همکاری ۲ انجمن محیط زیستی در تنظیم سند آمایش شهر همدان

همدان - مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌زیست از همکاری ۲ انجمن محیط زیستی در تنظیم سند آمایش شهر همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ژیلا مهدی‌آقایی ظهر چهارشنبه در جلسه اتاق فکر سازمان های مردم نهاد حوزه محیط زیست و منابع طبیعی استان همدان، کار سمن ها را مردمی دانست و تأکید کرد: گفتگو میان سمن ها و مدیران استان باید طی جلسات مرتب و مستمر در حوزه ای عمومی و تخصصی دنبال شود.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی و مسئولیت‌های اجتماعی سازمان حفاظت محیط‌زیست از برگزاری ۵ نشست تخصصی در معاونت های مختلف سازمان سخن گفت و ادامه داد: برای انتقاد کردن نیاز است با داشتن اطلاعات صحیح و دانش کافی، پیشنهاد ارائه شود وگرنه انتقاد بدون پشتوانه راهگشا نیست.

مهدی‌آقایی از همکاری دو انجمن محیط زیستی استان همدان در تنظیم سند آمایش خبر داد و گفت: این نشان دهنده اثرگذار بودن سمن های زیست محیطی استان همدان در سطح کشوری است.

وی انتظار دفتر مشارکت‌های مردمی از سمن های زیست محیطی را این گونه بیان کرد: انتظار ما این است که سمن های محیط زیست به عنوان رابطین مدیران و مردم، اختلاف نظرها را کنار بگذارند، به صورت شبکه ای با سایر سمن های محیط زیست کشور هم افزایی ایجاد کنند و جلسات ماهانه با سازمان های مردم نهاد به مسائل تخصصی اختصاص یابد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان نیز در سخنانی همدان را استانی لوکس و فانتزی دانست که باید در نگهداری از آن خیلی دقیق بود و با اشاره به قدمت، طبیعت و فرهنگ مردم استان همدان بیان کرد: باید طبیعت، رفتارها و سایر امکانات موجود در استان را مراقبت کنیم و با جلب همکاری و همراهی مردم به مرحله ای از توسعه پایدار برسیم.

شاخص توسعه کشورها را نه صنعت بلکه فعالیت های مدنی و دغدغه های مردمی است

مهرداد نادری‌فرد شاخص توسعه کشورها را نه صنعت بلکه فعالیت های مدنی و دغدغه های مردمی بیان کرد و گفت: امروزه میزان توسعه کشورها از روی توانایی آنان در حفظ و حراست از محیط زیست شان سنجیده می شود نه میزان توسعه صنعت آنها و محیط زیست مانند لباس بر بدن است و لباس پاره نمی تواند برازنده یک انسان لوکس باشد.

وی با بیان اینکه مشارکت ها و فعالیت های مدنی خوبی برای حفظ محیط زیست لازم است، افزود: زمانی می توانیم به توسعه برسیم که مردم برای حفظ محیط زیست دغدغه داشته باشند.

وی در ادامه با قدردانی از هیئت های مذهبی که ایستگاه های صلواتی اربعین را راه اندازی کردند، یادآور شد: امسال دو و نیم میلیون زائر از استان همدان تردد داشتند و ۱۰۳ ایستگاه صلواتی در مجموع به زائران خدمات ارائه کردند.

نادری فرد با اشاره به آموزش هایی که به ایستگاه های صلواتی ارائه شده است، گفت: تلاش بر رعایت بهداشت و به حداقل رساندن استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بوده است و ایستگاه های صلواتی به خوبی در این راستا فعالیت کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز در سخنانی اظهار کرد: بیش از ۲۰ سمن زیست محیطی با ۱۰۰۰ عضو در سطح استان همدان فعالیت دارند.

محسن جعفری‌نژادبسطامی به اجرای دو برنامه مهم این سازمان با همکاری سمن ها اشاره کرد و گفت: سند جامع آموزش همگانی محیط زیست در همدان تدوین خواهد شد و طرح گردشگری سبز و گردشگری پاک نیز دیگر برنامه ای است که با مشارکت سمن ها در استان پایه ریزی می شود.

وی با یاداوری اینکه سند آمایش استان مبتنی بر بحث گردشگری است افزود: با این نگاه، مدیریت پسماند و پساب، گردشگری پاک و توجه به اکوتوریسم پاک از اولویت های محیط زیست استان استکه به عنوان مسائل زیربنایی گردشگری به شمار می رود.

در این نشست از مسئولان ۷ موکب و هیئت در استان همدان که به مسائل محیط زیست در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان توجه داشتند با اهدای تندیس سرو عاشورایی قدردانی شد.

کد خبر 4771540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =