راه‌اندازی واحد بازیافت زباله در شهرستان هشترود

هشترود- فرماندار هشترود از راه‌اندازی واحد بازیافت زباله در شهرستان هشترود با ظرفیت بازیافت سالانه ۳۰۰۰ تن زباله و تبدیل آن به سوخت هیدروکربن در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، امین امینیان امروز در جلسه پویش پاکسازی محیط زیست شهرستان هشترود که به ریاست فرماندار این شهرستان برگزار شد با بیان اینکه امروزه انباشت زباله در محیط های عمومی خصوصا در نقاطی از طبیعت متاسفانه در کشور ما به یک معضل عمده تبدیل شده است گفت: ریشه بسیاری از این مسائل که در جامعه اتفاق می افتد فرهنگی بوده و راهکار فرهنگی نیز می طلبد.

وی آسیب جدی و عمده در این زمینه را تخریب طبیعت و محیط زیست بواسطه زباله های پلاستیکی دانست که غیرقابل بازیافت و تجدیدناپذیر بوده و انباشت آن ها جلوه و سیمای نازیبایی به شهر، روستا، اماکن گردشگری، تفریحی و ... می دهد و افزود: بر این اساس جلسات کارگروه پاکسازی محیط در راستای ارائه راهکارهای اجرائی برای طرح پویش بهداشت یا پاکسازی محیط است که امروز این برنامه ها در سطح کشور به منظور حفاظت و صیانت از محیط زیست در حال انجام است.

فرماندار هشترود اظهار داشت: پاکسازی محیط بیش از آنکه نیازمند دستورالعمل، آئین نامه و ... باشد نیازمند فرهنگ صحیح حفاظت از محیط زیست است و در این راستا ضمن اینکه تمامی دستگاه ها مسئولیت دارند که اقدامات لازم در راستای کاهش زباله را در حوزه خود انجام دهند، لازم است مسئولین دستگاه ها با این مسئله به عنوان یک وظیفه انسانی و شهروندی خود برخورد کنند چراکه تمامی افراد جامعه در هر پست و مقامی که باشند در قبال جامعه خود مسئولیت دارند لذا بر همین اساس سه شنبه های اول هر ماه یک روز نمادین در راستای فرهنگ سازی در سطح جامعه تمامی مسئولین ادارات به همراه کارکنان و ... در یک حرکت جمعی نسبت به پاکسازی محیط شهر و منطقه خود اقدام کنند.

امینیان از اعضای کارگروه خواست تا از اقشار و گروه های تاثیرگذار در جامعه (روحانیون، ورزشکاران، هنرمندان، اساتید و ... ) جهت پیوستن به پویش بهداشت طبیعت دعوت بعمل آورند تا از ظرفیت این افراد در راستای ترویج و نهادینه سازی فرهنگ حفاظت از محیط زیست استفاده شود.

 وی با بیان اینکه در طول سالیان گذشته بسیاری از مسائل و مشکلات از طریق فرهنگ سازی اصلاح شده است گفت: این اصل اساسی (تولید زباله کم) باید در بین مردم نهادینه شود.

وی در همین زمین خاطرنشان کرد: روزانه در شهر هشترود ۱۸ تن زباله توسط شهرداری جمع آوری می شود اما در صورتیکه فرهنگ تولید زباله کم در بین مردم نهادینه شود بسیاری از مشکلات بدون نیاز به نهادهای دولتی مرتفع خواهند شد.

وی افزود: باید از پتانسیل و ظرفیت مردم در این زمینه استفاده کنیم و با آموزش خصوصا در مدارس برای دانش آموزان و با انتخاب سفیران بهداشت، سفیران محیط زیست و ... از بین آن ها عموم مردم را نسبت به این مسائل حساس کنیم یا با ترویج و گسترش سازمان های مردم نهاد، سمن ها و ... افرادی را که در این حوزه علاقه مند هستند شناسایی و سازماندهی کنیم چراکه این تجربه در جهان ثابت شده است که تنها زمانی می توانیم امیدوار به نتایج اهداف و برنامه های خود باشیم که خود مردم در انجام برنامه ها مشارکت فعال داشته باشند.

فرماندار هشترود همچنین با بیان این خبر که در هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی که طی روزهای گذشته به پایان رسید طرح بازیافت زباله و تبدیل آن به سوخت هیدروکربن توسط یکی نوآوران شهرستان ارائه شد و این طرح هم اکنون در مرحله تجاری سازی است، گفت: در صورت راه‌اندازی واحد بازیافت در شهرستان سالانه ظرفیت بازیافت ۳۰۰۰ تن زباله و تبدیل آن به سوخت هیدروکربن در شهرستان را خواهیم داشت.

کد خبر 4771001

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 10 =