پیش‌بینی وقوع ۷۷۱ متر مکعب در ثانیه سیلاب در رودخانه «کشکان»

خرم‌آباد- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از پیش‌بینی وقوع ۷۷۱ متر مکعب در ثانیه سیلاب در رودخانه «کشکان» خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رضا میرزایی ظهر پنج شنبه در شورای مدیریت بحران لرستان در سخنانی، اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم سیلاب های محتمل را پیش بینی کنیم نیاز به آیتم های مختلفی داریم، میزان بارش ها را باید بدانیم، شدت بارش ها را باید بدانیم و پراکنش بارش ها را باید نیز بدانیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به اینکه فقط میزان بارش ها به ما اعلام می شود با قطعیت پایین تر میزان سیلاب ها را می توانیم پیش بینی کنیم، عنوان کرد: بر اساس آماری که هواشناسی لرستان اعلام کرده، بین ۳۰ تا ۵۰ میلی متر بارش باران محاسبه شده و حتی همکاران ما از جداول موسسه تحقیقات آب کمک گرفته اند و این میزان بارش را با ریسک بالاتری پیش بینی کرده اند، بنابر این ما بین ۳۰ تا ۶۰ میلی متر سیلاب را برای رودخانه های مختلف در دو حوضه کرخه و کارون بزرگ پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با بیان اینکه بر این اساس برای رودخانه خرم آباد در قسمت ورودی شهر حداکثر سیلاب محتمل را ۲۹ متر مکعب بر ثانیه خواهیم داشت و با توجه به اینکه دبی پایین رودخانه هم یک کمتر مکعب است حداکثر ۳۰ متر مکعب در ثانیه میزان سیلاب را پیش بینی کرده ایم، گفت: برای رودخانه کرگانه تا خروجی آن نیز ۲۶ متر مکعب در ثانیه، قسمت علوی ۶۱ متر مکعب در ثانیه، رودخانه «کاکاشرف» و منطقه ماسور حدود ۴۲ متر مکعب در ثانیه، رودخانه «مادیان رود» حداکثر ۷۹ متر مکعب در ثانیه، رودخانه «کشکان» و ورودی شهر پلدختر ۷۴۲ متر مکعب در ثانیه پیش بینی سیلاب را خواهیم داشت.

میرزایی، گفت: در حال حاضر رودخانه کشکان ۲۲ متر مکعب دبی پایه دارد که میزان سیلاب در آن حداکثر ۷۷۱ متر مکعب در ثانیه در آن پیش بینی می شود.

وی با بیان اینکه در برخی مناطق سردسیر ممکن است بارش های برف را داشته باشیم، افزود: میزان این سیلاب ممکن است کمتر از این شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان با تاکید بر اینکه در صورتی که اگر میزان دبی این رودخانه ها به این میزان باشد مشکل خاص آنچنانی نخواهیم داشت، گفت: فقط پیمانکارانی که کار آنها ساماندهی رودخانه ها و یا احداث دیواره های حفاظتی و پل ها است، باید دستگاههای خود را به خارج از بستر و حریم رودخانه ها انتقال دهند که خسارتی نبینند و سازه های نصفه و نیمه خود را نیز ایمن کنند.

کد خبر 4772369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =