تا نیازهای معیشتی خانواده برطرف نشود، نیازهای عالی ظهور نمی‌کند

مشهد - استاندار اسبق خراسان رضوی گفت: خانواه‌ها در درجه اول نیاز به ادامه بقا و نیاز معیشتی دارند و تا زمانی که این نیاز برآورده نشود، نیازهای اجتماعی و عالی بروز پیدا نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم اختتامیه دومین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون شهرسازی و معماری مراکز استان‌ها با حضور محمدرضا کلایی، شهردار مشهد و محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد، پنج‌شنبه شب در محل شورای اسلامی این شهر برگزار شد.

حسن رسولی، استاندار اسبق خراسان رضوی و معاون کمیسیون شهرسازی شهر تهران در این نشست اظهار کرد: پس از انقلاب که نسبت جمعیت ۷۰ به ۳۰ به نفع روستائیان بود، طرحی تصویب شد که مورد قبول واقع شد. استدلال موافقان این بود که چرا بودجه شهرداری‌ها که محل زیست طبقه معمولی است، از بودجه عمومی دولت باید تامین شود؟ اکثر روستائیان از حداقل امکانات برخوردار نبودند و در میانه جنگ، متأثر از شعارهای آرمانی انقلابی آن زمان در هنگامه جنگ فقر و قنا این مصوبه، یک مصوبه بسیار پیشرفته تلقی شد.

وی افزود: در سال ۶۲، عمده متولیان امر در مجلس و دولت به لحاظ خاستگاه اجتماعی از طبقات کم‌درآمد بودند و نوع نگاه آنان سوسیالیستی انقلابی اسلامی بود و امروزه این نسبت معکوس شده است.

استاندار اسبق خراسان رضوی تأکید کرد: وقتی به دنبال موضوعی هستیم که معتقدیم حق شهر است، چناچه با یک نگاه واقع بینانه با آن برخورد نکنیم، نمی‌توانیم از سد مراجع تصویب‌کننده عبور کنیم.

رسولی ضمن اشاره به نظریه‌ای از یک روانشناس معروف آلمانی گفت: خانواه‌ها در درجه اول نیاز به ادامه بقا و نیاز معیشتی دارند و تا زمانی که این نیاز برآورده نشود، نیازهای سطح دوم و اجتماعی و عالی بروز پیدا نمی‌کنند.

وی ادامه داد: مسکن و شهرسازی قلک شهرداری‌ها نیست و امروزه یکی از مهم‌ترین مشکلات شهرداری‌ها، عدم تعادل بین مصارف و منابع است و لایحه دوفوریتی که در مجلس در حال بررسی است، اگر به تصویب برسد، باعث تقویت بخشی از منابع شهرداری و مایه امید خواهد بود.

در ادامه محمد عزتی، معاون مسکن و شهرسازی تبریز عنوان کرد: دهیارها در اطراف کلان‌شهرها اختیاراتشان از شهردار بیشتر است و به راحتی می‌توانند یک تصمیم بزرگ برای اطراف شهر بگیرند و آن را اجرا کنند. شهرداری ها با ساختار مدیریت شهری موجود توانایی اداره شهر را ندارند؛ زیرا برای یک کلان‌شهر همزمان ۱۰ نفر از شهردار و شورا و دهیار تشکیل جلسه می‌دهند و سیاست‌گزاری می‌کنند.

عزتی همچنین اظهار کرد: طرحی که شهرها را فریز می‌کند چه اثری دارد؟ صدور  پروانه ساخت ۱۸ ماهه چندین سال طول می‌کشد، برای ساخت ساختمانی بالای هفت طبقه در هر شهری باید به شورای عالی سر بزنیم و شورای شهر نقشی در تصمیم‌گیری ندارد. همچنین بین وزارت کشور و راه و شهرسازی تعارض وجود دارد و مانده‌ایم که باید به کدام ارگان رجوع کنیم.

وی اضافه کرد: چندمدیریتی بر شهرداری‌ها حاکم است که می‌توان با تشکیل کمیته مشترک و جمع آوری دغدغه‌ها و ارائه به شورای عالی استان‌ها، این مشکل را حل کرد.

همچنین احمد رامندی، نماینده دیوان عدالت اداری در بحث حقوق شهروندی اظهار کرد: همه ما در رابطه با حقوق  شهر و شهروندی آگاه هستیم و جای تأمل دارد که چه چیزی باعث شده بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی، به جایی برسیم که بفهمیم قوائد گذشته‌ ما اشتباه بوده است و باعث شود امروزه به مشکلات شهروندی برخورد کنیم. ما درد را شناخته و تشخیص داده‌ایم، اما چرا سراغ درمان نمی‌رویم؟

وی افزود: در خیلی از قوانین مانند تملک املاک در طرح‌های دولتی، مسئله پارکینگ و دیگر مسائلی از این قبیل، قوانینی وجود دارد که در نهایت موجب رجوع مردم به دیوان عدالت اداری می‌شود.

وی در زمینه املاک پیرامون حرم مطهر عنوان کرد: شورای عالی شهرسازی این املاک را خریداری کرده و برخی پروژه‌ها اتمام و برخی ناتمام است اما حالا مصوبه خود را لغو کرده‌اند؛ این چه رویکردی دارد؟ اگر مخالف اصول شهرسازی است، در ابتدا نباید اجازه دهیم و باعث بی‌اعتمادی مردم و ایجاد مشکلات فراوان شویم. ما نیازمند برخی اصلاحات هستیم؛ برای مثال، ماده ۱۰۰ به مردم می‌گوید خلاف کنند، بسازنند و بعد جریمه دهند و پروانه ساخت بگیرند، این چه قانونی است؟

در ادامه محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد بیان کرد: در بحث حقوق عامه و شهرسازی، کار مطالعاتی گسترده‌ای انجام شده است. در شهر مشهد شاهد اسکان در سکونتگاه‌های غیررسمی هستیم و شرایط نامتوازنی در فضای شهری داریم.

وی ضمن اضاره به بافت اظراف حرم مطهر، گفت: در رابطه با بافت اطراف حرم باید گفت ۲۰ سال از اجرای این طرح می‌گذرد اما تنها سالی دو و نیم درصد پیشرفت داشته و اگر اینگونه پیش برود، سال‌های زیادی را تا تکمیل آن پیش رو خواهیم داشت.

رئیس شورای شهر مشهد تصریح کرد: تنها در ۱۵ روز از نوروز ما پذیرای ۹.۵ میلیارد زائر بوده‌ایم و این نشان می‌دهد این شهر توجه ویژه‌ای در کشور می‌طلبد.

حیدری همچنین از برنامه‌های دیگر شورای حقوقی شهر، به شهر ترمیمی، شهرداری ترمیمی اشاره کرده و ابراز کرد:شاید رسیدن به آن آرزوی درازی باشد اما بالاخره در دوره‌های بعدی تداوم پیدا خواهد کرد و ما شهری که در آن مردم بدون انجام هیچ تخلفی به نیازهای خودشان برسند را خواهیم داشت.

کد خبر 4772539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =