اجرای طرح «زندگی به سبک رضوی» برای ۶۰۰ زوج در قم

قم- مسئول کانون خانواده نمایندگی آستان قدس رضوی در قم از اجرای طرح «زندگی به سبک رضوی» خبر داد و گفت: در سایه آموزه‌های امام رئوف به ۶۰۰ زوج قمی به مدت ۳سال آموزش تحکیم خانواده ارائه می‌شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: این روزها در همه زمینه‌های زندگی خود از ارتباط فردی تا اجتماعی و ازدواج شاهد تغییراتی هستیم که ناشی از گذر از زندگی ایرانی اسلامی و یا به عبارتی سنتی گذشته و به سوی مدرنیته هستیم؛ این گذر که به سرعت اتفاق افتاده است باعث آسیب‌های اجتماعی بسیاری از جمله طلاق در جامعه شده است و با توجه به تغییر سبک زندگی و فرهنگی، ازدواج و بنیان خانواده در این جوامع سست شده است.

طبق نظر کارشناسان امور خانواده و طبق آمارهای به دست آمده آمار بیشترین طلاق‌ها در ۳ سال نخست زندگی اتفاق می‌افتد و یا به عبارتی دیگر ۳ سال نخست زندگی زوج‌های جوان بحرانی‌ترین دوران زندگی به شمار می‌رود که با آموزش‌های مهارتی می‌توان جلوی طلاق که به معضل و آسیب جدی در جامعه تبدیل شده است را تا حدودی گرفت.

طبق آخرین آمار به دست آمده از اداره کل ثبت احوال استان قم ۱۰ درصد از طلاق‌های صورت گرفته در این استان مربوط به نخستین سال ازدواج و ۴۴ درصد مربوط به ۵ ساله اول زندگی زوجین است هم‌چنین در ۴ ماهه نخست سال ۹۸ بیش از ۷۹۹ مورد طلاق رخ داده است که با توجه به پیشینه فرهنگی و مذهبی شهر مقدسی مانند قم جای تأمل دارد.

با توجه به وجود مؤسسات متعدد فرهنگی و حوزه علمیه قم و دیگر مراکز معنوی و فرهنگی برای پیشگیری از این معضل بزرگ نیاز به یک کار فرهنگی در جامعه است و به همین دلیل آستان قدس رضوی برای تحکیم بنیان خانواده‌های ایرانی از جمله استان قم وارد عمل شده و پیشنهاد اجرای طرح «زندگی به سبک رضوی» را داده تا با کمک آموزش‌هایی که به زوجینی که نخستین سال زندگی خود را پشت سر گذاشته‌اند مهم‌ترین آموزش‌ها، مهارت‌ها و مشاوره‌ها را به طور رایگان و به مدت ۳ سال را داده تا زندگی آن‌ها پایدار بماند.

این طرح از سالروز ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه(س) شروع و ثبت نام زوجین در سراسر کشور از جمله استان قم تا عید غدیر خم ادامه خواهد داشت.

تحکیم بنیان خانواده‌ها با بهره‌گیری از آموزه‌های امام رضا(ع)

مسئول کانون خانواده آستان قدس رضوی در استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، می‌گوید: با توجه به ارزشی که دین مبین اسلام و کتاب آسمانی ما به بنیان خانواده دارد هم‌چنین منشور ابلاغی مقام معظم رهبری که اولویت بندی کار فرهنگی برای خانواده را مدنظر داشته است آستان قدس رضوی برای تحکیم این بنیان وارد عمل شده و پیشنهاد اجرای طرح «زندگی به سبک رضوی» را داده و خود هم مجری اجرای این طرح شده است.

سمیه صفری می‌افزاید: به موجب این طرح کلیه زوجینی که نخستین سال زندگی خود را شروع کرده‌اند برای ثبت نام از طریق پیام‌گیر «۸۸۰۰» مراحل ثبت نام را پشت سر گذاشته و به مدت ۳ سال از دوره‌های آموزشی مهارت زندگی، همسرداری و تبیین سیره و زندگانی حضرت امام رضا(ع) با بهره‌گیری از بهترین مشاوران و مجرب‌ترین اساتید آموزش‌های مختلفی را پشت سر گذاشته تا نوع ارتباط با یکدیگر را بهتر بشناسند.

به گفته وی، این آموزش‌ها در ابتدا به صورت تلفنی و بعدها از طبق نظر مشاوران حضوری به صورت ماهانه در یک جلسه به مدت ۳ سال ارائه خواهد شد و زوجین با ثبت نام به طور رایگان از این دوره‌ها و خدمات فرهنگی و آموزشی برخوردار می‌شوند تا به مسائل زوجین در زمینه‌های مختلف مشاوره‌های خوبی ارائه شود؛ هم‌چنین دوره‌هایی هم برای خانواده‌های طرفین هم برگزار می‌شود تا ارتباط با زوج‌های جوان را مدیریت کنند.

تمرکز بر ۳ سال نخست زندگی زوجین

مسئول کانون خانواده نمایندگی آستان قدس رضوی در قم در ادامه بیان می‌کند: دوران ۳ ساله ابتدای زندگی برای زوج‌های جوان از اهمیت بسیاری برخوردار است و این دوران بحرانی است چرا که بیشترین آمار طلاق در این دوره رخ خواهد داد لذا آستان قدس رضوی بر این دوره تمرکز و آموزش‌هایی را به مدت ۳ سال به کمک خادم یاران کانون خانواده این آستان برگزار می‌کند تا آستانه تحمل زوجین بالاتر رفته و ازدواج و زندگی آن‌ها با پایداری بالاتری روبرو و از طلاق جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ورود مطلوب شهر مقدس قم برای اجرای این طرح، گفت: خوشبختانه در قم استقبال خوبی از این طرح شد و ۶۰۰ زوج جوان در این طرح از این دوره‌ها بهره‌مند شدند آن‌ها با بهره‌گیری از آموزه‌های امام هشتم و مهارت‌های زندگی و مشاوره به مدت ۳ سال این دوره‌ها را پشت سر خواهند گذاشت تا زندگی مطلوب و محکمی داشته باشند.

در آینده طرحی با نام حسنی اجرا می شود که ازدواج سنتی قدیمی و واسطه‌گری برای ازدواج را مطرح می‌کند

صفری با بیان اینکه این طرح فرهنگی است و در بلند مدت دستاوردهای خوبی را به همراه خواهد داشت، می‌افزاید: در ابتدای شروع طرح ۳۶۵ زوج جوان در آستانه زندگی نخست خود ثبت نام کردند ولی زوج‌هایی هم بودند که با استقبال از این طرح داوطلبانه ثبت نام کردند اگر تبلیغ و اطلاع‌رسانی بیشتری داشتیم، آمار استقبال بالاتر می‌شد.

وی در پاسخ به این سؤال که نهادهای دیگر در استان با این طرح همکاری دارند، بیان می‌کند: ما برای پیشگیری از راهکارهای جزیره‌ای که هیچ بازخورد و دستاوردی را نداشته با همه ارگان‌های اجرایی مرتبط در استان قم از جمله استانداری مکاتبه کردیم؛ هم‌چنین از ظرفیت‌های مجمع جهانی اهل بیت علیه السلام و جامعه الزهرا(س) هم استفاده می‌کنیم زیرا باید برای پیشگیری از طلاق یک کار فرهنگی کرد.

مسئول کانون خانواده نمایندگی آستان قدس رضوی در قم با اشاره به دیگر برنامه‌های فرهنگی آستان قدس رضوی از اجرای طرح «حسنی» برای واسطه‌گری در ازدواج خبر می‌دهد و اظهار می‌کند: در آینده طرحی با نام حسنی از سوی آستان قدس رضوی در شرف اجرایی شدن در کشور است که این طرح ازدواج سنتی قدیمی و واسطه‌گری برای ازدواج دو زوج را مطرح کرده است؛ ارگان‌هایی هم برای تهیه جهیزیه و خرید برای ازدواج آسان هم قول مساعد دادند و واسطه برای ازدواج دو طرف در فرهنگ ما بوده است و علمای ما هم به احیای این سنت قدیمی هم سفارش کردند.

کد خبر 4770954

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =