ورود ۵۰ هزار و ۵۴۸ پرونده به دادگستری خراسان جنوبی

بیرجند- رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی از ورود ۵۰ هزار و ۵۴۸ پرونده به دادگستری استان طی هفت ماه گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد ۹۷ درصد تاکنون مختومه شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ابراهیم حمیدی صبح پنج شنبه در نشست با قضات دادسراها و دادگاه های بیرجند اظهار داشت: استان خراسان جنوبی در حال حاضر ۱۳ حوزه قضایی در ۱۱ شهرستان و دو دادگاه بخش دارد.

وی با اشاره به راه اندازی یک دادگاه بخش در دیهوک، بیان کرد: با آغاز فعالیت رسمی این حوزه از روز شنبه تعداد حوزه های قضائی استان به ۱۴ حوزه افزایش پیدا می کند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی، مجموع تعداد پرونده های وارده به دادسراها و دادگاه ها استان در هفت ماه امسال ۵۰ هزار و ۵۴۸ پرونده بوده است، عنوان داشت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته کمتر از یک درصد افزایش ورودی را نشان می دهد.

حمیدی ادامه داد: از مجموع پرونده های ورودی ۴۹ هزار و ۲۴۸ پرونده رسیدگی و مختومه شده که معادل ۹۷ درصد از پرونده های وارده را شامل می شود.

مختومه شدن ۹۷ درصد پرونده های اجرای احکام

وی با بیان اینکه متوسط در حال حاضر زمان رسیدگی در خراسان جنوبی در دادگاه های استان ۲۳ روز است، بیان داشت: اما این زمان در دادسراها ۹۰ روز است باید تلاشی صورت گیرد تا متوسط زمان رسیدگی در دادسراها را نیز کاهش دهیم.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در حال حاضر هشت هزار و ۸۳۸ پرونده در دادگستری استان باقی مانده و در نوبت رسیدگی هستند که ۵۰۰ پرونده به مانده ها اضافه شده است.

حمیدی همچنین از ورود ۹ هزار پرونده به دادسراهای اجرای احکام کیفری طی هفت ماه گذشته خبر داد و گفت: از این میزان هشت هزار و ۷۸۲ پرونده رسیدگی شده و ۹۷ درصد از پرونده های اجرای احکام کیفری مختومه شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر موجودی در اجرای احکام کیفری هفت هزار و ۳۴۲ پرونده است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به اینکه همچنین طی هفت ماه گذشته سه هزار و ۴۱۳ پرونده وارده به شعب اجرای احکام مدنی پرونده وارده داشته ایم، عنوان داشت: از این تعداد سه هزار و ۳۰۵ پرونده معادل ۹۶ درصد از این پرونده ها مختومه شده است.

کاهش سه درصدی پرونده های ورودی به شوراها

به گفته حمیدی در حال حاضر مانده شعب اجرای احکام مدنی استان هزار و ۹۸۷ پرونده است.

وی به تشکیل ۱۵ هزار و ۲۴۵ پرونده در شوراهای حل اختلاف استان طی این مدت اشاره کرد و گفت: پرونده های ورودی به شوراهای حل اختلاف سه درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه۹۹  درصد از پرونده های وارده به شوراهای حل اختلاف استان در سال جاری تاکنون مختومه شده است، افزود: در حال حاضر هزار و ۵۳۰ پرونده مانده در شوراهای حل اختلاف داریم.

حمیدی، درصد مصالحه در شوراهای حل اختلاف استان طی سال جاری را ۳۴ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به سال گذشته دو درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه همچنین متوسط زمان رسیدگی ۱۷.۵ روز است که این رقم در سال گذشته ۲۰ روز بود، بیان داشت: در اطاله دادرسی در خراسان حنوبی با معضل و بحران روبه رو نیستیم اما باید تلاش کنیم مدت زمان رسیدگی در دادسراها را نیز کاهش دهیم.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه پنج درصد از زندانیان استان محکومین مالی هستند، افزود: همچنین ۵۰ درصد از زندانیان دارای سابقه کیفری هستند .

حمیدی در ارتباط با بیشترین جرائم زندانیان استان نیز گفت: در  حال حاضر ۷۱ درصد از زندانیان استان مربوط به جرائم مواد مخدر و ۱۵ درصد مربوط به جرائم سرقت است.

به گفته وی ۹۲ درصد از زندانیان را مردان و  هشت درصد را زنان تشکیل می دهند.

کد خبر 4772123

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =