مواضع راهبردی مرجعیت عراق؛هشدار به بیگانگان و ترسیم نقشه راه جدید

مرجعیت عالیقدر عراق با اتخاذ مواضع راهبردی و اصولی جدید خود، ضمن هشدار به بیگانگان و در رأس آن ها ایالات متحده آمریکا، نقشه راه جدیدی را برای آینده سیاسی این کشور ترسیم کرده است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: «آیت الله سیستانی» مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق همواره با رهنمودهای راهگشای خود نقش مهم، اساسی و تعیین کننده‌ای را در عرصه سیاسی این کشور ایفا کرده است. عراق همواره با بهره مندی از رهنمودهای مرجعیت عالیقدر این کشور، توانسته است از بزنگاه ‌های مختلف عبور کند.

به عنوان نمونه می توان به صدور فتوای «جهاد کفایی» مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق در جریان یورش وحشیانه تروریست های تکفیری داعش به این کشور اشاره کرد که یکی از مهمترین و اساسی ترین مواضع و اقدامات مرجعیت در بزنگاه‌های تاریخی به شمار می رود، زیرا با این اقدام هوشمندانه و به‌موقع بود که هزاران تَن از جوانان عراقی به صورت داوطلبانه به نبرد با داعش رفته و در نهایت نیز شکست سنگینی را به آن تحمیل کردند.

اکنون نیز مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق توصیه ها و رهنمودهای تازه ای را به منظور عبور از مرحله کنونی در عراق ارائه کرده است. بخش مهمی از این توصیه ها و رهنمودها در جریان دیدار مرجعیت با « جنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، عنوان شد.

درهمین ارتباط، دفتر مرجعیت عالیقدر عراق با صدور بیانیه‌ای درباره دیدار مرجعیت با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، گفت: «آیت الله سیستانی در این دیدار، نگرانی و رنجش خود را از وضعیت کنونی در کشورش اعلام کرد». در بیانیه مذکور به نقل از آیت الله سیستانی تأکید شده است: «در طول سالهای گذشته درباره مخاطرات گسترش فساد مالی و اداری و ضعف خدمات عمومی و نبود عدالت اجتماعی، تذکرات متعددی داده است اما این تذکرات گوش شنوایی در میان مسوولان نیافت تا به حل آن بپردازند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «مرجعیت عالی عراق در دیدار با نماینده سازمان ملل بر ضرورت اصلاحات حقیقی در یک مدت زمان منطقی تاکید کرد. وی در این دیدار، با دخالت خارجی در امور عراق و همچنین تبدیل این کشور به میدانی برای تسویه حساب قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مخالفت کرد».

این درحالی است که مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق پیشتر نیز در رهنمودهایی مشابه تأکید کرده بود: «اگر گروه های سیاسی روش خود را در برخورد با مسائل تغییر ندهند بحران های کنونی حل نخواهد شد». آیت الله سیستانی همچنین تصریح کرده بود: «دولت وظایف بزرگی دارد و باید در زمینه های مختلف به ویژه مبارزه با فساد کار کند. عراقی ها تاوان سنگینی در زمینه مبارزه با داعش پرداخت کرده و شهدای زیادی در این خصوص تقدیم کرده اند.دولت باید به بازسازی مناطق تخریب شده بپردازد».

واقعیت آن است که مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق با اظهارات اخیر خود این مسأله را گوشزد کرد که بیگانگان و در رأس آن ها ایالات متحده آمریکا نباید و نمی‌توانند که از عراق عرصه ای برای کشمکش های منطقه ای و فرامنطقه ای بسازند و حرکت این کشور به سمت آینده در مراحل پساداعش را کُند کرده و یا متوقف سازند.

این توصیه های اخیر مرجعیت شیعیان عراق نشان از آن دارد که آیت الله سیستانی نگاه دقیق و جامعی نه تنها به تحولات داخلی عراق بلکه به مسائل مربوط به این کشور در عرصه های منطقه ای و فرامنطقه ای نیز دارد. بدون شک بهره برداری از این رهنمودهای راهگشا، می تواند کلید حل بسیاری از چالش های سیاست خارجی عراق باشد.

علاوه بر این، مرجعیت عالیقدر عراق همچنین بر لزوم حفاظت و حراست از دستاورد بزرگ و حماسی شکست تروریست های تکفیری داعش در عراق تأکید دارد و تحقق این مهم را در گرو مبارزه با فساد می‌داند. برهمین اساس، واضح است که توصیه های آیت الله سیستانی درخصوص لزوم مبارزه با فساد، در واقع با هدف حفظ دستاورد ارزشمند شکست تکفیریها در عراق، مطرح شده است.

سلسله توصیه ها و رهنمودهای آیت الله سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق درخصوص مسائل مختلف داخلی و خارجی، مورد حمایت تمامی محافل سیاسی و رسانه ای عراق است و اغلب احزاب و جریان های سیاسی نیز از این مواضع حمایت به عمل آورده‌اند.

درهمین ارتباط، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق می گوید: «توصیه های آیت الله سیستانی به مثابه نقشه راهی برای حل بحرانهای کنونی است. هرگز از دیدگاه‌ها و رهنمودهای مرجعیت عالی فاصله نخواهیم گرفت».

درهمین حال، سازمان «بدر» عراق که دبیرکلی آن برعهده «هادی العامری» است، با تأکید بر نقش مهم و اساسی مرجعیت عالیقدر در تحولات این کشور، بر لزوم گوش فرا دادن به توصیه های آن تأکید کرده و گفته است: «موضع گیری مرجعیت دینی، به مثابه نقشه راهی برای گروه های سیاسی عراق به شمار می رود». از سوی دیگر، «قیس الخزعلی» دبیرکل «عصائل اهل الحق» نیز در سخنانی تأکید کرده است: «همگان باید به مرجعیت عالی دینی در کشور گوش فرا داده و از آن تبعیت کنند».

جنبش مقاومت اسلامی نجباء نیز در این خصوص بیانیه ای را صادر کرده است. در این بیانیه آمده است: «براساس مسئولیتمان در برابر خداوند متعال و ملت مظلوممان و همچنین پس از اظهارنظرهای مختلف در خصوص اصلاح و موضع‌گیری اصحاب قلم و رسانه‌ها بنا به عهدی که در برابر عقیده و مراجع‌ عظام داریم واجب می‌دانیم که پارلمان و حکومت عراق را مخاطب قرار داده و از آنها بخواهیم با یک موضع‌گیری جدی و واضح در راستای رهنمودهای مرجعیت و احقاق حق تظاهرکنندگان مسالمت‌آمیز گام بردارند».

در هر صورت، تجربه در طول تاریخ سیاسی عراق این مسأله انکارناپذیر را برای همگان اثبات کرده است که هرگاه به ندای آیت الله سیستانی مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق گوش فرا داده شده، این کشور در مسیر رشد، شکوفایی و موفقیت در تمامی عرصه های سیاسی و غیر سیاسی گام برداشته است.

آیت الله سیستانی همواره توصیه های راهگشایی درخصوص مسائل داخلی و خارجی ارائه کرده است که اگر مورد توجه قرار گیرد می تواند بهترین نقشه راه برای عبور از گذرگاه های صعب العبور باشد. بدون شک، دولت و ملت عراق که همواره توصیه های مرجعیت را مد نظر خود قرار داده اند، به این مسأله کاملا واقف بوده و درست به همین دلیل است که مواضع مرجعیت همواره مورد تأیید و حمایت اقشار مختلف عراق بوده است.

کد خبر 4773505

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =