تهیه سند تحول مساجد تاثیرگذاری کانون های فرهنگی را تقویت می کند

قزوین- دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: بیش از ۲۵ هزار کانون فرهنگی در مساجد کشور فعال شده که تهیه سند تحول مساجد به تاثیرگذاری بیشتر این نهادهای فرهنگی منجر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی ظهر پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قزوین که با حضور امام جمعه و استاندار در محل استانداری قزوین برگزار شداظهارداشت: از سال ۷۱ و با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و برای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب قرار شد کانون های فرهنگی در دل مساجد شکل بگیرد تا بتواند با کارهای فرهنگی بسترسازی امور تاثیرگذار باشد.

حجت الاسلام ارزانی تصریح کرد: با این کار تلاش شد تا فرهنگ و هنر در قالب فعالیت های دینی به داخل مساجد برود و از آنجا که «زی مساجد» اجازه نمی دهد هر کسی وارد این مکان مقدس شده و هرکاری صورت دهد بسترسازی امور فرهنگی و دینی به وضعیت مناسبی شکل می گرفت.

فعالیت 25 هزار کانون فرهنگی در مساجد کشور

وی بیان کرد: از سال ۷۲ شاهد شکل گیری کانون های مساجد بودیم و امروز بیش از ۲۵ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور راه اندازی شده و فعالیت می کند.

ارزانی یادآورشد: در استان قزوین هم تاکنون  ۳۶۱ کانون فرهنگی در مساجد راه اندازی شده و توانسته بسترسازی فعالیتهای موثری در حوزه دینی و فرهنگی باشد.

وی اظهارداشت: ظرفیت ایجاد شده قابل افزایش است به شرط آن که بتوانیم فعالیتهای هدفمندی را در راستای نیاز روز جامعه هدف گذاری کرده و در مسیر چشم انداز گام برداریم.

دبیر ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: داشتن متولیان متعدد در حوزه مساجد از چالش های این عرصه است و در کنار آن کارکردهای مختلفی که برای این مکانها تعریف شده ایجاب می کند در مسیر هم گرایی حرکت کنیم تا تاثیرگذاری بیشتر شود.

وی اظهارداشت: برای این که برنامه ریزی در امور مساجد تاثیر یبشتری داشته باشد باید همه متولیان امور مسجد با هم جلسات متعدد و مشترک داشته باشند اما علیرغم وجود مصوبه در این زمینه اتفاق خاصی رخ نداده اما در سال ۹۶ این مصوبه احیا شده ومی تواند راهگشا باشد.

ارزانی افزود: کسانی که در عرصه مساجد فعالیت می کنند باید در کنار هم باشند و با تصمیم گیری در موضوعات مشترک زمینه تبدیل شدن مساجد به قطب فرهنگی را مهیا کنند.

مساجد باید نقش آفرین باشند

وی اظهارداشت: مساجد به عنوان کانون های فرهنگی و هنری و دینی می توانند تاثیر بسزایی در تقویت باورهای دینی و نشاط معنوی ایفا کنند که در این میانتمرکز در برنامه ریزی و هدف گذاری ها ضروری است.

سند تحول مساجد تهیه شود

وی اضافه کرد لازم است سند تحول مساجد تهیه شود تا بتوانیم چشم انداز روشنی را برای فعالیت کانون های مساجد ترسیم کرده و به اهداف متعالی دست یابیم.

حجت الاسلام ارزانی دوری از موازی کار، بخشی نگری و فعالیت جزیره ای را موجب موفقیت بیشتر در فعالیت کانون های مساجد دانست.


 

کد خبر 4772257

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =