سالانه بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان برای بیماران دیالیزی هزینه می شود

مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: هرسال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه بیماران دیالیزی تحت پوشش سازمان می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حنان حاج محمودی گفت: امروزه با شیوع به نسبت بالای بیماری دیابت درکشور، اقدامات پیشگیرانه از جمله اصلاح شیوه زندگی، بیش از پیش ضرورت دارد و پیشگیری از دیابت باید از سطح یک شروع شود که به نحوی با آموزش بیمار از سوی پزشک و فرهنگ سازی درزمینه سبک زندگی مناسب از جمله تغذیه، ورزش و موارد دیگر می توان این بیماری را درکشور کاهش داد.

 مدیرکل دفتر مدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت افزود: بیشترین تعداد بیمه شدگان مصرف کننده انسولین ابتدا در تهران و سپس در خراسان رضوی و اصفهان قرار دارند.

 وی تصریح کرد: در مجموع ۱۲ درصد از هزینه های دارویی سازمان صرف درمان بیماران دیابتی می شود، درحال حاضر تنها بیماران دیابتی مصرف کننده انسولین در سازمان نشان دار شده اند، لذا شناسایی و نشان دار کردن تمامی بیماران دیابتی و پیگیری وضعیت کفایت درمان این بیماران به منظور پیشگیری از بیماری های قلبی و کلیوی در دستورکار قرار دارد.

حاج محمودی اظهارداشت: هر سال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه بیماران دیالیزی سازمان می شود، که بخش عمده ای ازآنها ناشی از عوارض درمان کنترل نشده دیابت است.

 مدیرکل دفترمدیریت خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت تاکید کرد: سازمان درهرماه به طور متوسط مبلغ ۱۰۰ هزار تومان برای درمان دیابت های وابسته به انسولین به ازای هربیمه شده هزینه می کند، همچنین در هرماه به طور متوسط هزینه هر بیمار دیالیزی ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان می شود که انتظار می رود با درمان دارویی فوق از هزینه های دیالیز پیشگیری شود.

 وی گفت: درخصوص خدمات آزمایشگاهی چهارکد تشخیصی اختصاصی دیابت در فهرست تعهدات موجود است که این چهارکد در مجموع سالانه بالغ بر ۲۱ میلیارد تومان هزینه در برداشته که این میزان ۶ درصد از مجموع هزینه های آزمایشگاهی سازمان را شامل می شود.

کد خبر 4773422

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =