دانشنامه در فارس به آرم خلاصه شده است

شیراز- یک نویسنده و پژوهشگر تاریخ و ادبیات استان فارس با اشاره به وضعیت دانشنامه فارس، گفت: دانشنامه در استان فقط به یک آرم خلاصه شده است.

محمد حسین ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در استان پهناور فارس سالانه شاهد تولید و چاپ آثار درخوری در حوزه فرهنگ و تمدن فارس هستیم که در نوع خود ارزشمند و قابل تقدیرند.

وی ادامه داد: بنیاد فارس شناسی، قطب علمی پژوهش های فرهنگی و ادبی فارس، مراکز سعدی شناسی و حافظ شناسی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی و گردشگری وحوزه هنری فارس، مراکز علمی ، آموزشی و دانشگاهی و دیگر نهادهای علمی و فرهنگی استان هرکدام هر ساله آثاری را در زمینه فرهنگ و تمدن فارس منتشر کرده و می کنند و تعداد زیادی اثر نیز توسط نویسندگان و پژوهشگران این خطه به صورت شخصی و توسط ناشران خصوصی منتشر می شود.

این نویسنده و پژوهشگر تاریخ و ادبیات عنوان کرد: تمامی این فعالیت ها و وجود این نهادها برای استان بسیار ارزشمند است اما نکته مهم این است که  هماهنگی لازم بین تولیدات وجود ندارد و به نوعی هرکس کار خودش را انجام می دهد و این مسئله از سویی پراکندگی و بعضاً تکرار موضوعات را در بر دارد و از سوی دیگر باعث شده که بسیاری از موضوعات در حوزه فرهنگ و تمدن فارس ناشناخته مانده و به آن ها پرداخت نشود.

وی ادامه داد: نخستین اولویت دستگاه ها و نهادهای فعال باید تشکیل دبیرخانه ای برای هماهنگی و هم افزایی توان های مادی و معنوی در این عرصه باشد.

ابراهیمی ادامه داد: بی شک وجود کارهای صورت گرفته در قبل توسط نهادهای علمی و فرهنگی و پژوهشگران و نویسندگان فارس منبعی قابل توجه محسوب می شود که می تواند بخش عظیمی از منابع لازم برای شکل گیری و پرداختن به دانشنامه فرهنگ و تمدن فارس را تأمین کند. از طرفی دیگر نیز با شکل گیری دانشنامه و حضور اعضای هیئت علمی در شاخه های مختلف می توان ضرورت های پژوهشی در حوزه فرهنگ و تمدن فارس را استخراج و با پرداخت به آن ها رفته رفته دانشنامه ای کامل و جامع را رقم زد.

این نویسنده عنوان کرد: البته در حال حاضر دانشنامه ای تحت عنوان دانشنامه فارس وجود دارد که به نظر می رسد تعدادی اثر هم تحت عنوان این دانشنامه منتشر شده اما در واقع ساخت و کار این دانشنامه به لحاظ نحوه حمایت و یا پرداخت به موضوعات از نظر علمی و مالی مشخص نیست و آثار تولید شده نیز سنخیتی با ساختار دانشنامه ای ندارد.

ابراهیمی ادامه داد: آثار منتشر شده در این دانشنامه ویژگی خاصی ندارد که از آثار تولید شده در مراکز دیگر مثل بنیاد فارس شناسی و ... قابل تفکیک باشد. به طور مثال در سایت اینترنتی این دانشنامه، دفترهای سعدی شناسی به این دانشنامه پیوند خورده است در صورتی که فارس دارای مرکز سعدی شناسی است و این دسته از کارها ذیل آن مجموعه قرار می گیرد و مرکز سعدی شناسی خود دارای ساختاری جداگانه است.

وی گفت: در واقع نکته مهم این است صرف نام یا آرم دانشنامه فارس دال بر دانشنامه ای بودن کار نیست. اینکه هرچیزی تولید می شود به این عنوان معرفی شود ذیل مجموعه دانشنامه قرار نخواهد گرفت. ساختار دانشنامه کاری وسیع و گروهی و دارای ساختاری کاملاً علمی و تخصصی است که در فارس اعمال نشده است. 

این پژوهشگر اضافه کرد: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم در استان های دیگری چون بوشهر، گیلان، قزوین و ... دانشنامه فرهنگ و تمدن آن سرزمین ها زیر نظر حوزه هنری استان ها راه اندازی شده که در فصل بندی های برنامه و بودجه استانی نیز تامین مالی شده اند و هر سال آثار درخشانی تحت عنوان دانشنامه فرهنگ و تمدن تولید می شود. ابراهیمی بیان کرد: اما فارس که مهد فرهنگ و تمدن ایرانی – اسلامی است از چنین امکانی محروم مانده است و این جای تاسف دارد.

این نویسنده ادامه داد: بنده نمی دانم مسوولان استان در خصوص راه اندازی دانشنامه فارس طرح عملیاتی و منبع مالی آن را مد نظر دارند یا خیر اما مسئله مهم این است که این رویداد باید هرچه سریع تر در این استان رقم بخورد تا زمینه ساز ساختارمند شدن تحقیقات در حوزه فرهنگ و تمدن فارس باشد. در این عرصه ضروری است استاندار محترم و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به تجربه و ساختار قانونی و تدبیر مدیریتی تامین منابع مالی در سایر استانها نظر نمایند تا محرومیت فارس از این امکان تداوم نیابد.

کد خبر 4771322

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =