دولت در تخصیص آب زرینه‌رود به تبریز پاسخگوی آذربایجان‌غربی باشد

ارومیه - استاندار آذربایجان‌غربی گفت: دولت در خصوص تخصیص آب زرینه‌رود و ارس به تبریز پاسخگوی مردم آذربایجان‌غربی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدمهدی شهریاری بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری و کلانتری رییس ستاد احیا دریاچه ارومیه خواستار بازنگری برخی مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه به منظور افزایش بهره‌وری کشاورزی، صنعت و آب‌شرب شهرستان شد.

وی با بیان اینکه نگاه ما به حوزه دریاچه ارومیه ملی است اما واقعیت این است برخی تناقض ها در رفتارها برای مردم استان جای سوال دارد تاکید کرد: همچنین ۲۱ میلیون مترمکعب از ارس و حقابه دریاچه ارومیه به تبریز اختصاص یافته است و این برای مردم استان سوال برانگیز است و باید پاسخ داده شود.

استاندار آذربایجان‌غربی  به تخصیص ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب زرینه‌رود برای اب شرب تبریز اشاره کرد و گفت: طبق بررسی‌ها این میزان آب بجای آب شرب در صنعت و کشاورزی تبریز مصرف می‌شود درحالیکه آذربایجان‌غربی با محدودیت تخصیص آب به کشاورزی و صنعت مواجه است.

شهریاری با بیان اینکه این دوموضوع از خواست‌های بحق مردم آذربایجان غربی است که درخواست داریم مجدد مورد بررسی قرار گیرد افزود: مهمترین مشکل ما  تخصیص نیافتن آب برای کشت گلخانه‌ای است که مانع سرمایه‌گذاری در این حوزه ‌می‌شود.

‌وی بیان کرد: برخی طرح‌های اجرایی در حوزه سدسازی نیز در این حوضه متوقف شده که از جمله آنها می‌توان به سد نازلو با ۳۴ درصد پیشرفت، سد سیمینه رود با ۱۵.۶ درصد پیشرفت و سد باراندوز با ۱۳ درصد پیشرفت اشاره کرد.

شهریاری با اشاره به اختصاص ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب شرب از زرینه‌رود به آب شرب شهر تبریز، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این آب به بخش شرب اختصاص نیافته است و در بخش دیگری مصرف می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن ۲۰۰ میلیون مترمکعب هم از رودخانه ارس که باید بخشی از حقآبه دریاچه ارومیه را تامین کند، به آذربایجان‌شرقی می‌رود.

سخنان استاندار آذربایجان غربی با واکنش عیسی کلانتری، رییس ستاد احیا دریاچه ارومیه مواجه شد.

کلانتری خطاب به استاندار آذربایجان‌غربی گفت: شما حق ندارید در مورد مصوبات هیات وزیران اظهار نظر کنید و قبل از تغییر در مصوبات نمی‌توانید چنین درخواستهایی داشته باشید!

وی با بیان اینکه درخواست‌های شما خلاف مصوبات ستاد است و شما موظفید مصوبات دولت را اجرا کنید افزود: اگر مصوبات ستاد احیا اجرا نمی‌شد دریاچه به بیابان تبدیل می‌شد، استانهای دیگر هم چنین درخواستهایی داشتند در این صورت دولت جناب روحانی نباید این موارد را  برای احیا دریاچه تصویب می کرد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به ۱.۵ سال تاخیر در اجرای برنامه های پیش‌بینی شده برای احیا دریاچه ارومیه  اذعان کرد و گفت: در سال ۱۴۰۶ دریاچه به صورت کامل احیا می شود.

به گفته کلانتری، دولت تاکنون ۹هزار میلیارد تومان برای احیا دریاچه هزینه کرده و اگر ۱۵ درصد این اعتبار نیز تزریق شود اقدامات سخت افزاری احیا دریاچه به پایان خواهد رسید.

کد خبر 4772420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =