی داشته باشد.

روحانی در خصوص شرکت های دانش بنیان افزود: اگر بخواهیم نسل جوان تحصیل کرده را به مشغول به کار کنیم یکی از راه های آن توسعه شرکت های دانش بنیان است.

رئیس جمهور بیان داشت: در استان یزد یک کارخانه قدیمی را به عنوان کارخانه نوآوری مانند کارخانه نوآوری که در هفته پیش در تهران افتتاح کردیم اختصاص دادیم و امیدواریم سال آینده در یزد راه اندازی شود، یک همچین کار مشابهی اگر در کرمان با وجود این بافت تاریخی انجام گیرد موقعیت مناسبی برای اشتغال جوانان تحصیل کرده فراهم می شود.

روحانی تصریح کرد: روز گذشته در شهرستان رفسنجان قول دادیم پارک علم و فناوری را که تحول خوبی در اشتغال جوانان ایجاد می شود و از استاندار کرمان می خواهیم که برای کارخانه نوآوری تلاش کند و یک جای مناسبی را در آینده نزدیک‌ برای راه اندازی پیشنهاد بدهد.

رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگاری از نشریه های محلی جنوب کرمان در خصوص اینکه در سفر خود در شمال استان کرمان پروژه های متعددی را افتتاح و کلنگ‌زنی کردید و از آنجا که دولت شما، دولت اعتدال است چرا این اعتدال شامل جنوب کرمان نمی شود و حتی یک پروژه کوچک در جنوب کرمان افتتاح نشده است؟ گفت: پروژه هایی که تا کنون افتتاح شده پروژه های معدنی است که در جایی که معدن وجود دارد این پروژه ها افتتاح می شود همچنین در سال های اخیر در بخش جنوب استان کرمان اقدامات خوبی در زمینه روستایی و کشاورزی انجام شده است.

وی بیان داشت: از این چند هزار پروژه ای که امروز افتتاح شد بخشی از پروژه های کشاورزی برای جنوب استان کرمان بود که افتتاح شد، در جنوب باید صنایع دسته بندی، گلخانه، کشاورزی و همچنین راه آهن و شهرسازی فعال شود.

روحانی با اشاره به اینکه جنوب استان کرمان استعداد های خوبی دارد تصریح کرد: جنوب استان کرمان با توجه به شرایط آب و هوایی مناسبی که دارد می تواند در زمینه گردشگری فعالیت های خوبی داشته باشد، اگر فرصتی در آینده پیش آمد افتخار می کنم در خدمت مردم جنوب استان کرمان باشم.

رئیس جمهور در پایان گفت: امیدوارم قول هایی که در این سفر داده شده را بتوانیم با کمک استاندار کرمان اجرایی و عملیاتی کنیم.

کد خبر 4769980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =