برای کاهش اختیارات دولت، اعتماد به بخش خصوصی لازم است

مشهد - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از راه‌های کاهش اختیارات دولت، اعتماد به بخش خصوصی است و به موازات این مسئله، باید خود را تقویت کنیم تا مشکلات به گردن بخش خصوصی نیفتد.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید زرندی صبح امروز در دومین اجلاس سراسری خانه‌های صنعت، معدن و تجارت که در نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شده بود، اظهار کرد: یکی از راه‌های کاهش اختیارات دولت، اعتماد به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در اداره کشور به مشارکت دولت، مردم و تشکل‌ها تاکید می‌شود، افزود: حوزه صنعت، معدن و تجارت هم در همین راه در سال رونق تولید گام برداشته است‌.

زردندی تصریح کرد: گاهی برخی به گونه‌ای صحبت می‌کنند که در هیچ تنش و بحرانی نبودیم در صورتی که سال ۹۷ سال سنگینی برای ایران مخصوصا در حوزه صنعت و تجارت بود و شرایط بسیار پرتنشی در تامین مواد اولیه و تامین ارز وجود داشت ولی خداوند عنایت کرد و به خیر گذشت. سخت‌ترین تحریم‌ها بر ما گذاشته شد و حتی کشورهای نزدیک ما پا پس کشیدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص واکنش این وزرات‌خانه در برابر تحریم‌ها ابراز کرد: ما در حوزه تحریم دست تسلیم بالا نیاوردیم و سعی کردیم تحریم را تبدیل به فرصت کنیم. تلاش کردیم رجوع خود را بیشتر به سمت داخلی ببریم و نهضت ساخت داخل را در وزارت‌خانه راه انداخیتم. همچنین در همین راستا، واردات بیش از ۵۰۰ قلم کالا را محدود کردیم.

زرندی اضافه کرد: همچنین تمرکز صادرات خود را بر کشورهای همسایه گذاشتیم و توفیقات خوبی را در این زمینه داشتیم. از طرفی نگاه‌های جدید به بحث فناوری داشتیم و بحث شرکت‌های دانش‌بنیان را امسال به خوبی جلو بردیم.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم، بحث بهبود فضای کسب و کار است؛ ما در وزارت‌خانه بالغ بر ۸۹ مجوز داشتیم که خیلی از آن‌ها را حذف کرده و اکنون به ۴۷ مجوز رسیده است. همچنین قرار است دفتر مالی وزارت صنعت را راه بیندازیم.

زرندی ضمن اشاره به تبصره ۱۸ گفت: قانون سال ۹۷ بند تبصره ۱۸ را داشت که قرار بود ۱۰هزار میلیارد را صندوق توسعه ملی و ۱۰هزار میلیارد را بانک‌ها بدهند ولی تنها ۹۰۰ میلیارد تومان داده شد اما از شهریور ماه امسال تحقق آن را به فرآیند اجرا گذاشته‌ایم. سرجمع در کارگروه‌های استانی ۱۴۲۰ طرح را بررسی کردیم که تعداد ۷۱۷ مورد به بانک‌ها ارجاع داده شده است و تاکنون ۱۴۶ طرح با ۸۶ میلیارد تومان پرداخت شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در انتها ضمن بیان اینکه ما خودمان به تفویض اختیارات اعتقاد داریم، گفت: اما اگر تفویض اختیارات می‌خواهیم، به موازات باید خود را تقویت کنیم تا مشکلات از گردن دولت به گردن بخش خصوصی نیفتد. توقعی که بنده از خانه صنعت دارم این است که حضور انجمن‌های ملی جایش در خانه صنعت و معدن خالی است

کد خبر 4772156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =