رشد بافت مصنوعی انسانی در فضا

آژانس فضایی اروپا از انجام آزمایشی در ایستگاه فضایی بین المللی به منظور رشد بافت انسانی خبر داده که منجر به رشد عروق خونی مصنوعی برای تسهیل جراحی بر روی انسان شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، پیش از این و بر روی کره زمین چنین آزمایش هایی برای طراحی و تولید بافت های سه بعدی بدن انسان انجام شده است، اما تحقق چنین هدفی در خارج از کره زمین برای به نتیجه رساندن سفرهای فضایی دراز مدت ضروری است، زیرا در این سفرها ممکن است سوانحی رخ دهد که انجام عمل پیوند بافت های انسانی را ضروری سازد.

در جریان آزمایش مذکور تلاش شد تا سلول های بافت های بدن در شرایطی که جاذبه تنها در حد اندکی وجود دارد، رشد داده شوند. این سلول ها مربوط به لایه داخلی رگهای خونی انسان بوده اند و وظیفه تنظیم جریان و فشار خون را در ارگان های داخلی بدن بر عهده دارند.

تکمیل این آزمایش و تولید کامل بافت های سه بعدی مذکور در فضا زمینه را برای بررسی واکنش آنها به شرایط بی وزنی فراهم خواهد کرد. بررسی اولیه سلول های یادشده بعد از بازگشت به زمین نشان می دهد که آنها به طور خودکار حجم های سه بعدی خاصی را تشکیل داده اند و این امر موجب شگفتی دانشمندان آلمانی شده است.

ساختار این حجم ها با ساختارهای سه بعدی تشکیل شده بر روی کره زمین متفاوت است و همین مساله تاثیر جاذبه را به عنوان یک متغیر دخیل ثابت می کند. بررسی این سلول ها و بافتهای حاصل از آنها ظرف چند ماه آینده ادامه خواهد یافت.

کد خبر 4770047

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =