قصور در تربیت نیروی متخصص نگهداری از سالمند

شیراز- استاندار فارس گفت: نیروی متخصص برای نگهداری از سالمندان آموزش داده نشده یا اگر تربیت شده اند بسیار اندک هستند. 

به گزارش خبرنگار مهر، عنایت الله رحیمی سه شنبه در کارگروه اجتماعی با اشاره به استفاده از ظرفیت سالمندان در طراحی برنامه های ویژه این گروه سنی ، بیان کرد: این کارگروه از مواردی است که کارکرد تفکر و اندیشه است و چنین جلساتی باید علاوه بر بحث های نظری دستگاه های اجرایی را مکلف به برنامه ریزی عملی کنند. 

وی با تاکید بر این که جلسات نباید به صورت تئوری باشد و فعالیت ها باید به این سمت سوق پیدا  کند که عملیاتی شود افزود: ساختار جمعیت مشکل مشترک تمامی جوامع است و اگر شاخص های بهداشت و تغذیه به سمت بهبودی حرکت کند امید به زندگی افزایش خواهد یافت.

او ادامه داد: پیشتر امید زندگی در ایران ۴۵ سال بود اما اکنون این آمار به ٧۵ سال رسیده و سالمندان آینده سالمندی متخصص با توجه به پیشرفت تکنولوژی هستند. 

عالیترین مقام دولت در فارس جامعه ماشینی را در تعارض با سنت ایرانی دانست و اظهار کرد: نیازمند هستیم که بعد علمی و علمی نگهداری سالمندان در نظر گرفته شود و فعالیت های مردم نهاد بیش از پیش در دستور کار قرار گیرد البته در جامعه هرچه قدر فعالیت ها ماشینی شود جامعه از روابط انسانی تهی و به جان آن ماشینی و صنعتی می شود. 

وی افزود: فرهنگ غنی اسلامی-ایرانی باعث شده تا موضوع رنگ باختن پیوند های خانوادگی از بین رفته است. 

رحیمی با بیان اینکه تمرکز زدایی باید در اولویت اقدامات باشد ،عنوان کرد: در طرح آمایش سرزمین نباید بخشی نگری مورد توجه باشد و به دنبال این موضوع باشیم که نسبت به توزیع مجدد درآمد ،ثروت، رفاه و فرصت اقدام کنیم. 

او افزود: مزیت نسبی در تعیین برنامه ریزی ها در نظر گرفته شود تا علاوه بر مزیت اقتصادی به دنبال توسعه تمامی شاخص های استان حرکت شود. 

وی در خصوص اهمیت برنامه ریزی برای آینده نیز گفت: ‌سازمان برنامه ریزی باید به‌جای تفکر بر توزیع پول به دنبال برنامه ریزی برای عدالت اجتماعی در تمامی شاخص های اقتصادی در استان باشد و برنامه ای مدون در این راستا داشته باشد. ‌

کد خبر 4770164

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =